Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Ружев: Действителността създава ужасите

Нова изложба на художника в галерия Doza

Съвременният художник Георги Ружев, който умело смесва различни медии по свой бунтарски и автентичен начин, отново провокира с изложба в галерия Doza.

Нейното заглавие е "DARK ROOTS-NEW OUTLETS. THE ALTERNATION OF COMICS". Открива се на 23 февруари и може да бъде разгледана до 14 март в столичната галерия.

Артистът споделя: "Действителността създава ужасите. Силите на разложението всяват разложение. Тъмните сили обичат големите интелекти. Злото е вкоренено в доброто, защото е най-малкото от ужасите, които могат да се срещнат."

В постоянно променящата се реакция към социалната травма и готиката, и комиксите се занимават с изключения Друг. Интелектуално маргинализирани, смятани за литературен боклук, между тях се заражда сложна връзка; връзка, която разглежда съвременната култура, нейните ценностни ориентири, пропагандата в средствата за масова информация, предлагайки стилово изобилие, разкрепостени перспективи и най-важното – автентичност.

Изложбата се явява един вид възхвала на комиксовото изкуство.

Милена Едвиг и Георги Ружев

Георги Ружев е едно от най-запомнящите се имена в съвременното изкуство у нас. Роден е през 1964 г., той смесва инсталация, пърформанс, авторска музика, анимация, включително 3D, 16-милиметрови филми, холограми, широкоформатни принтове и светлинен дизайн, за да преобрази различни възприятия и да им даде нов неподозиран живот и внушения.

Любопитно за Ружев е, че е участник в анархистките и пънк движения по време на обществените митинги и шествия през 90-те. Знаково е участието му в Третото Истанбулско биенале (1992) заедно с Любен Костов и Недко Солаков по предложение на Лъчезар Бояджиев и Яра Бубнова като асистент-куратор. Една от работите, които представя там, е негов портрет, където увива дългата си коса около лицето подобно на маска. Въпросният автопортрет онагледява манифеста на немските анархисти по въпросите на Източна Европа, 1991.

Повече за изложбата можете да научите от самия Георги Ружев и галеристката на Doza Милена Едвиг.

Снимки – галерия Doza и БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поздрави се сам!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че съответните учени са изследвали, броили са и са установили научен факт – в България най-популярно е името Георги.  При нас актьори и автори с това име има доста, затова тази неделя след новините в 18 часа  ефирът ще изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният..

публикувано на 04.05.24 в 11:00

Sepia: нова изложба на Димитър Генчев в пространството на DOT София

"Смятам, че художникът е наблюдател на заобикалящия го свят, който се опитва да анализира онова, което вижда. А ако наблюдаваш нещо дълго време, започваш да го обикваш",                                                                                                                  Димитър Генчев. Пловдивската галерията за съвременно..

публикувано на 04.05.24 в 08:26
Кирил Кадийски

Саморазпятията на поета

Човекът се ражда от човека. "Фениксът се ражда не от яйце, а от пепелта" (Кирил Кадийски) . Поетът се ражда от поезията.  В печалния ден, в който Божият син е разпнат, за да изкупи греха на човечеството, в "Артефир" отправяме поглед нагоре – към възвишената поезия.   Престижното френско издателство "Аден" посвети годишния си алманах  на..

обновено на 03.05.24 в 14:34
Кадър от снимачния процес

Филмът "Сватба" по разказ на Хайтов с първи показ в Кан

Колко е голямо предизвикателството да правиш игрално кино по българската литературна класика – разговор в "Артефир" с Магдалена Ралчева , режисьор и продуцент на новия игрален филм "Сватба" по разказа на Николай Хайтов, със сценарист Юрий Дачев. Магдалена Ралчева е позната на българските кинолюбители като режисьор на филмите "Още нещо за..

публикувано на 03.05.24 в 14:30

Всекидневните Богородици на "невидимия труд"

През погледа на дванайсетокласничката Виктория Велчева – режисьор на документалния филм "Невидим труд". "Невидим труд" е късометражен документален филм на Виктория Велчева по програмата на "Фабрика за идеи" – "Резиденция баба". Дебютната кинолента на бъдещата студентка по кинорежисура разглежда темата за непрестанния женския труд, който е "стожер..

публикувано на 03.05.24 в 13:08