Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ключове към Биньо Иванов

В Културния център към Софийския университет се проведе разговор-четене по повод антологията "Зрящият е хляб" – избрано от поезията на Биньо Иванов.

"Зрящият е хляб" е третата книга от поредицата "Поет за поета", в която съвременни поети представят автори от предишно поколение през своя поглед и подбор – нещо като "своя книга за другия", както пише издателката Даря Хараланова. 

Съставител на антологията на Биньо Иванов (1939-1998) е поетесата, писателката и преводачка Яна Букова. Поредицата е с оформлението на художника Кирил Златков.

Беседата на Яна Букова, модерирана от Кирил Василев, проследи развитието на поетичния метод на Биньо Иванов във времето на цензура и (само)ограничени поетични опити, двамата поети детайлно разгледаха отличителните черти на Биньовата поетична оптика и ключовите похвати в изграждането на стиховете му.

Яна Букова и Силвия Чолева

Често определян като "труден" или направо невъзможен за разбиране, Биньо Иванов е изтласкван встрани от литературната традиция. Всъщност този огромен поет заслужава свое чисто литературно пространство, къде експериментът и предизвикателството пред читателя са високо ценени и търсени.

Чуйте фрагмент от беседата, посветена на Биньо Иванов. 

Снимки – Белослава Димитрова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поздрави се сам!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че съответните учени са изследвали, броили са и са установили научен факт – в България най-популярно е името Георги.  При нас актьори и автори с това име има доста, затова тази неделя след новините в 18 часа  ефирът ще изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният..

публикувано на 04.05.24 в 11:00

Sepia: нова изложба на Димитър Генчев в пространството на DOT София

"Смятам, че художникът е наблюдател на заобикалящия го свят, който се опитва да анализира онова, което вижда. А ако наблюдаваш нещо дълго време, започваш да го обикваш",                                                                                                                  Димитър Генчев. Пловдивската галерията за съвременно..

публикувано на 04.05.24 в 08:26
Кирил Кадийски

Саморазпятията на поета

Човекът се ражда от човека. "Фениксът се ражда не от яйце, а от пепелта" (Кирил Кадийски) . Поетът се ражда от поезията.  В печалния ден, в който Божият син е разпнат, за да изкупи греха на човечеството, в "Артефир" отправяме поглед нагоре – към възвишената поезия.   Престижното френско издателство "Аден" посвети годишния си алманах  на..

обновено на 03.05.24 в 14:34
Кадър от снимачния процес

Филмът "Сватба" по разказ на Хайтов с първи показ в Кан

Колко е голямо предизвикателството да правиш игрално кино по българската литературна класика – разговор в "Артефир" с Магдалена Ралчева , режисьор и продуцент на новия игрален филм "Сватба" по разказа на Николай Хайтов, със сценарист Юрий Дачев. Магдалена Ралчева е позната на българските кинолюбители като режисьор на филмите "Още нещо за..

публикувано на 03.05.24 в 14:30

Всекидневните Богородици на "невидимия труд"

През погледа на дванайсетокласничката Виктория Велчева – режисьор на документалния филм "Невидим труд". "Невидим труд" е късометражен документален филм на Виктория Велчева по програмата на "Фабрика за идеи" – "Резиденция баба". Дебютната кинолента на бъдещата студентка по кинорежисура разглежда темата за непрестанния женския труд, който е "стожер..

публикувано на 03.05.24 в 13:08