Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кръговото бъдеще все още е възможно

Снимка: Pexels

Климатична криза, екстремни метеорологични явления, застрашено биоразнообразие, увеличаващо се световното население, което потребява все повече и повече – стане въпрос за глобални предизвикателства, всички сме съгласни, че досегашният модел трябва да се промени. В същото време мнозина бързат да отписват устойчивите визии за бъдещето, базирани върху кръгова икономика, като твърде идеалистични, като някакви хипи утопии, изградени от хлапета – същите хлапета, които ще плащат сметката, която ние трупаме днес, и които ще трябва да живеят в утрешният свята, който ние днес ипотекираме.

"Кръговата икономика може би все още звучи абстрактно, но всъщност мнозина хора у нас прилагат несъзнателно принципите ѝ", споделя Ива Станишева от Институт Кръгова икономика.
Институтът участва в Коалицията за Зелен рестарт, която наскоро издаде специалния доклад "Мисия Енергиен преход", който съдържа над 150 препоръки за успешна енергийна трансформация на България.

"България е най-енергоемката и ресурсоемката икономика в ЕС, същевременно все още е време да се включим адекватно в европейския Зелен пакт", допълва и Ива Цветкова от ИКИ.


Институт Кръгова икономика успешно води избирателен предмет "Кръгова икономика в строителството" към Архитектурния факултет на УАСГ, а също лекции и образователни събития в Строителния техникум в София, както и в училища в страната.

На 27 април ИКИ кани на 5-годишнината си всички, които искат да знаят как кръговите принципи могат да работят на ниво жилище, квартал, общност и как всички ние бихме могли да живеем по-добре в свят без отпадъци и свръхпотребление. Събитието се нарича "Код: Зелено - Кръгова икономика: модели на мислене и действие" и ще се проведе в Дома на пътешественика в София, предвиждат се и образователни инициативи в Пловдив и Благоевград.
Чуйте разговора с Ива Станишева и Ина Цветкова за философията на кръга, възможностите, които кръговият модел дава и образователните инициативи на ИКИ.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Добрина Иванова

Еврика! Успешни българи: Добрина Иванова

Научната ѝ ръководителка доц. Нина Кънева я нарича "диамант". Така я наричат и други нейни преподаватели. А иначе тя е студентка по химия в СУ "Св. Климент Охридски" и носителка на именната стипендия "Акад. Ростислав Каишев", която Фондация Еврика връчва на студенти с постижения в областта на химията.   Докато е била ученичка, никога не е..

публикувано на 10.06.24 в 17:00
доц. Георги Бончев

Доц. Георги Бончев: ДНК баркодът дава информация за вида

За отключването на природния код – революционният свят на ДНК баркодирането – е разговорът с доц. Георги Бончев от Института по физиология на растенията  и генетика към БАН.  "Едно от основните изследователски направления на нашата лаборатория и мой научен интерес е прилагането на ДНК маркетинговите технологии за изучаване на естественото..

публикувано на 10.06.24 в 12:15

Философията има нужда и от празници

На 1 юни в София се проведе първият философски фестивал за ученици под надслов "Философия, философстване - бъдеще и бъдене". Домакин на събитието беше Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин", а организатори и инициатори – Асоциацията на преподавателите по философия с подкрепата на Сдружението на университетските преподаватели по философия...

публикувано на 10.06.24 в 08:50

Теодора Бахарова: Венеция е омагьосваща за посещение и трудна за живеене

Щом някой спомене Венеция пред очите ни изниква представата за   пъстър карнавал, луксозни дворци, църкви с неописуема красота и, разбира се, романтични разходки  с гондоли по каналите. Неотдавна се завърнах от там, където посетих Биеналето за изкуство и българския павилион в културния център Дон Орионе. Там се запознах с Теодора Бахарова, която от..

публикувано на 08.06.24 в 12:45
Доц. Благой Узунов

Водорасловото разнообразие в България досега е слабо проучено

Доц. д-р Благой Ангелов Узунов завършва висшето си образование в Софийския университет "Св. Климент Охридски" – специалност "Биология“ и специализация по алгология и микология през 2005 г. Научноизследователската дейност на доц. Благой Узунов включва таксономични изследвания и проучване на разпространението, биоразнообразието и екологията на водорасли..

публикувано на 08.06.24 в 11:49