Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефан Попов – кавалерът на виолончелото

Великият Янош Щаркер го удостоява със званието "Кавалер на виолончелото"; само на 17 години той има щастието да свири пред композитора Дмитрий Кабалевски; неговите записи се излъчват от музикалните медии по целия свят…

Всичко това е само част от творческия портрет на българския виолончелист и педагог проф. Стефан Попов.

Роден на 3 април 1940 г. в град Лом, той започва да свири най-напред на пиано, а на 12 години на виолончело. За музикалните традиции в семейството, както на любителско, така и на професионално ниво и тяхното отражение върху неговите първи стъпки в изкуството Стефан Попов споделя:

В София Стефан Попов учи при големия виолончелов педагог Кирил Вапорджиев, като пребивава в изключително престижния за времето си "Интернат за даровити деца" до закриването на институцията през 1957 г. Между 1961-63 г. завършва висшето си образование в Московската консерватория в класовете на двама знаменити музиканти на XX век – Святослав Кнушевицки и Мстислав Ростропович. От този период датират и успехите му на международния конкурсен подиум: лауреат е на конкурсите в Женева, Флоренция и Виена, а през 1966 г. е носител на медал като финалист на големия конкурс "Чайковски" за виолончелисти.

От 1971 г. започва и активната му преподавателска кариера: до 1975 г. той работи в Бостънския университет и Консерваторията на Ню Инглънд (Съединените щати), а от 1977 г. до днес е професор в училището за музика и драма The Guildhall School в Лондон (Англия).

Подобно на мнозина свои именити съвременници, Стефан Попов има богат изпълнителски репертоар. Вече почти 7 десетилетия той не спира да търси нови пътища в изкуството, да преоткрива в нова светлина достиженията от миналото и настоящето и да намира нови, неизследвани хоризонти в постигнатите цели. Прави редица аранжименти за виолончело на творби за други инструменти, като връх в тази дейност представлява аранжиментът на цигулковия концерт на Бетовен, направен през 2006 г. по повод 200 години от написването на творбата.

В деня на Европа – 9 май, вторник, от 19.30 ч. виолончелистът проф. Стефан Попов ще сподели със слушателите на предаването "Студио "Музика" някои от най-интересните и вълнуващи моменти от своя дълъг житейски и творчески път, а в предаването ще звучат и негови изпълнения на творби от Виенската класика, Романтизма и музиката на XX век.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Златомир Фунг: Музиката е толкова безкрайна, че ако си любопитен, винаги има какво да научиш

Едва на 24 години Златомир Фунг продължава да удивява публиката с безграничната си виртуозност и изключителна чувствителност. Като резидентен артист с Кралския филхармоничен оркестър през сезон 2023/24 Фунг се подвизава в Cadogan Hall в Лондон и обикаля Обединеното кралство с оркестъра. Акцентите в Северна Америка и Азия включват дебюта на Фунг с..

публикувано на 12.05.24 в 16:55
Борис Христов в ролята на Борис Годунов

Фестивал "Гласът на Борис Христов" представя изкуството на изключителния певец

Общество "Борис Христов" ще представи в две различни локации Аулата на Софийски университет и Руски културно-информационен център в периода 13 май - 18 май шест последователни прожекции, които обхващат изкуството на изключителния певец Борис Христов в областта на операта, месата и камерната песен. Ще бъдат представени над 191 аудио и видео записи от..

публикувано на 11.05.24 в 18:35

Директно от Ню Йорк – шедьовърът на Пучини "Мадам Бътерфлай"

Пролетните изпълнения на "Мадам Бътерфлай" на Пучини събират сопраното Асмик Григорян и тенора Джонатан Тетелман, двама вълнуващи певци, които правят големи дебюти на сцената на Метрополитън този сезон. Възхвалявана като "един от най-яростните драматични таланти" от The New York Times, литовското сопрано Асмик Григорян пристига в Метрополитън този месец..

публикувано на 11.05.24 в 08:05
Мила Павлова и Аделина Александрова с студиото на програма „Христо Ботев“

Мила Павлова: Обичам да ми е интересно!

"Желязна ръка в кадифена ръкавица" – това е за мен Мила Павлова, която с изненадващи за привидната си крехкост сила и енергия успява да движи паралелно два елитни фестивала и дейността на един духов квинтет. Мила е идеен вдъхновител, организатор и артистичен директор на "Дни на музиката в Балабановата къща" – един "бутиков" пловдивски фестивал, който..

публикувано на 10.05.24 в 12:15
Виенски филхармоници в Музикферайн

Неделно матине на Виенските филхармоници в Музикферайн

На 25 февруари тази година под диригентството на Франц Велзер-Мьост Виенските филхармоници представиха в Музикферайн, Виена, втората концертна програма за предстоящото турне през март в САЩ: един концерт с музиката на Паул Хиндемит, Рихард Щраус, Арнолд Шьонберг и Морис Равел, блестящо реализиран и много горещо аплодиран. Музикалният предобед беше..

публикувано на 10.05.24 в 11:05