Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"КХ говори" – философски подкаст и не само…

"КХ говори" е месечен видео- и аудиоподкаст за философия и хуманитаристика изобщо. В него философът и културен журналист Николай Колев разговаря с различни събеседници за различни книги и идеи около тях.

Досега са излезли четири тематични епизода, като предстои да чуем и видим и петия.

Откриващият епизод е по темата "Що е творчески акт?", базирана върху текстове на Джорджо Агамбен. Водещият Николай Колев разговаря с философа, психолог, писател и преводач на Агамбен Валентин Калинов.

Втори епизод на подкаста е по темата "Сюрреализъм", базирана върху текстове на Валтер Бенямин, включени в изданието "Сюрреализъм и критическа теория", събеседник на Николай Колев е проф. Стилиян Йотов, философ, преводач на Бенямин и автор на анализиращи го текстове.

Трети епизод е със заглавие "Що (ли) е литература?", отскачаща към множество литературни текстове, но също и най-вече към новата студия на събеседника "Фантазия на тема литература", разговарят водещият Николай Колев и доц. Петър Горанов, философ и автор на есеистични текстове.

Последният епизод е посветен на Фройд "Да (по)четем Фройд?", а основната референция е току-що излязлата книга на д-р Давид Иерохам: "Зигмунд Фройд: сценично и преживелищно" (2023). Водещият Николай Колев разговаря с един от най-авторитетните български психотерапевти – авторът на книгата д-р Давид Иерохам, по теми, които дори надхвърлят публикувания том.

Повече за "КХ говори" научете от Антоанета Колева. 

Снимка – ИК Критика и хуманизъм

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на дипломанти на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа"

Представителна изложба на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа" показва избрани творби от пълния цикъл на специализирано художествено образование на учениците от 8 до 12 клас в изложбени зали "Рафаел Михайлов" във Велико Търново.  Представени са трите специалности – "Художествена дърворезба", "Интериорен дизайн" и..

публикувано на 02.05.24 в 15:00

Венеция – свободен център на световната култура

Преди броени дни Венеция се превърна в първия град, който наложи туристическа такса за посетителите, които не идват, за да нощуват там.  Художникът Стефан Попдимитров , който редакторът на "Нашият ден" Василена Мирчева  срещна по време на Венецианското биенале, споделя своето усещане за Венеция като център на световната култура ...

публикувано на 02.05.24 в 11:32
Гери Турийска

"Пощенска кутия за приказки" – какво предстои?

Литературният проект "Пощенска кутия за приказки" вече над десет години скъсява дистанцията между текст и публика в сферата на ситуационната литература – където през хумора авторите и читателите се свързват със сегашния момент и настоящата реалност. Гост в "Нашият ден" е Гергана Турийска – поетеса, текстописец, създателка на "Пощенска..

публикувано на 02.05.24 в 09:05

Празникът на Веско Велев

Художникът Веско Велев, изключително разпознаваем автор, представя самостоятелната си изложба в галерия "Българи". Експозицията се нарича "Празникът", с препратка към християнските празници и включва живопис, скулптура и керамика. Веско Велев създава своите произведения в естествена среда – природата на Кърнаре и Дълбок Дол. Те са естественото..

публикувано на 01.05.24 в 16:16

Обявиха номинациите за Аскеер

На 24-ти май – Денят на българската просвета и култура и славянската писменост за 33-ти път ще бъдат връчени почетните награди от артисти за артисти на фондация "Аскеер" в театър "Българска армия". Всички номинирани представления са имали премиери в периода от 1 април 2023 г. до 31 март 2024 г. Церемонията по връчването на наградите е съпроводена и..

публикувано на 01.05.24 в 15:53