Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елена Дикова: бях щастливо дете, имах безгрижно детство, изпълнено с музика

Елена Дикова (вляво) и Аделина Александрова
Снимка: БНР

Не за първи път пианистката Елена Дикова гостува в "Предаване без име". И не за първи път се случва така, че гостуването ѝ съвпада с кръгла годишнина на нейния баща – забележителния български пианист Антон Диков, от чието рождение на 29 август ще отбележим 85 години. Но този път поводът за срещата ни беше друг – тя бе провокирана от един чудесен концерт, състоял се в Първо студио на БНР, и премина с уговорката от моя страна, че ще си говорим предимно за Елена, а не за баща ѝ. Защото винаги е любопитно да научим какво означава да растеш в орбитата на известни родители, помага или по-скоро натежава тяхната слава, и дали освен съзнателен избор музиката е и твоя неизбежна съдба!

Започнала творческия си път от майсторския клас при проф. Антон Диков и успоредно с това – курсовете на проф. Джей Готлиб и проф. Оливие Гардон във Франция, днес Елена Дикова има впечатляваща кариера. През 1997 завършва публичен курс по интерпретация при проф. Доминик Мерле във Флен, Франция. През 1995-2000 и от 2007 насам е преподавател по пиано в НМУ "Любомир Пипков". От 1993 е хоноруван, след това – главен асистент, а понастоящем – професор към Катедра "Пиано" в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров".

Автор е на множество трудове и публикации, носител е на Златна лира от СБМТД (Съюз на българските музикални и танцови дейци). Но преди всичко Елена е прекрасен музикант! Тя концертира активно, като пристрастията й са предимно в областта на камерната музика, където си партнира успешно с други изтъкнати български изпълнители. С някои от тях ще я чуем в двете части на разговора ни, осъществен за "Предаване без име", кратък фрагмент от който ви предлагаме в звуковия файл.

Първата част от интервюто можете да проследите на 22 юли, а втората – на 29 юли от 11 часа. В тях ще научите и малко повече за живота на Елена "извън сцената".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кавалджията Георги Иванов на 75: Винаги съм искал да бъда различен

Предаването "Портрети" в музикалната линия "Жива вода", което представя творческите истории и музиката на различни изпълнители, гостува на знаменития кавалджията Георги Иванов, продължител на стария тракийски изпълнителски стил. Над две десетилетия роденият в село Ханово музикант, е солист в оркестъра на Тракийски ансамбъл за народни песни и..

публикувано на 10.06.24 в 17:05

Траш метъл легендите от "Мегадет" идват за концерт в София

Американските траш метъл легенди от "Мегадет" идват за концерт на столичния колодрум "Арена София" на 15 юни. Поредният десант на Дейв Мъстейн и ко. е в афиша на популярната поредица Sofia Solid . Събитието с главен герой един от последните истински рок звезди, тип "кралски", е част от турнето Crush The World . Знаменитата банда ни е..

публикувано на 10.06.24 в 12:32

Директно от Ню Йорк – великолепната опера "Орфей и Евридика" на Глук

Постановката на "Орфей и Евридика" на Глук е толкова непреходна, колкото и самата творба. Всъщност не бихме могли да искаме повече от продукцията на Марк Морис. Контратенорът Антъни Рот Костанцо е в ролята на опечаления музикант, а сопранът Инг Фан е неговата любима. Елена Вийялон прави своя дебют като Любовта, а Джей Дейвид Джаксън дирижира..

публикувано на 08.06.24 в 08:05

Галаконцерт и награждаване на победителите във фолклорната класация "Надпяване" 2024

На 6 юни, за тринадесета поредна година, на официална церемония в Първо студио на БНР бяха наградени лауреатите от годишната фолклорна класация "Надпяване" на програма "Христо Ботев". Чрез гласуване, слушателите определиха своите фаворити в единадесетте категории. Беше връчено и 12-о отличие, което е "Голямата награда на екип "Фолклор", което се дава..

обновено на 07.06.24 в 11:18
Лилия Тошева (вляво) и Аделина Александрова

Лилия Тошева: Изкуството не може да бъде контролирано

"По принцип е трудно да се работи с много хора, защото трябва да се опитваш да бъдеш в консенсус и в хармония с всички – казва Лилия Тошева, която от 15 години е директор на OKИ Дом на културата "Средец" - София. – Големият успех на Дома и това, че той стана притегателен център за поколения столичани, се дължи на високото майсторство, професионализъм..

публикувано на 07.06.24 в 09:00