Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жълто куче – Що е то?

Можем ли да имаме единен правилник за разхождане на кучета? Този въпрос задават от сдружение "На ти с природата" в рамките на своето събитие "Жълто куче – Що е то?", което ще се проведе в парк Борисова градина на 24-ти септември от 11 часа.

Според Габриела Пападопова в последните години има огромен напредък по отношение на възпитанието на домашни любимци и общуването между човека е неговото куче, особено в големите градове.

Идеята за маркиране на домашните любимци с жълт цвят – бандана, шал, панделка– възниква в Англия. Това означава, че кучето може да има нужда от повече пространство около себе си и е добре да не бъде притеснявано, дори с най-добри намерения. Това може да се налага по различни причини, ако то е в процес на обучение, страхливо е, има здравословен проблем или просто все още не е добре социализирано.

"В доста държави тази маркировка е известна и се ползва. В Англия този начин на обозначаване е много популярен. И всъщност не е само жълтият цвят. Има такъв цветови код за кучета, които се обучават– оранжев знак. Имаше опит и в България да се въведе, но за жалост заглъхна тази кампания.

Ние се спряхме на жълтото, защото това е универсален цвят за внимание и най- лесно би реагирал човек на него."

На събитието ще присъства Ина Хаджиева, треньор на кучета, която ще отговаря на въпроси от стопани за това как да преодолеят проблеми свързани с обучението на четириногите си приятели.

Чуйте цялото интервю с Габриела Пападопова в "Семейно радио" в звуковия файл:


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова магистърска програма по астробиология в СУ

СУ "Св. Климент Охридски" открива  нова интердисциплинарна магистърска програма по астробилогия . За целите и възможностите, които предлага специалността, в "Нашият ден" говори гл. ас. д-р Петър Евтимов от Биологическия факултет на Софийския университет. В началото на разговора д-р Евтимов пояснява същността на астробиологията като наука:..

публикувано на 29.04.24 в 12:50

Да подариш една чиста и зелена природа

Това издание на "Terra Култура" посвещаваме на спасителите на ежедневието – хората, чието мислене се простира отвъд удобството на безразличието. Един от тях е Георги Златинов , който е в основата на това с. Делчево да се превърне в най-чистото село, а Гоце Делчев – в най-чистия град. Усилията да организира почистването и залесяването на цели..

публикувано на 29.04.24 в 12:36

Туризмът – разцвет и някои девиации

"Обичам туризма, но не обичам туристите" – такива изказвания могат да се видят в специализирани чатове и групи по темата "туризъм". Всъщност само преди два века хората са се придвижвали в пространството масово единствено при война, природен катаклизъм или за търговия. Кога и защо става толкова привлекателно да се пътешества? Защо понякога обсесията..

публикувано на 29.04.24 в 12:00

Ден за почит към загиналите при трудови злополуки

Според статистиката ежегодно в световен план има приблизително 22,85 млн. жертви на трудови злополуки. През изминалата година у нас са декларирани 87 смъртни случая поради работен инцидент.   28 април е официалният Международен ден в памет на загиналите и пострадалите при трудови злополуки и професионални болести работници , а също и Световен ден за..

публикувано на 29.04.24 в 11:15

Фотоизложба в защита на европейските ценности

Пред прага на изборите за Европейски парламент Сдружение "Мулти култи колектив" отправя послание към обществото – на 30 април с подкрепата на Европейската мрежа срещу расизма (ENAR) и Столична община ще бъде открита фотоизложба за социално ангажирано изкуство, озаглавена "Не на расизма в Европейския съюз" . За проекта в "Нашият ден" разказва..

публикувано на 29.04.24 в 09:55