Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мишел Пласон на 90

Снимка: Wikipedia

В съботната вечер ще звучи френска музика. Защо ли? Преди броени дни едни от най-значимите френски диригенти отпразнува 90-ия си рожден ден.

"Никога не ме е интересувала кариерата", признава маестрото в интервю преди време. "След упорита работа в продължение на дълги години ми се ще да поживея. Да се разходя, да прочета някоя книга докрай, да съм по-близо до скъпите за мен хора… Не е само музиката – има толкова други вълнуващи неща. Те трябва да се усетят, докато все още сме на тази земя."

През 1968 Мишел Пласон пое ръководството на оркестъра на Театър Капитол в Тулуза. Превърна го от провинциален, в състав на световно ниво. В центъра на вниманието разбира се е френската музика.

За 35 години начело на оркестъра на Театър Капитол Пласон затвърди славата си на тънък познавач на творческото наследство на Масне, Бизе, Гуно, Офенбах – любими откъси из оперетата "Орфей в ада" ще звучат в съботната вечер. А също "Арлезианката" на Бизе – великолепни записи с оркестъра на Театър Капитол начело с Мишел Пласон за фирмата EMI.

"Преди водещите оркестрови състави имаха собствен глас", припомня маестрото. "Сега си приличат подобно на хотели от веригата Хилтън в различни точки по света. Преди диригентът определяше облика на даден оркестър. Оформяше търпеливо с огромни усилия години наред неговия характерен звук и колорит, а сега сякаш е зачеркната всяка индивидуализация. Глобализацията прониква във всяка сфера от нашия живот и това ме изпълва с тъга…", споделя знаменитият френски диригент. През 2003 година Мишел Пласон се оттегли от поста главен диригент на Театър Капитол, но разбира се остава пожизнен почетен диригент.

Преди повече от 15 години истински фурор предизвика постановката на "Вертер" в Севиля съпровождана с бурни овации и хвалебствени писания. Ето част от тях: "Малцина са диригентите по света, които успяват да представят шедьоврите на Масне така, както това се удава на Мишел Пласон. От висотата на натрупаните години, той очевидно добре е разгадал големите тайни скрити в партитурата  на "Вертер". Изключителна пълнота на изживяването, чувственост, сила, темперамент – без евтини ефекти и показна еквилибристика… Пласон не е танцьор на пулта и  Слава Богу!", завършва рецензията си Ханс Цендер. Имахте възможност да си припомните фантастичния запис на "Вертер" от Масне за EMI от 1979 година миналия месец, когато отбелязахме 85-та годишнина от рождението на прочутото сопрано Татяна Троянос.

А в съботната вечер (7 октомври от 20 часа) ви предлагаме още една от топ регистрациите на Мишел Пласон начело на оркестъра на Театър Капитол в Тулуза: "Лакме" от Лео Делиб с участието на неотразимата Натали Десе в главната роля.
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50