Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георгита Бояджиева – откровено за виолончелото и музиката

Предаването "Студио "Музика" представя на своите слушатели Георгита Бояджиева – една дама, която никога не оставя публиката равнодушна с интерпретациите си на автори и творби от барока до наши дни и чиято поява на сцената винаги е очаквана с интерес. Творческата ѝ визитка е забележително богата. Повече от три десетилетия тя е активно концертиращ артист-инструменталист в соловата и камерна музика. Нейният любим инструмент е виолончелото, а самата тя е любим учител на поколения инструменталисти и предпочитан сценичен партньор на редица изявени изпълнители.


Солист на множество оркестри, изнася самостоятелни рецитали, съставени изцяло с произведения за соло виолончело, както и тематични концерти и цикли. Прави многократни интегрални изпълнения на цялостното творчество за виолончело и пиано на автори като Бах, Бетовен, Брамс, Шуман, Хиндемит, както и многобройни други концерти с различни камерни формации. В това число влизат над 90 първи изпълнения, голяма част от които са посветени на нея от композитори като Иван Спасов, Божидар Спасов, Васил Казанджиев, Драгомир Йосифов, Румен Бальозов, Николай Кауфман и други. Прави премиерни изпълнения за България на произведения от такива световни имена като Анатол Виеру, Дитер Шнебел, Рудолф Келтерборн, Золтан Кодай, Паул Хиндемит, Витолд Лютославски.

Явор Желев, Георгита Бояджиева и Росен Идеалов
Многократно участва като солист и камерен изпълнител в престижни международни фестивали в България и чужбина като "Мартенски музикални дни", Софийски музикални седмици", "Салон на изкуствата", "Варненско лято", "Аполония", Международен фестивал за съвременна музика "Wien Modern" (Виена), "Meridian" (Букурещ), "Фестивал за съвременна музика" на Westdeutsche Rundfunk" (Витен, Германия), както и в редица национални и международни проекти.

Всичко това е само част от творческия портрет на проф. д-р Георгита Бояджиева-Николова, която споделя свои съкровени моменти от личния си и професионален път, както и прозренията си за индивидуалното и универсално развитие на музикантите-интерпретатори в сферата на изкуството. В предаването звучат и избрани нейни изпълнения на солови и камерни творби от старите майстори до съвременните композитори.

Снимки - ФС на Георгита Бояджиева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50