Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Бодуров трио" представя албума си "Сенкя падна" на турне в България

Снимка: Bodurov Trio

Пианистът и композитор Димитър Бодуров отново ще се срещне с българската си публика. В няколко концерта неговото трио ще представи музиката от актуалния албум на формацията "Сенкя падна". 

Обиколката на "Бодуров трио" ще започне в Плевен (25.10), ще премине през Пловдив (26.10), ще продължи към Велико Търново (27.10) и Варна (28.10), и ще завърши в София (29.10). 

Верни партньори и съмишленици на Димитър Бодуров са Йенс Дюппе и Борислав Петров – барабани и Михаил Иванов – бас. На последните два концерта към членовете на формацията ще се присъедини и новозеландският им колега Хейдън Чишолм – малко познат в България, но изградил трайно присъствие на европейската сцена  саксофонист.

Експериментатор и откривател, надарен с талант и обаятелна артистична харизма Димитър Бодуров е търсещ и ерудиран  музикант, който пленява с емоционалност и с богатство от музикално-изразни средства, в които ярко звънти българският фолклор и се откроява връзката с корените и традицията.

"Моят личен подход при работата ми с фолклора е роден от любов – баща ми беше народен музикант, но аз съм израснал с джаза и класическата музика. Когато отидох да уча в Нидерландия, носталгията по България и изобщо любовта ми към тази музика (фолклора) ме накараха да я интегрирам в моето лично творчество и да я превърна в нещо друго. Такава беше моята мотивация да започна и в последствие да дам ново звучене на фолклора, защото той не замира. Той се променя. 

Аз имам колекция с много записи от фолклорните фестивали – от Копривщица, от Българево. Колекцията ми включва записи от 60-те години до 2000 година. Това, което ми направи впечатление в тези записи, е, че начинът на пеене и песните се променят, макар че си остават фолклорни. Това ми даде свобода да интерпретирам фолклора по собствен начин, като аз не го аранжирам – това, което повечето хора правят. Аз искам деструктивно да разградя елементите и отново да ги съчетая в някаква нова форма, в някакъв нов стил, който е по-близък до съвременното джаз звучене и тенденции" – думи на Димитър Бодуров.

През 2022 година се появи шестият албум "Сенкя падна" на "Бодуров трио" – формация, която гради своя авторитет и привлича почитатели вече повече от две десетилетия.

"Историята на моето трио е, че ние започнахме да работим заедно преди 20 години. Всички знаем какво значи да правиш нещо, каквото и да е то в продължение на двайсет години. То е като някакъв вид брак. Една връзка, през която ние преминаваме. Преминаваме и през личните си премеждия и желания – казва Димитър Бодуров. –  Дебютният ни албум нямаше нищо общо с фолклора. Той беше по-близо до естетиката на немския лейбъл ЕСМ. По това време аз много се интересувах и продължавам да се вълнувам от тази естетика, но след това започнахме да работим с фолклор. И така от албум на албум интерпретацията на фолклора вървеше от по-конкретна към все по-абстрактна. Пример е пиесата, която чухме – "Сенкя падна". Там фолклорът присъства много директно, но същевременно и много абстрактно."

С концерта на "Бодуров трио" на 26 октомври в Първо студио на Радио Пловдив ще се даде начало на деветото издание на Plovdiv Jazz Fest,  а изявата на формацията във Варна ще е част от Varna Jazz Days 2023 Autumn.

Подробности за събитията, както и целия интересен и увлекателен разказ на Димитър Бодуров, можете да чуете в  звуковия файл.

Снимка – Bodurov Trio и Plovdiv Jazz Fest


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всички в джаза

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз..

публикувано на 30.04.24 в 16:43

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2024 г.

1 май Свири Оркестърът на Минесота с диригент Осмо Венска. 3.00 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Камерна симфония в до минор, оп.110 а. 3.24 часа – Жозеф Болон дьо Сен-Жорж (ок.1745-1799), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 3 № 1. Солистка: Карън Гомио (цигулка). 3.44 часа – Карлос Саймън (р. 1986), "Елегия: Плач от гроба". 3.50 часа – Густав..

публикувано на 30.04.24 в 07:50

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15