Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Среща с Гърбача: Последният майстор на хайдушки носии

Иван Тонев - Гърбача
Снимка: facebook/ivan.tonev.96

Преди повече от 10 години, вдъхновен от идеята за запазване на българската традиционна култура и народния стил, Иван Тонев – Гърбача създава с група ентусиазирани приятели Сдружението "Хайдути". В този момент той не може да намери хайдушко облекло, което отговаря на неговите очаквания, и решава да го изработи сам.

За да се научи как да изработи тези стилни дрехи, Тонев се обръща и към майстора Стойна Кръстанова, който е един от основателите на Задругата на майсторите.

В ефира на "Нашият ден" Иван Тонев споделя и част от своята работна история. Той разказва за абаджийството - производството на дебела вълна от плат, известна като "аба". Този плат се тъче на стан и има дълга история в българската култура. По неговите думи от византийските хронисти се споменава, че на българските земи се произвеждал груб вълнен плат.

През Възраждането, освен производството на аба, абаджиите са шиели и горни връхни дрехи. Някои от тях са изработвали не само мъжко, а и женско облекло, сукмани. С течение на времето, с появата на фабрично изтъканата вълна и платове, абаджиите са започнали да работят с тях. Някои от тях са станали известни като "терзии" и са изработвали дрехи както по поръчка, така и за продажба. Този вид занаят се е практикувал и по два начина - чрез дюкяни и домошари, които обикаляли от къща на къща и от село на село, предлагайки своите услуги.

Гърбача, както наричат Иван Тонев, отбелязва в предаването, че най-голямата му гордост е да види как хората носят носиите, които създава, и именно това е голямата му награда.

В настоящия момент Иван Тонев продължава да изработва горни връхни дрехи, като ги предлага за музиканти, певци на народна музика, за възстановки и на частни лица. Този начин на работа позволява на българските традиции и ръчни умения да продължават да съществуват и да се предават на следващите поколения.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: facebook/ivan.tonev.96

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светлата седмица от Гергьовден завършва с Тома Неверни

От Светли понеделник на Гергьовден, по нишката на Светлата седмица до Томина неделя и след неделната молитва на папа Франциск с великденското си послание към братята и сестрите от православните църкви, прозвучава: "Не на войната! Да, на диалога!". Гергьовден и родният културен туризъм. Какво предлага България? Какво е празникът на празниците в..

публикувано на 06.05.24 в 19:00

Георги Пеев: Даряването на органи е най-високият акт на хуманност

На връх Гергьовден честитим имения ден на журналиста Георги Пеев, който е гост в предаването "Terra Култура". В предаването той споделя и за вълнуващото си приключение от покоряването на върха Ухуру в планината Килиманджаро, което е осъществено през декември 2023 година. Георги Пеев има две трансплантации - на сърце и на бъбрек. Пеев обсъди..

обновено на 06.05.24 в 12:23

Гергьовден и родният културен туризъм. Какво предлага България?

На връх Гергьовден доц. д-р Соня Алексиева, PR експерт и член на Управителния съвет на Асоциацията за реклама и комуникации в туризма, е гост на предаването "Terra Култура". В него тя представя важността на този ден в българския културен календар и неговата роля за културния туризъм. По думите на доц. Алексиева около 200 000 българи празнуват..

обновено на 06.05.24 в 11:32
Празнично богослужение, в първия ден на Възкресение Христово, в митрополитския катедрален храм „Св. Неделя“ в София

Възкресение Христово – празникът на празниците

"Христос възкръсна от мъртвите, като чрез Своята смърт победи смъртта и на ония, които бяха в гробовете живот подари." Това са словата от Пасхалния тропар, който огласява всички храмове в нощта на Христовото възкресение. Те разкриват неговата същност, благодарение на която ние човеците придобихме живот вечен. От светлината на Неговото..

обновено на 05.05.24 в 13:39

Стара семейна рецепта за козунак от село Габра

В софийското село Габра тази събота навсякъде мирише на козунак, защото тамошното Народно читалище "Стоян Богданлийски 1931" организира кулинарният конкурс "Най-вкусен домашен козунак". Целта му е съхраняване и насърчаване на традицията за домашно приготвяне на празничните хлябове. 83-годишната баба Гергана споделя стара рецепта за козунак,..

обновено на 04.05.24 в 16:03