Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Частният случай на Рафаел

13-годишно момче стана обект на тежък спор между родителите и бабата

адв. Петър Николов и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Защо едно дете може да бъде отнето от двама здрави родители? 13-годишно момче се превърна в обект на тежък спор между родителите, лелята и бабата на детето, в който бяха намесени и социалните служби.

Момчето Рафаел самó е поискало да бъде настанено в дома на баба си, след като се стига до открит конфликт. Проверката на Държавната агенция за закрила на детето показва безспорни данни за упражнено насилие спрямо детето, както и опит на майката и бащата да го изведат зад граница, в противоречие с желанието му да остане да живее в София. Родителите отричат да са насилвали сина си и твърдят, че той е попаднал под вредно влияние, докато е прекарал последния месец при роднините си в България.

Каква е истината? Защо се стига до конфликт между роднините? Частният случай на Рафаел. 

Коментар по темата прави адв. Петър Николов – консултант на предаването "Законът и Темида":

"За мен най-смущаващо е, че покрай тази история се създава един прецедент. Двама родители напускат територията на нашата страна, съответно с всички редовни документи, за да пътуват за Бразилия. Те не отиват в държава, в която има война или някакъв риск или опасност за здравето и живота на това дете. От друга страна, детето е непълнолетно (в случая дори малолетно – на 13 години). 

Съгласно Закона за лицата и семейството, който е един от най-старите действащи закони , нас (1949), родителите са тези, които вземат решение, включително за пътуването на това дете. Т.е. формално не съществува никаква юридическа пречка, котано двамата родители са съгласни детето им да пътува зад граница и те заедно пътуват с него, да бъдат спрени на границата, защото детето заявило, че не желае да пътува. За мен това е крайно смущаващ факт, като юрист, защото, първо, малолетните лица не могат да вземат самостоятелно решения в своя живот. Като цяло в случая те са недееспособни – тяхната преценка за това кое е добри и лошо се замества от техните родители.

Разбира се, децата не трябва да бъдат обект на домашно насилие, малтретиране и само в тези случаи следва някой друг да защитава техните интереси вместо родителите.

Това дали е малтретиран Рафаел, могат да кажат органите на прокуратурата, полицията, разбира се – и психолози. Вероятно в тези производства, които предстоят, ще бъдат назначени техните съдебно-психологически експертизи." 

Чуйте подробности от звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Неделя на мироносиците, или за силата на жените в християнството

Миналата неделя църквата чества мироносиците – жените, които, отивайки при гроба Господен, за да помажат тялото му със скъпоценно миро, откриват, че той е празен и първи научават вестта за възкресението. Тези безименни жени, за които не научаваме почти нищо друго от Библията, са едни от малкото, които в дните около залавянето и убийството на Христос..

обновено на 22.05.24 в 09:19

Как да избираме безопасни козметични продукти?

На годишна база кожата ни поема между 2 и 4 килограма козметика. Това показва колко важен е изборът на безопасни козметични продукти. В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден" темата е "Науката във всекидневието". Гост в ефира е Нели Понева от Лаборатория за охарактеризиране на фармацевтични форми, която разказва как козметиката..

обновено на 21.05.24 в 13:01

Колко и какво четат децата в град Елена?

Градската библиотека в Елена играе важна роля в живота на децата, предоставяйки им достъп до разнообразна литература и организирайки различни дейности и конкурси. За дейностите и предпочитанията на младите читатели разговаряхме с Мария Минчева , библиотекар в Детския отдел на библиотеката. Ето какво тя сподели в ефира на "Нашият ден": "Да,..

обновено на 21.05.24 в 12:01

Читалище "Напредък - Елена – 1863": 160 години културна и просветна дейност

Едно от най-старите читалища в България, НЧ "Напредък - Елена – 1863" отбелязва своята 160-годишнина през тази година. В интервю за изнесеното студио от град Елена на предаването “Нашият ден“ инж. Димитринка Иванова, председател на читалището, разказва за богатата история и разнообразната дейност на тази културна институция. Днес почитаме..

обновено на 21.05.24 в 11:28

Как се е променяла във времето Еленската "Даскалоливница"?

Изнесеното студио на предаването "Нашият ден" от град Елена продължава с интересен разговор за първото класно училище "Даскалоливница", основано от Иван Момчилов. В предаването участва д-р Йордан Минчев, директор на СУ "Иван Момчилов" и председател на комисията "Хуманитарни дейности" в Общинския съвет на Елена. Комплексът, включващ училището, е..

публикувано на 21.05.24 в 10:44