Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сто години от рождението на Трифон Силяновски

Снимка: Архивен Фонд на БНР

Той е български творец със сложна и необикновена съдба, както е сложна и необикновена неговата личност. Той произхожда от видния крушевски род Силяновски: Прадядо му е строил главната църква в Крушево; от същия род са и генералите Георги и Васил Силяновски; баща му Димитър Силяновски е виден български юрист, автор на учебници, създател на школа в българското гражданско право, декан на юридическия факултет и дългогодишен активен член и председател на Македонския научен институт. Самият той израства в една изключително високо интелектуална културна среда. Чести гости на родния му дом в София са такива майстори на словото като Йордан Йовков и Николай Лилиев, документалистът Симеон Радев, литературоведът Александър Балабанов и други български духовни първенци. Възпитаник е на Софийската консерватория, както и на Софийския университет в специалностите право, композиция, пиано, история на изкуството и стилистика.

На 16 декември 2023 г. се навършиха 100 години от неговото рождение.

Той е пианист, композитор, теоретик, педагог, културолог, теолог и философ. Той е универсалният талант и изключителен човек. Това е Трифон Силяновски, чийто свободен дух не се пречупва пред превратностите на времето и съдбата, оставайки верен на хуманистичните принципи и идеали.

На 27 февруари от 19.30 часа в предаването "Студио музика" отбелязваме стогодишнината от неговото рождение. Ще го направим с музика, сътворена от Трифон Силяновски, както и с негови изпълнения като пианист, чембалист и камерен изпълнител, съхранени в Златния фонд на Националното радио, а наши събеседници и пътеводители в многоликия свят на Трифон Силяновски са проф. Наташа Япова – автор на книгата "Трифон Силяновски: личността и времето", и проф. Снежина Врангова.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50