Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ерик Димитров: Научната работа е по-привлекателна за мен

Снимка: личен архив

Ерик Димитров от Института по полимери на БАН е носител на наградата "Изявен млад учен в областта на полимерите". Отличието е на името на проф. Иван Шопов и се връчва от Съюза на химиците в България.

Научните изследвания на Ерик Димитров са посветени на разработването на нови наноструктурирани полимерни носители на лекарствени вещества. Полимерните носители са на основата на сферични нуклеинови киселини от полимер-олигонуклеотидни конюгати, мицелни носители на основата на блокови съполимери, както и модифицирани ниозоми за системно доставяне на биологично активни вещества. Постигнатите резултати са от значение за развитието на една изключително перспективна област в медицината. Ерик Димитров е студент по медицина и от пет години работи към института по полимери в БАН. 

Ерик Димитров"Работата на един полимерен химик изобщо не се ограничава само с пластмасата, тъй като всички живи организми са изградени от биополимери и от там и връзката между медицината и полимерите – заяви в предаването "Следобед за любопитните" младият учен. – Могат да се създадат биополимери, които да повлияят на процесите на клетката." 

При подготовката на кандидатстудентските изпити за специалност медицина Димитров заобиква химията и от там е и интересът му към новите наноструктури. "Тези малки структури могат да бъдат наситени с различни вещества, като по този начин се създава по-лесна усвояемост за клетките, – разясни Ерик Димитров. – Натоварвайки ги на носител, тези вещества спомагат за определена дейност на клетката. Това е и метода за повлияване на генната експресия, а това позволява и лечението на някои генни заболявания."

Освен интензивната научноизследователска работа през 2023 г. Ерик Димитров се занимава с подготовката на Националния отбор по химия на България и допринася за най-доброто представяне за България в международните олимпиади по химия. Отборът печели 2 златни и 2 сребърни медала от 55-ата Международната олимпиада по химия в Цюрих, Швейцария, и 4 сребърни медала от 57-ата Международна менделеевска олимпиада в Астана, Казахстан.

Цялото интервю на Ани Костова с Ерик Димитров можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Веселина Вачкова (вляво) и Цвета Николова

Познатите и непознати свети равноапостоли Константин и Елена

Едва ли някой (освен историците, занимаващи се с църковна история) знае, че на 20 май 325 година е открит Първият Никейски събор. Той е важен за православния християнски свят, защото на него се съставя Никейският Символ на вярата, който става основа на познатия ни днес Символ Верую. А причината той, въпреки споровете, да бъде приет, е не кой да е друг,..

публикувано на 21.05.24 в 09:58
Проф. Мария Малинова

За жените... като за майки

За женското здраве разговаряхме с проф. Мария Малинова. По време на Националната конференция за иновациите в акушерството и гинекологията, опитният специалист и преподавател направи обстоен анализ на причините, симптомите и коварните последици от заболяването ендометриоза. И не само – проф. Малинова отправи полезни съвети към дамите от всички..

публикувано на 21.05.24 в 07:50
Христа Иванова

Еврика! Успешните българи: Христа Иванова

Христа учи Квантова физика в СУ "Св. Климент Охридски". Любовта ѝ към физиката е още от най-ранна детска възраст, когато получава подарък книга. Днес Христа мечтае да стане откривател, може би не голям откривател, но да даде нещо поне мъничко на Света, в който живеем. Освен това, тя е сигурна, че иска да се върне в България, където и да отиде да учи с..

публикувано на 20.05.24 в 17:05
проф. Ана Кочева

Къде е българската лингвистична география на европейската научна карта

Създаването на карти и атласи, които проследяват областите на разпространение на различни особености на езиците с техните диалекти, е един от практическите аспекти на лингвистичната география. В България има сериозна традиция и постижения на световно равнище в тази област на езикознанието. Основите на европейската лингвистична география са поставени..

публикувано на 20.05.24 в 15:29
остров Оушън кей

Шест карибски държави – на един дъх

Има два бързи начина да обиколите шест карибски държави – да слушате "Покана за пътуване" или да плавате с круизен кораб между островите. Изпълнителният директор на списание "Наш дом“ Петя Кръстева е от по-късметлиите. Неотдавна тя акостира в Колумбия, Ямайка, Аруба, Панама, Коста Рика и на един безлюден остров. Как да пропусна възможността да я..

публикувано на 19.05.24 в 15:05