Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виктория Бисерова:

Науката е за всички, а енциклопедиите са полезни за четящите деца

Виктория Бисерова
Снимка: БНР

850 вълнуващи въпроса и отговора в областта на историята, географията, изкуството, науката и много други любопитни неща, които трябва да знаете. Над 110 теми със стотици снимки и цветни и илюстрации. Тази книга е идеалното въведение в различни сфери за деца над 7-годишна възраст, а форматът "въпрос – отговор" привлича вниманието на малките и им помага по-лесно да придобиват нови знания, споделя в предаването "Следобед за любопитните" издателката Виктория Бисерова. 

Малките читатели ще бъдат заинтригувани от факти като този кой е бил най-големият динозавър, от какво са изградени мускулите в човешкото тяло, как се е образувала Вселената, коя е първата отпечатана книга и много други любопитни факти за човека, света и науката, споделя Бисерова. 

От около 2-годишна възраст децата започват да задават ежедневно различни въпроси и тук е ролята на възрастните да запазят детското любопитство и да намират подходящите отговори, допълва тя. Това определя и избора ѝ да издадат енциклопедията "850 въпроса и отговора" с автор Киара Брицолара. 

Авторката е италианска писателка и филолог по образование, уточнява Виктория Бисерова. През 2017 г. завършва специалност литература в Университета в Генуа. Оттогава работи на свободна практика в издателската дейност и се занимава с изготвянето на художествени и нехудожествени книги с образователна цел.

В енциклопедията е обяснено какво представлява индустриалната революция в исторически план и едновременно с това се отговаря и на въпроси, свързани с развитието на технологиите в днешни дни, става ясно от разговора в предаването. 

В раздела "Автомобил" от тази книга е разяснено за какво служи бензинът, има ли електрически двигател, какво представлява каросерията по начин, разбираем за подрастващите. 

Въпросите в енциклопедията са разделени в категории: география, история, природа, човешко тяло и интересното е, че всяка страница съдържа информация от различни категории и по този начин се задържа детското любопитство чрез плавното преминаване от една тема в друга, чрез отговорите на въпросите, разяснява съдържанието Виктория Бисерова. 

Колкото повече четем, в това число и книги, свързани с науката, толкова по-функционално грамотни ставаме, припомня издателката, която е и преподавател в СУ “Климент Охридски“.

Повече за книгата можете да научите от разговора на Ани Костова с Виктория Бисерова от предаването "Следобед за любопитните".

Снимка – изд. Ентусиаст

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Веселина Вачкова (вляво) и Цвета Николова

Познатите и непознати свети равноапостоли Константин и Елена

Едва ли някой (освен историците, занимаващи се с църковна история) знае, че на 20 май 325 година е открит Първият Никейски събор. Той е важен за православния християнски свят, защото на него се съставя Никейският Символ на вярата, който става основа на познатия ни днес Символ Верую. А причината той, въпреки споровете, да бъде приет, е не кой да е друг,..

публикувано на 21.05.24 в 09:58
Проф. Мария Малинова

За жените... като за майки

За женското здраве разговаряхме с проф. Мария Малинова. По време на Националната конференция за иновациите в акушерството и гинекологията, опитният специалист и преподавател направи обстоен анализ на причините, симптомите и коварните последици от заболяването ендометриоза. И не само – проф. Малинова отправи полезни съвети към дамите от всички..

публикувано на 21.05.24 в 07:50
Христа Иванова

Еврика! Успешните българи: Христа Иванова

Христа учи Квантова физика в СУ "Св. Климент Охридски". Любовта ѝ към физиката е още от най-ранна детска възраст, когато получава подарък книга. Днес Христа мечтае да стане откривател, може би не голям откривател, но да даде нещо поне мъничко на Света, в който живеем. Освен това, тя е сигурна, че иска да се върне в България, където и да отиде да учи с..

публикувано на 20.05.24 в 17:05
проф. Ана Кочева

Къде е българската лингвистична география на европейската научна карта

Създаването на карти и атласи, които проследяват областите на разпространение на различни особености на езиците с техните диалекти, е един от практическите аспекти на лингвистичната география. В България има сериозна традиция и постижения на световно равнище в тази област на езикознанието. Основите на европейската лингвистична география са поставени..

публикувано на 20.05.24 в 15:29
остров Оушън кей

Шест карибски държави – на един дъх

Има два бързи начина да обиколите шест карибски държави – да слушате "Покана за пътуване" или да плавате с круизен кораб между островите. Изпълнителният директор на списание "Наш дом“ Петя Кръстева е от по-късметлиите. Неотдавна тя акостира в Колумбия, Ямайка, Аруба, Панама, Коста Рика и на един безлюден остров. Как да пропусна възможността да я..

публикувано на 19.05.24 в 15:05