Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Франко-фламандската музика в Централна Европа

3
Снимка: @passacaille

Най-новият албум на Cappella Mariana е посветен на централноевропейските версии на произведения от франко-фламандски композитори. Под ръководството на Войтех Семерад чешкият ансамбъл събира произведения, достигнали до нас в ръкописи като кодексите "Специалник", "Страхов" и "Вроцлав". В тези източници са налични необичайни варианти на добре известни творби, като по този начин е представено възприятието за франко-фламандската музика в Централна Европа.

В ръкописите обаче присъстват и множество произведения от анонимни композитори. Ето какво отбелязва за тях в обложката на компактдиска музикологът Антонио Кемоти, който е спомогнал и за създаването на програмата: "в модерната култура анонимността често представлява пречка за оценяване на музиката по достойнство и много велики произведения са несправедливо игнорирани, защото не можем да поставим композиторско име върху тях". Поради тази причина ансамбълът отделя и значително внимание на част от анонимните творби в тези кодекси.

Компактдискът получи своята премиера на 20 февруари в Прага след концерт на Cappella Mariana и е част от поредицата Alamire Foundation Editions, която се публикува в сътрудничество с белгийската звукозаписна компания Passacaille. Албумът е посветен на музиколозите Яп ван Бентем и Ленка Хлавкова, с които светът на ранната музика се раздели през 2023 г. И ако Бентем ни напусна на 85 след дълга и продуктивна изследователска кариера, Хлавкова беше сред жертвите на масовата стрелба във Факултета по изкуствата в Карловия университет в Прага на 21 декември. Беше на 49-годишна възраст.

Създаден през 2008, ансамбъл Cappella Mariana е сред малкото чешки състави, които се специализират във вокалната полифония от италиански, франко-фламандски и английски ренесансови композитори. Чест гост е на фестивалите за ранна музика в Утрехт, Льовен, Антверпен, Инсбрук и Регенсбург, както и на фестивала "Пражка пролет". Ръководител на състава е Войтех Семерад, който в ролята си на певец е сътрудничил на ансамбли като "Лез Ар Флорисан", Vox Luminis и "Хуелгас" и участва в над 30 компактдиска.

Този вторник (2 април от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме изпълненията на Cappella Mariana на произведения от Йоханес Торхаут, Гаспар ван Веербеке, Хайнрих Изаак, Йоханес Гизелин и анонимни автори.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Всички в джаза

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз..

публикувано на 30.04.24 в 16:43

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2024 г.

1 май Свири Оркестърът на Минесота с диригент Осмо Венска. 3.00 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Камерна симфония в до минор, оп.110 а. 3.24 часа – Жозеф Болон дьо Сен-Жорж (ок.1745-1799), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 3 № 1. Солистка: Карън Гомио (цигулка). 3.44 часа – Карлос Саймън (р. 1986), "Елегия: Плач от гроба". 3.50 часа – Густав..

публикувано на 30.04.24 в 07:50

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15