Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С поглед към Вселената

Поредният концерт на Симфоничния оркестър на Българското национално радио в зала "България" на 5 април от 19 часа е с много интересна програмата: "Очите на нощта" от Константин Илиев, Концерт за пиано и оркестър в сол мажор от Морис Равел и Симфонична сюита "Планетите" от Густав Холст. Диригент е Константин Илиевски, а солист е Ивайло Василев. В произведението на Густав Холст участват и женските гласове на Смесения хор на БНР.

Изборът на българско произведение не е случаен - на 9 март отбелязваме 100 години от рождението на Константин Илиев, а по думите на главния диригент на Симфоничния оркестър на БНР Константин Илиевски: "Опитваме се да включваме едно българско произведение във всеки концерт." Затова и изборът на последното симфонично произведение на Константин Илиев "Очите на нощта" се оказа отличен избор. Това ще бъде едва четвъртото изпълнение на произведението от създаването си през 1987 г., и е посветено на Алипи Найденов.


За предаването "Метроном" на програма "Христо Ботев" маестро Константин Илиевски разказа за програмата и интересни факти около нея. Чуйте звуковия файл:

В него маестрото поздравява колегите си от Симфоничния оркестър на БНР за усърдния труд и отвореното отношение спрямо новата българска музика. Освен това, в интервюто ще чуете думи на маестрото за солиста на Концерта за пиано и оркестър в сол мажор на Морис Равел – Ивайло Василев. Едва 16-годишен, той вече е покорил повечето световно признати сцени и е награден с първи и Гран при награди над 30 пъти. Константин Илиевски дирижира неговата първа изява със симфоничен оркестър със Симфониета Враца, а малко след това Василев дебютира с Радио симфониците. Последното му изпълнение на клавирния концерт на Равел се състои през 2021 г. в рамките на Софийски музикални седмици, а сега с нетърпение очакваме зрялата му интерпретация.

Във втората част на концертната програма ще прозвучи може би най-известното произведение на Густав Холст – оркестрова сюита "Планетите". Предшественик на филмовата музика, Густав Холст олицетворява собственото си виждане на планетите в Слънчевата система. С маестро Илиевски откроихме характеристиката на Густав Холст да подхожда към "Планетите" като на астро-физическо изследване през призмата на музиката. Във време, когато не са съществували достатъчно на брой изображения на планетите, Густав Холст разчита на въображението си и на трудовете на Николай Коперник, Галилео Галилей, Йоханес Кеплер и Исак Нютон.

Каним ви на концерта на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски и солист Ивайло Василев на 5 април от 19.00 часа.

А ако не можете да стигнете до столичната зала "България", слушайте директното излъчване на вълните на програма "Христо Ботев".

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2024 г.

1 май Свири оркестърът на Минесота с диригент Осмо Вянскя. 3.00 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Камерна симфония в до минор, оп.110 а. 3.24 – Жозеф Болон, Кавалер на ордена на Св. Георги (ок.1745-1799), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 3 № 1. Солист: Карен Гомио (цигулка). 3.44 часа – Карлос Саймън (р. 1986), Елегия: Гробен плач. 3.50 часа –..

публикувано на 30.04.24 в 07:50

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15