Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зад кулисите на Ловешкия драматичен театър

След наградата "Икар" за главна мъжка роля на актьора Пенко Господинов за спектакъла "Седемте стола" се потапяме в атмосферата на Драматичния театър "Борис Луканов" - Ловеч.

Ловешкият театър е основан през 1969 г. в сградата на читалище "Н. В. Гогол" – салон с 600 места. На 29 октомври 1973 г. е открит нов салон с премиерата на спектакъла "Преспанските камбани" по Димитър Талев.

Режисьорката Биляна Петрова (на снимката в текста) поема ръководството на Драматичен театър - Ловеч след конкурс през 2018 г. За броени години тя успява да обнови изцяло репертоара и да го адресира към всички възрасти. Привлича в състава млади и талантливи творци, както и много утвърдени на сцената имена.

Спектаклите на Ловешкия театър имат както зрителски успех, така и признанията на гилдията. В последните години театърът има две номинации за "Икар" и една статуетка за актьора Пенко Господинов в "Седемте стола" по Илф и Петров.

Трупата провежда успешни турнета из цялата страна, гостувала е многократно в Северна Македония, Турция и Косово. Новото ръководство, с подкрепата на Министерството на културата и Община Ловеч, премина успешно процедурата по преименуването на театъра на името на "Борис Луканов". В момента се работи по три проекта, които ще обновят залата, сценичното пространство и техниката.

Интервюто с директора на театъра Биляна Петрова чуйте в звуковия файл.

Снимки: ДТ "Борис Луканов" - Ловеч

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Излезе "Алиса в страната на чудесата" с илюстрации на Салвадор Дали

"Алиса се умори да седи без работа до сестра си на скамейката, тя беше надзърнала един-два пъти в книгата, която сестра ѝ четеше, но там нямаше нито картинки, нито разговори. "За какво ли е такава книга — си помисли Алиса — без картинки и без разговори?" И тъй както си мислеше (доколкото изобщо можеше да мисли в тая горещина, която я..

публикувано на 04.05.24 в 13:32

Поздрави се сам!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че съответните учени са изследвали, броили са и са установили научен факт – в България най-популярно е името Георги.  При нас актьори и автори с това име има доста, затова тази неделя след новините в 18 часа  ефирът ще изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният..

публикувано на 04.05.24 в 11:00

Sepia: нова изложба на Димитър Генчев в пространството на DOT София

"Смятам, че художникът е наблюдател на заобикалящия го свят, който се опитва да анализира онова, което вижда. А ако наблюдаваш нещо дълго време, започваш да го обикваш",                                                                                                                  Димитър Генчев. Пловдивската галерията за съвременно..

публикувано на 04.05.24 в 08:26
Кирил Кадийски

Саморазпятията на поета

Човекът се ражда от човека. "Фениксът се ражда не от яйце, а от пепелта" (Кирил Кадийски) . Поетът се ражда от поезията.  В печалния ден, в който Божият син е разпнат, за да изкупи греха на човечеството, в "Артефир" отправяме поглед нагоре – към възвишената поезия.   Престижното френско издателство "Аден" посвети годишния си алманах  на..

обновено на 03.05.24 в 14:34
Кадър от снимачния процес

Филмът "Сватба" по разказ на Хайтов с първи показ в Кан

Колко е голямо предизвикателството да правиш игрално кино по българската литературна класика – разговор в "Артефир" с Магдалена Ралчева , режисьор и продуцент на новия игрален филм "Сватба" по разказа на Николай Хайтов, със сценарист Юрий Дачев. Магдалена Ралчева е позната на българските кинолюбители като режисьор на филмите "Още нещо за..

публикувано на 03.05.24 в 14:30