Изгрев

неделя, от 6.05 до 7.00 часа

Предаването стимулира предприемаческия дух във всички отрасли на земеделието и животновъдството, рибарството и аквакултурите, в селския туризъм; популяризира опита и добрите практики на семейните стопанства, съхраняването на местните занаяти, ритуали, традиции, родовата памет и приемственост в занятията, инициативите и дейностите за подобряването на качеството на живота в малките селища. Разяснява политиката за развитие на селските райони и възможностите за усвояване на средствата по европейските програми. Проследява осъществяването на контрола по опазването и стопанисването на язовирите, рибните басейни, горите; опазването на националните и природните паркове, природните и биосферни резервати; обсъжда законодателните предложения и промени в горския сектор и във всички отрасли на земеделието, животновъдството, рибарството и аквакултурите. Търси мнение и коментар от страна на експертите. Следи тенденциите в развитието на селскостопанската наука у нас и по света; предлага актуална информация за опита на други страни, за важни селскостопански кампании, за движението на цените на селскостопанската продукция по борси, пазари и тържища. Предаването "Изгрев" е насочено както към производителите, преработвателите и жителите на отделните селища, така и към специалистите в различни местни и държавни институции, според случая и към законодателната власт.

Екип на предаването: Зорница Гъркова, Елина Величкова, Оля Стоянова

Публикации

Христо Иванов

Ябълката не пада по-далеч от... Егълница

Дали в Егълница има ябълки и круши? Няма как да няма. Само че на ябълково дърво трудно можете да сложите присадка от круша, а и обратното е валидно. Това е един от първите уроци, които Христо Иванов преподава на своите ученици. Те са от цяла България и за..

публикувано на 21.05.21 в 12:00

Семената, от които се раждаме

В края на XVIII век големи части от северноамериканските земи все още са колонии на Британската империя. По това време тя воюва с Франция в така наречената "Индианска война", прераснала в на практика седемгодишен световен конфликт за надмощие...

публикувано на 17.05.21 в 16:15

Нужната работилница

Съвсем навреме, а може би дори с известно закъснение, в края на миналата година в София отвори врати първата по рода си споделена работилница. Нейните 400 квадрата площ и машините, разположени на тях, са достъпни за всеки, който иска да създава, да..

обновено на 12.05.21 в 14:27

Новият живот на бусинската керамика

И създаде Господ Бог човека от земната пръст, и вдъхна в лицето му дихание за живот; и човекът стана жива душа. Това казва седмият стих от втора глава на Книга Битие. Според една много подобна африканска легенда за сътворението божеството-създател..

публикувано на 26.04.21 в 15:00

Как се изобретява и произвежда биоразградимо фолио

През 1864 г. Джордж Пъркинс Марш, американски учен и дипломат, публикува книгата „Човек и Природа, или физическата география, променяна от човешките дейности“. Двайсетина години по-късно текстът претърпява поредна редакция, която е публикувана през 1885..

публикувано на 23.04.21 в 08:45
Иван Граховски

Среща с хляба

Заглавието на този текст спокойно може да бъде „Среща с живота“ или „Среща с живото“ не само и не просто защото хлябът е насъщен за живота в много култури, включително и в България. Хлябът с квас на младия майстор Иван Граховски е живо същество, жив..

публикувано на 20.04.21 в 10:00

Виното като храна и традиция

"Виното е храна", казва с пълно право винарят Иво Тодоров. Зад тази негова лична винена философия седи двайсетгодишният опит на биотехнолог, който познава целия процес на създаване на вино – от засаждането на лозите до наливането на течността в чашата и..

публикувано на 22.03.21 в 10:30

Сърцевината на дървото и сърцевината на изкуството

Минчо Тодоров е млад дърворезбар и художник, за когото дървото носи топлината и уюта, нужни на човешкото същество. То носи със себе си и ценни уроци, които всеки творец научава при досега си с Природата – най-естествения вдъхновител. Минчо разказва за..

публикувано на 12.03.21 в 10:49

За кожата... на един комар

Какво означава да бъдеш кожар и сарач и кои са хората, изработващи изделия от кожа днес? Променят ли те занаята и смятат ли кожарството за своя професия? На тези въпроси отговарят двама самоуки майстори. Стоян Генов и Огнян Миков работят с естествена..

публикувано на 09.03.21 в 15:30

За алтернативата, но не като алтернатива

Някой би казал, че 2020 г. не е най-удачното време за започване на бизнес, но Вероника Костадинова и Марин Янков са примери тъкмо за обратното. Независимо един от друг, Вероника и Марин замислят и осъществяват две сходни бизнес начинания. И двамата..

публикувано на 04.03.21 в 16:30