Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Модерен поминък: Професия влогър



През последните години в платформите за видео споделяне място заемат не само музикалните видео клипове. Съдържанието им вече изобилства от новинарски репортажи, документални поредици, филми и др. Особено място обаче заемат "влоговете".

Казано по-просто "влоговете" са цифрово разказване на истории, извършвано от хора, известни като „влогъри“. "Влогърът" е човек, който изразява своите емоции, същност, поведение и т.н. пред своя аудитория от последователи. Творците в този бранш записват видеоклипове и добавят ефекти, за да създадат страхотно съдържание за своите зрители. През последните години "влоговете" породиха голяма общност в социалните медии, превръщайки се в една от най-популярните форми на цифрово забавление.

Въпреки мащаба си обаче „влоговете“ не са никак лесни, защото създаването на видеоклипове и даването на съдържание ежедневно или ежеседмично е доста трудно, разказва "влогърът" Константин Кънев.

Кънев е български "влогър", чието съдържание е насочено основно към гейминга, тех ревютата и реактинга. Освен това Константин Кънев или както е по-известен в онлайн пространството "NoThx" създава и предаване в което интервюира известни български инфлуенсъри, докато вкусно си хапват люти крилца.

Никога не съм предполагал, че това ще се превърне в моя професия. Това някак си се случи от само себе си. По принцип обичам да играя игри от много малък. Те винаги са се явявали за мен начин за релаксация. В последствие обаче се наложи да избирам дали да се развивам в работата или в света на игрите. По това време да се издържаш от играене на игри беше невъзможно, затова реших да се насоча към друга кариера, но любовта ми към игрите си остана. Имах мечта да се състезавам и да стана професионален играч, но това нямаше как да стане като градя кариера. Единственото, което можех да направя е да почна да правя разни предавания в които да коментирам игри и т.н. В последствие реших, че мога не само да ги коментирам а и да ги играя.

Влоговете създават чувство за принадлежност за много хора. Общностите се основават на основата, че хората които гледат видеоклиповете са свързани помежду си, както и съдържанието, което се споделя.

Хората се чувстват свързани с „влогърите“, защото в по-голямата си част те са отражение на самите тях и обикновено се разглеждат като „нормални“ хора, живеещи живот, който не е твърде далеч от реалността на зрителите.

"Влоговете" в публичното пространство обаче изискват Ад от смелост, защото всички хора се взират в теб. Самите видеа са не са само за показване на вашия начин на живот или определена тема, но и място за развитие на личността.

Известно е че много хора правят кариера чрез своите "влогове". Самият Кънев преди месеци напуска работното си място за да се отдаде изцяло на страстта си към игрите и заснемането на "влогове", които към днешна дата са добро място за предлагане на пазара на продукти, които да достигнат до всеки в която и да е част на света.

Всеки може да бъде "влогър", но не всеки може да бъде успешен в онлайн пространството. За да генерирате пари и да направите кариера от "влогове", трябва да се уверите, че вашият "влог" печели достатъчно популярност, за да привлече вниманието на компании, които искат да рекламират във вашия канал.

Конкретно от самите видеа не се печели чак толкова много, въпреки че преди години беше абсолютно непечелившо. Говоря буквално за нула. Сега от тези реклами, които излизат автоматично вече има някаква възможност да имаш някакъв приход, макар и минимален. Това означава, че нещата вървят в правилната посока. Най-често обаче се печели от рекламни кампании в които разни фирми ти предлагат разни продукти, които да позиционираш в някакво видео или да говориш и разкажеш за тях. За щастие вече всякакви такива неща си задължен да ги упоменаваш, тоест публиката да е напълно наясно че някой ти е платил за това нещо. Да, има възможност да се печелят пари от такива неща. Има възможности и самите ти последователи да се абонират за тебе плащайки месечни такси, за да получат достъп до видеата ти. Има начини, определено. Дали обаче са доходоносни или не си зависи от самия "влогър" и от това колко труд полага.

Влоггирането породи промяна в маркетинговите игри и компаниите започнаха да осъзнават колко важна е ангажираността на влиянието с тяхната клиентела. Поддържането на тесни взаимоотношения с клиенти чрез инфлуенсъра, който намират за свързан, може да повиши имиджа и продажбите на конкретната марка, защото компанията вече знае харесванията и антипатиите на своите потребители.

В заключение можем да кажем че влогването не изисква непременно скъпо оборудване, за да започнете. Mожете да използвате мобилния си телефон, за да записвате видеоклиповете си и да изтеглите приложение, където можете да редактирате работата си. След като вашият канал се разрасне - и сте в състояние да инвестирате в ново оборудване - можете да започнете да мислите за извършване на някои надстройки.

Казваме го, защото все повече млади хора избират да се занимават с влоггинране като кариера, тъй като творческата изява там е безгранична. Факт е че постепенно "влогърите" променят начина, по който гледаме на почти всичко в традиционния смисъл и това изисква прогресивно мислене, което се отклонява от фиксирания телевизионен график и се придвижва към личните предпочитания за планиране. Съдържанието е обхванато, подходящо, бързо развиващо се и отзивчиво.

Преди да започнете кариера като "влогър" обаче знайте че влогването идва с гъвкаво работно време, но изисква дисциплина. Трябва да се уверите, че спазвате собствените си срокове и създавате качествено съдържание.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Ивайло Атанасов за първи път представи своя творба в Керимовата къща -

Малък празник на изкуството в Керимовата къща

Областният управител Никола Чанев също не скри възхищението си: "37 картини са повече от впечатляващо. Аз се  радвам, че имаме възможност да се насладим на такива прекрасни творби от утвърдени имена,  класици, както и нови дарования.  Искам да пожелая много успех на изложбата и много  закупени картини" Никола Чанев пожела успех..

публикувано на 25.04.24 в 14:58

Ансамбъл "Филип Кутев" представя "Извори" в Кърджали

Държавният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев“ ще представи в Кърджали най-мащабния си спектакъл “Извори”, който е част от националното турне на ансамбъла през 2024 година. Събитието ще а на 6юни, от 19 ч., в Театрално - музикален център Кърджали (театъра).   Със специалното участие на “Quarto Quartet”. В новаторския спектакъл участват над 100 певци,..

публикувано на 24.04.24 в 11:57
Група X-R@y за музиката си, инициативата

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва една рецепта на Росица Генчева за козунак на конци в домашни условия с точни указания за втасването на тестото . Ще чуем и защо хлебарят е добър психолог, мнение на шеф Пеньо Иванов, който също както Генчева е имал множество участия в известното кулинарно предаване на Иван Звездев. Във втората част на предаването, веднага след новините в 17..

публикувано на 21.04.24 в 18:11

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56