Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студенти в Германия: Живеем "новото нормално"

Гергана Вакарелова, Руси Петков, Ивана Зидарова
Снимка: личен архив

Как се живее в условия на Ковид 19 в Германия, разказват трима студенти от Кърджали в провинция Северен Рейн-Вестфалия. За това как се промени живота им в последните две години, промениха ли те самите, какво е отношението към ваксините в Германия, има ли антиваксърски настроения и усеща ли се вече коледния дух в популярните коледни немски базари, свидетелстват Ивана Зидарова от Кьолн, Руси Петков от Аахен и Гергана Вакарелова от Есен.

Само преди дни в Кьолн се проведе голям карнавал, чакан и желан от жителите и гостите на германския град. Страх от коронавируса и очакване за Коледа вървяха ръка за ръка, с лек страх и надежда, казва Ивана Зидарова, която участва в част от събитията на карнавала. Живеем новото нормално - има задължителни маски в затворените пространства, продължаваме да спазваме дистанция и разстояние. Въпреки това социалният живот се развива нормално, обяснява Ива.

Отношението в Германия към ваксините е изключително положително, около 70 процента от населението вече е ваксинирано, казва Гергана Вакарелова. Потвърждава го и Руси Петков, според когото процентът ваксинирани  говори красноречиво, че хората имат вяра в науката и институциите. А антиваксърските настроеия не са толкова силни, колкото в България.
Последните две години, преминали под влиянието на Ковид 19, промениха живота в Германия, казва Руси. "В началото и тук беше голям шок, хората бяха наплашени, а ограниченията - много сериозни... Близо година живеехме и работехме само от вкъщи и това оказа влияние на всички. Но това, което ми направи много добро впечатление, е, че медиите и всички институции се опитваха да успакоят хората и да им помогнат, а не да всяват излишна паника и стрес. Дори имаше автомобили на Червения кръст, които обикаляха града и пускаха музика, за да подобрят настроението на хората и да им вдъхнат вяра", спомня си Руси. 
Как животът в Ковид-ограничения промени тримата млади хора? Гергана казва, че е пораснала професионално. Осъзнах, че човек трябва да е готов на бързи промени и да се адаптира наистина бързо, смята Руси. Тежеше ми изолацията, спомня Ивана.
В Германия в последните месеци се обръща все повече внимание на психологическите последици от Ковид 19 и най-вече на пост-ковид синдрома, който доскоро не беше тема на специализирани разговори и лечение, обяснява Гергана. Но и тримата казват, че хората в Германия се научиха да живеят с коронавируса. И вече обръщат поглед към надеждата на Коледа. Настроението вече се усеща, очаква се скоро и коледните базари да отворят врати, след миналогодишната забрана да работят.

Повече чуйте в репортажа на Станислава Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рецептите на шеф Пеньо Иванов: Агнешко печено, пудинг с козунак

Какви са разновидностите на агнешкото печено, с което можем да сме хем в крак с традицията, хем да я осъвременим? Т ри различни подхода в приготвянето на агнешка плешка ни поднася шеф Пеньо Иванов, готвил за известни личности като Миг Джагър, Кондолиза Райс, Георги Първанов и много холивудски знаменитости, както и на круизни кораби. Той..

публикувано на 06.05.24 в 16:25

Ти, който даваш дъжд и на дъжда Си Господ...

Това си е моята молитва. Написах я по пътя между морето и Зографския манастир в Атон . Видях я там, чух я там. Може и да не е най-канонична, но е молитва. Това пише з а стихотворението „Молитва“ от стихосбирката си „Прелъст и светогорски стихотворения“ Николай Милчев. Писателят го публикува от няколко години по това време.  Чуйте стихотворението...

публикувано на 06.05.24 в 15:24

Туристите на Перперикон посещават и маето на Хазър Баба

От началото на месеца започнаха традиционните пролетни маета на алианската общност в Източните Родопи. Според Мустафа Ахмед, един от лидерите на алианите в България те привличат и християни. Това важи особено за туристите, които след като посетят Перперикон, се отбиват до село Горна Крепост , където се провежда съборът на Хазър Баба...

публикувано на 06.05.24 в 13:34

С "Вкусен следобед" на Великден!

Във втората част на предаването разговарям с кулинарката Росица Генчева за това какво можем да приготвим от останалите яйца от празника, при това лесно, ефектно и вкусно. Родолюбецът Розалин Хаджиев от Златоград пък ще ни каже как се приготвя агнешко печено за Гергьовден. Три предложения за агнешко печено ни отправя готвача на много наши и..

публикувано на 06.05.24 в 11:19

Пъстър празник в Кърджали за 1-ви май

Изключителен празник създадоха за поредна година в Кърджали областната структура на БСП и любители на българския фолклор по повод Международния ден на труда и на международната работническа солидарност - 1 май. В празничния ден в Градската градина се стече пъстро множество, стотици - малки и големи - танцьори, певци, хора, които обичат българската..

публикувано на 01.05.24 в 16:41

Деца рисуват благотворително икони за новостроящ се храм

Икони, рисувани от деца, показва дни преди Възкресение Христово Регионална библиотека „Христо Смирненски”- Хасково. Изложбата под надслов „Имаш само това, което си дал” включва близо 40 рисунки на възпитаници на местната арт школа „Пастело” с ръководители Даниел Русев и Калина Чакалова. Сложната и необичайна за детско творчество тема..

публикувано на 30.04.24 в 14:31

Цветен "Вкусен следобед" с Росица Пейчева!

Във втората част на предаването ще разкажем за пътя на една млада майка, Ирина Пеева към здравословните храни. Как се прави вкусна супичка, когато имаш болен син или с която Ежко Бежко лекувал животните с гората . Защо Великден е именно велик ден и защо променя коренно борбата срещу смъртта и срещу греха . Това ще ни каже художникът Хари..

публикувано на 28.04.24 в 18:25