Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокат Мариана Евтимова: Не можем да понесем дори още едно убийство на жена

Снимка: архив



Ежегодно между 25 ноември, Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените и 10 декември, Денят на правата на човека, са 16-те дни на активизъм срещу насилието, основано на пола. Кампанията отбелязва тази година своята годишнина, като е подкрепена от генералния секретар на ООН Антониу Гутериш.
За съжаление нивата на насилие над жени и момичета остават в голяма степен непроменени през последното десетилетие, като в света всяка една жена от три, е засегната от проблема. По този повод, а  и за да научим повече за аспектите на насилието,  кои са законовите пробойни, за да се случва  и по други теми, Радка Петкова разговаря с изпълнителния председател на фондация П.У.Л.С  адвокат Мариана Евтимова.

КАКВО СОЧИ  СТАТИСТИКАТА?

"За съжаление, в България а и в много страни в света не се води статистика реално колко са случаите на жени, пострадали от домашно насилие, и не само жени. Но затова пък, статистиките сочат, че близо една от три жени над 15 години в света, са били подложени на физическо или сексуално от интимен партньор, поне веднъж в живота си. В България, тази статистика не е по-различна. Като за съжаление, от началото само на тази година, около 20 жени изгубиха своя живот. Даже вчера, в Деня за елиминиране насилието срещу жени, имаше отново убити момичета. Тази статистика е много тъжна, още повече, сега когато сме в КОВИД-епидемия, нещата изглеждат още по-трудни, още по-тежки. Тъй като тази епидемия, наречена домашно насилие и насилие, основано на пола, се оказа много по-страшна, много по-мащабна и много по-дълговременна, тъй като от 30 години има кампании за борба, а това означава, че насилието датира от векове насам".

ЩЕ СПРЕ ЛИ ТАЗИ ЕПИДЕМИЯ?

"Самата народопсихология, функционирането в обществото на становището, че жената не е равнопоставена на мъжа, стереотипите от сорта, че мъжът трябва да е силен, а жената да е слабият пол. Стереотип, от сорта, че мъжът трябва да изкарва парите и да е мачото в семейството, докато жената да е домакинята. И още много други стереотипи, които са насложени от векове насам и е много трудно да се разбият". 

ЦИФРИТЕ ГОВОРЯТ

"От началото на годината до 15 юли сигналите за домашно насилие на телефон 112 са 14 338, говорим само за 6 месеца, вероятно към момента, те са много повече, почти са се удвоили. Пак от началото на годината до юни, в Софийска районна прокуратура само са  образувани около 700 преписки, касаещи домашно насилие. А през 2020 година съдилищата са издали 3 076 заповеди за защити. Нещо повече - констатирахме, че в условията на пандемията КОВИД-19 обажданията на национално специализирана гореща телефонна линия за пострадали от домашно насилие, която се управлява от Алианса за защита от насилие, основано на пола, са се увеличи с над 150 %. Тези цифри неминуемо говорят, че към днешна дата не сме се справили с този проблем".

НЕТЪРПИМОСТ КЪМ НАСИЛИЕТО

"Организации като фондация П.У.Л.С и Алианса за защита от насилие, основано на пола и много други НПО, се обединиха тази година около мотото: Да спрем геноцида. Убийствата на жени, основани на техния пол", както и около мотото "Нито една повече", каквато кампания имаше организирана в София вчера.

Наистина вече е дошъл момента на такава нетърпимост, че дори още една жена убита в повече, или момиче, или дете, няма значение какъв е пола, е вече в повече да понесе обществото. Толкова много загуби".

ПРОБОЙНИ В ЗАКОНА ЗА ЗАЩИТА ОТ ДОМАШНО НАСИЛИЕ

"Въпреки че има закон, статистиките сочат, че насилието не е спряло.

.....да говорим за пробойни, то е в много сфери на съждения, но това, което е най-важно, е човешкият фактор. Как се прилага законът, как се разбира законът, как се наблюдава в зала, когато се стигне до търсене на мерки за защита, поведението в двойката, опитността на професионалистите, които прилагат този закон. Това са само една малка част от пробойните.

ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА ЗАЩИТА ОТ ДОМАШНО НАСИЛИЕ

"В началото на тази година в Народното събрание беше внесен законопроект за промени в Закона за домашно насилие. Както виждаме, все още тези промени не са видели бял свят по ред причини, включително и политически. Те бяха в посока да се увеличи срокът за подаване на молба за насилие от последния инцидент на насилие, който вместо да бъде един месец... За тези, които познават закона, трябва да уточним в една скоба, че молба и защита по  Закона за защита от домашно насилие, може да се търси до един месец от последния инцидент на насилие. Сега се внесе предложение този период от време да бъде малко по-голям, минимум 3 месеца, даже има опция за удължаване от 6 месеца. Тъй като феноменът домашно насилие е необясним. Понякога много трудно жертвите на домашно насилие, могат да се решат да подадат молба за защита. Освен че нямат кураж, те са много фактори, аз акцентирах малко и върху част от народопсихологията.....

....чисто реално понякога нямат физическата сила и психологическата сила да подадат такава молба, да не говорим, че в повечето случаи това са пострадали, които са в някаква форма на икономическа зависимост, няма къде да отидат, безработни са. Така че в малкото случаи, в които се набере кураж да се подаде молба, то се пропуска и този срок.  Положиха се усилия за много други промени, като се разширява кръгът на лицата, които да могат да подадат молба, включват се и момичетата, които са заченали или забременяли от извършителя на насилие...., разширяват се програмите и мерките за защита.

АКЦЕНТ В ПРЕДЛАГАНИТЕ ПРОМЕНИ

Акцент бих сложила върху това, че за пръв път се въвежда изискването да се води национална статистика за случаите на домашно насилие, както и да има мониториращ орган, комисия, която да ръководи, да следи, да управлява политиките за домашното насилие. И още нещо, много важно, мисли се в посока да се въведат специализирани услуги за пострадали от домашно насилие, за пострадали от сексуално насилие...."Повече подслони, които да са специализирани, да има консултативни центрове, които да се посещават както от пострадалите, така и от извършителите. Не можем да се справим с един феномен, ако работим едностранно".

За извършителите на насилие да има специализирани услуги за работа с тях, в това число да има Центрове за работа със зависимости, алкохолна, наркотична зависимост, нещо, което отдавна изчезна, а пък обществото ни е залято от хора с такива форми на зависимост".

Организациите като фондация П.У.Л.С и Алианс за защита от насилие, основано на пола, чакат с нетърпение да се сформира Народно събрание, за да се разгледат предлаганите промени.

ДОМАШНОТО НАСИЛИЕ

"Никой не е застрахован, да попадне в такава връзка. Тази връзка е като един магнит.... Много от пострадалите от насилие дори не осъзнават, че са жертва на насилие....

Много е трудно без външна намеса.

Тук е вече ролята на обществото, да се намеси - на журналистите, на лекарите, на адвокатите, на съда, на прокуратурата, на полицаите, които са на първа линия, да имат разбирането и да се намесят своевременно, и то на най-ранен етап. Понеже домашното насилие, то е като една месомелачка, която така захапва вътре тези, които са в тази връзка, че те не могат сами да я прекъснат".

...месомелачка, която се мултиплицира и предава във времето, в поколението, защото това е модел. Това е модел и ако децата растат в този модел, то неминуемо е те да го продължат, като станат или жертва или насилник. Затова и се предава от поколение на поколение".

В КЪРДЖАЛИ ЩЕ СЕ СЪСТОИ КРЪГЛА МАСА ПО ПРОБЛЕМИТЕ НА ДОМАШНОТО НАСИЛИЕ

С подкрепата на нашия опит, на територията на регион Кърджали се създаде един клуб "Доверие", както и гореща телефонна линия". Повече от адвокат Мариана Евтимова по проблема, чуйте от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рецептите на шеф Пеньо Иванов: Агнешко печено, пудинг с козунак

Какви са разновидностите на агнешкото печено, с което можем да сме хем в крак с традицията, хем да я осъвременим? Т ри различни подхода в приготвянето на агнешка плешка ни поднася шеф Пеньо Иванов, готвил за известни личности като Миг Джагър, Кондолиза Райс, Георги Първанов и много холивудски знаменитости, както и на круизни кораби. Той..

публикувано на 06.05.24 в 16:25

Ти, който даваш дъжд и на дъжда Си Господ...

Това си е моята молитва. Написах я по пътя между морето и Зографския манастир в Атон . Видях я там, чух я там. Може и да не е най-канонична, но е молитва. Това пише з а стихотворението „Молитва“ от стихосбирката си „Прелъст и светогорски стихотворения“ Николай Милчев. Писателят го публикува от няколко години по това време.  Чуйте стихотворението...

публикувано на 06.05.24 в 15:24

Туристите на Перперикон посещават и маето на Хазър Баба

От началото на месеца започнаха традиционните пролетни маета на алианската общност в Източните Родопи. Според Мустафа Ахмед, един от лидерите на алианите в България те привличат и християни. Това важи особено за туристите, които след като посетят Перперикон, се отбиват до село Горна Крепост , където се провежда съборът на Хазър Баба...

публикувано на 06.05.24 в 13:34

С "Вкусен следобед" на Великден!

Във втората част на предаването разговарям с кулинарката Росица Генчева за това какво можем да приготвим от останалите яйца от празника, при това лесно, ефектно и вкусно. Родолюбецът Розалин Хаджиев от Златоград пък ще ни каже как се приготвя агнешко печено за Гергьовден. Три предложения за агнешко печено ни отправя готвача на много наши и..

публикувано на 06.05.24 в 11:19

Пъстър празник в Кърджали за 1-ви май

Изключителен празник създадоха за поредна година в Кърджали областната структура на БСП и любители на българския фолклор по повод Международния ден на труда и на международната работническа солидарност - 1 май. В празничния ден в Градската градина се стече пъстро множество, стотици - малки и големи - танцьори, певци, хора, които обичат българската..

публикувано на 01.05.24 в 16:41

Деца рисуват благотворително икони за новостроящ се храм

Икони, рисувани от деца, показва дни преди Възкресение Христово Регионална библиотека „Христо Смирненски”- Хасково. Изложбата под надслов „Имаш само това, което си дал” включва близо 40 рисунки на възпитаници на местната арт школа „Пастело” с ръководители Даниел Русев и Калина Чакалова. Сложната и необичайна за детско творчество тема..

публикувано на 30.04.24 в 14:31

Цветен "Вкусен следобед" с Росица Пейчева!

Във втората част на предаването ще разкажем за пътя на една млада майка, Ирина Пеева към здравословните храни. Как се прави вкусна супичка, когато имаш болен син или с която Ежко Бежко лекувал животните с гората . Защо Великден е именно велик ден и защо променя коренно борбата срещу смъртта и срещу греха . Това ще ни каже художникът Хари..

публикувано на 28.04.24 в 18:25