Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ансамбъл „Чепино“ – Велинград на 70 години

Снимка: Facebook/ Читалище Чепино Велинград

Ансамбъл за народни песни и танци „Чепино“ към ОНЧ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Велинград тази година отбелязват 70-годишен юбилей от основаването си.

Историята на читалището започва от 1905 година, когато е създаден, но заради двете балкански войни дейността на културната институция в този период е ограничена.  Започва  нов и активен живот през 1925 година. Към  читалището се формират и действат различни групи  и състави в това число и с фолклорна насоченост. Официално първоприемник  на днешния ансамбъл става създадения  през 1953 година битов ансамбъл към читалището негов първи ръководител е Димитър Стоянов Ганев, който е баща на небезизвестния в днешното съвремие юрист политик, народен представител от близкото минало Стоян Ганев. Димитър Ганев е бил надарен народен музикант и нещо любопитно, съученик на Николай Гяуров. В последствие ръководители на ансамбъла са все хора с отношения към културата, музиката, фолклора обществения живот на младия новосъздаден Велинград.

Официално  битовият ансамбъл става Ансамбъл за народни песни и танци „Чепино“ през 80-те години на XX век. В най новата си история от 2004 г. до момента негов главен художествен ръководител е Боян Байраков. 


В творческата си биография ансамбъла има много върхове свързани с национални и международни изяви. През 2015 година той е удостоен  със званието „Представителен“ ансамбъл за народни песни и танци. През последните години читалището активно работи по различни европейски проекти и инициативи, като основната цел е да осъвременят  репертоара на ансамбъла да дадат възможност на самодейците в него за среща и работа с известни и утвърдени имена в  хореографията и музиката.

Към дейността  му има интерес и ежегодно в различните формации влизат нови и млади хора обичащи и желаещи да пазят  популяризират българския фолклор и в частност  фолклора на Чепинското корито.

Към ансамбъла днес има женска и мъжка певчески групи, танцов състав и музиканти.  

2023 година е юбилейна – 70 години. Цялостната програма от януари до юли е готова и утвърдена. За нейната  реализация читалището спечели проект за финансова подкрепа от Национален фонд Култура. Освен традиционни концерти в програмата са заложени и нови форми за изява, предстои в раната пролет пътуваща изложба – „70 г. ансамбъл Чепино“, предстои рекламен клип  на ансамбъла . Много информация и видеа за ансамбъла и живи излъчвания  ще има в социалните мрежи с цел достигане до по широка и по- млада публика. От читалището обвързват част от концертната дейност и с тяхната кауза „Да възродим старото читалище“. И един от тържествените концерти  отново ще бъде в недостроената сграда (стара сграда,  където преди повече от 35 години се е помещавало читалището. бел. ред.) 

Чуйте още в прикачения звуков файл. 



По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Емилия Стоянова, Алпай Ибрям и Маргарита Дабева завоюваха бронзови медали на Европейското първенство по канадска борба в Братислава

Три бронза за "силните ръце" на Кърджали на Европейско първенство

С три бронзови медала си дойдоха от XXXIII-то Европейско първенство по канадска борба състезателите от Спортно - туристически клуб за хора със сензорни увреждания "Родопи", Кърджали. Състезанието се проведе в Братислава, съобщи председателят Емилия Стоянова.  Шестима състезатели от кърджалийския тим се включиха в надпреварата, четирима от тях с..

публикувано на 14.05.24 в 00:23
Стената на родолюбието в село Гугутка, Ивайловградско

Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани

Ивайловградското село Гугутка вече има Стена на родолюбието и първите си двама почетни граждани. Това са хирургът проф. д-р Георги Паскалев и общественикът и писател Георги Петков, автор на „Кървавата 1913 година“, в която са описана историята на селото и трагичните събития през 1913-та, когато Гугутка е ограбено и опожарено до основи от османски..

публикувано на 13.05.24 в 17:56

Надежда Захариева: Човек има право да се разпорежда само със собствената си душа

В светлата седмица разговаряме с поетесата Надежда Захариева, която гостува на града ни и на радио Кърджали, което скоро навърши 8 години в ефира. Тя е  съпруга на големия поет Дамян Дамянов и майка на трети им деца.  Тя бе гост на Кърджали на Регионална библиотека и на В оенния клуб по повод Светла събота и Деня на Светите  братя Кирил и..

публикувано на 12.05.24 в 17:22
Ирминден в Лозен

В Лозен ще празнуват Ирминден

В село Лозен, община Любимец за четвърта поредна година ще проведат празник на подницата и хляба “Ирминден". На него ще съберат хора от Югоизточна България. Това съобщи Христо Янъков, секретар на читалище "Просвета" и организатор на празника. Ирминден се празнува на 1 май, когато Православната църква почита паметта на Свети пророк Йеремия...

публикувано на 11.05.24 в 14:15

Рецептите на шеф Пеньо Иванов: Агнешко печено, пудинг с козунак

Какви са разновидностите на агнешкото печено, с което можем да сме хем в крак с традицията, хем да я осъвременим? Т ри различни подхода в приготвянето на агнешка плешка ни поднася шеф Пеньо Иванов, готвил за известни личности като Миг Джагър, Кондолиза Райс, Георги Първанов и много холивудски знаменитости, както и на круизни кораби. Той..

публикувано на 06.05.24 в 16:25

Ти, който даваш дъжд и на дъжда Си Господ...

Това си е моята молитва. Написах я по пътя между морето и Зографския манастир в Атон . Видях я там, чух я там. Може и да не е най-канонична, но е молитва. Това пише з а стихотворението „Молитва“ от стихосбирката си „Прелъст и светогорски стихотворения“ Николай Милчев. Писателят го публикува от няколко години по това време.  Чуйте стихотворението...

публикувано на 06.05.24 в 15:24

Туристите на Перперикон посещават и маето на Хазър Баба

От началото на месеца започнаха традиционните пролетни маета на алианската общност в Източните Родопи. Според Мустафа Ахмед, един от лидерите на алианите в България те привличат и християни. Това важи особено за туристите, които след като посетят Перперикон, се отбиват до село Горна Крепост , където се провежда съборът на Хазър Баба...

публикувано на 06.05.24 в 13:34