Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Кърджали е единствената в Европа чаплова колония в градска среда

5
Снимка: Станислава Георгиева, Радио Кърджали

Единствената на Балканския полуостров и в Европа Чаплова колони, която се намира в урбанизирана градска територия, е в Кърджали. В нея гнездят пет вида чаплови птици, някои от които застрашени, и над 45 вида водолюбиви. 

В тези мартенски дни, в които чаплите от колонията все още не са се завърнали от юг, атракция са лебедите, които очакват потомство и мътят яйца в гнездото си до новия мост над Арда.


Чапловата колония не е защитена територия и към този момент не носи приходи или дивиденти на стопанина си – община Кърджали. Не само това, но е и осеяна с боклуци – и битови, и строителни.

Преди ден за пореден път доброволци чистиха района на Чапловата колония и за пореден път инициативата не е на стопанина й – община Кърджали.

Всъщност колонията е уникална и заслужава много повече от доброволчески труд. Заслужава регулиране на статута й, дейности, които да я облагородят и съживят, дългосрочна визия за съществуването й, за да се превърне в бижу на града ни.

"Тя затова е уникална, защото се намира като оазис в центъра на града, а не в дива територия. Повечето такъв тип чаплови колонии се намират около Бургас, Варна, около делтата на Дунав, делтата на Марица. Те са крайбрежни, а тази се намира в доста във вътрешността на страната", обясни експертът по биоразнообразие във Фондация "По-диви Родопи" Христо Христов.


Колонията възниква първоначално като дом на нощната чапла още през 90-те години на миналия век. Като видове птици в нея досега са установени над 45 вида. Но като колония само на чапли вътре фигурират няколко вида. Нощната чапла е най-многобройна. Има още малка бяла чапла и гривеста чапла. В допълнение в колонията гнезди малък воден бик, който се разполага най-долу - в тръстиките, както и малък корморан, който пък е най-горе. Често срещани са зеленонога водна кокошка, земеродно рибарче и много шеварчета. Всъщност гривестата чапла е една от забележителностите в Кърджали, тъй като е рядко срещана дори и в традиционните влажни зони като езерото Сребърна например. Кормораните преди години пък са били изчезващ вид, а първите заселили се в Кърджали са били едва две двойки.

Община Кърджали е институцията, която трябва да стопанисва Чапловата колония в центъра на града. Христо Христов обяснява, че според българското законодателство, когато става въпрос за животни, птици, местност или местообитание, те имат собственик и стопанин. "Редките видове, защитените от закона, са държавна собственост. В някои от случаите, примерно когато има защитени територии, защитени местности, обикновено са в горски фонд. Тогава горските са стопаните и те са длъжни да ги опазват, да им слагат табели и да ги стопанисват. Но случая тука е общинска собственост, не държавна. В града трудно може да бъде направена защитена местност по закона за защитените територии, но въпреки всичко това е местообитания на редки видове, защитени от закона, така че то трябва да се опазва и в случая стопанинът трябва да бъде общината", казва Христо Христов.


Според него от гледна точка на това, че чапловата колония е част от подробния устройствен план на Кърджали и не може да се разрушава или застроява, това е напредък. Но не е достатъчно за опазването на птиците и развитието в бъдеще на колонията. Един от вариантите за устойчивост е да се създаде дружество или организация, която да направи публично частно партньорство, за да управлява тази влажна територия.

А има проблеми за решаване. Като например малкото останали дървета за гнездене в чапловата колония. "Трябва да се направи нещо да има повече дървета - може би нещо като изкуствен остров или няколко диги, които да се прекъснат, да се залесят и после пак да се отделят с багер от сушата. Тогава ще има така хубаво големи дървета", коментира Христо Христов.

Повече може да чуете в разговора с Христо Христов в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
д-р Димитър Димов

Педиатърът д-р Димов: Най-уязвими при коклюш са кърмачетата, ваксината е важна

Спад в заболеваемостта от остри респираторни заболявания наблюдава в последните дни педиатърът д-р Димитър Димов. Това не е изненадващо за края на зимния сезон и пролетта. Няма ръст и на заболеваемостта от коклюш, посочи още в ефира на Радио Кърджали специалистът с дългогодишна практика.  „ За съжаление в началния стадий коклюшът не се отличава..

публикувано на 13.05.24 в 23:40
Алириза Юсуф, кмет на с. Гургулица и с. Момина сълза

Алириза Юсуф - кмет на 50 души от две села

Гургулица е село в община Момчилград, разположено на западен склон на Източнородопския рид Стръмни рид. Къщите изградени от камък, каменни дувари ограждат дворовете. Еднолентов асфалтов път води до селската чешма, в центъра на селото. От там тесни пътечки водят до всяка къща. В селото някога е имало училище. Днес само сградата напомня за това. Къщите..

публикувано на 13.05.24 в 12:07

Възстановиха стар ритуал за гадаене около вековния дъб в Житница

Една вековна традиция се възроди по Гергьовден в Чернооченско.  Това се случва в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, както и в Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Местните жените празнуват Хъдърлез като възстановяват обичая "мартъфал". Още предната вечер, на 5 май, млади момичета разнасят..

публикувано на 06.05.24 в 12:24

Габриела Руменова: Срокът за рекламация на туристическа услуга е 14 дни

Хората винаги да проверяват туроператора в регистъра на Министерството на туризма , преди да реализират почивката си и да четат внимателно договора. Те трябва да проверят и дали търговецът има застраховка професионална отговорност. При съмнение за повече права на оператора за сметка на техни, да преговарят и едва при отстраняване на..

публикувано на 06.05.24 в 11:58

Поставиха 10 контейнера за стари дрехи и обувки в Кърджали

Десет контейнера за разделно събиране на дрехи и обувки са поставени от няколко дни в централната част на Кърджали и в кв. "Възрожденци".  В тях ще могат да бъдат изхвърлени дрехи, обувки и  текстилни изделия. Препоръчително е старите текстилни отпадъци да са чисти. Те трябва да бъдат опаковани в торба, която да може да премине през плъзгащия се..

публикувано на 02.05.24 в 12:23
Маймунски салеп

Разцъфнаха първите диви орхидеи в Източните Родопи

Започнаха да цъфтят едни от най-красивите и изящни цветя в Източните Родопи - дивите орхидеи. Заради климатичните си особености този район е един от най-богатите на видово разнообразие в цяла България. Голяма част от орхидеите са включени в Червената книга на страната.  Сред първите разцъфтели видове по поляните на област Кърджали са пурпурният и..

публикувано на 28.04.24 в 18:19
отец Николай Величков

Отец Николай: Лазаровден и Цветница са дни на надежда и истина, но и на равносметка

В събота и неделя православната църква отбелязва два от големите християнски празници - Лазаровден (в събота, 27 април) и Цветница или Вход Господен в Ерусалим (в неделя, 28 април).  Това са едни от най-заредените с вяра и оптимизъм дни, изпълнени с много духовност.  "Лазаровден е възпоменанието на възкресението на Лазар, който четири дни..

публикувано на 26.04.24 в 18:40