Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протестът в БНР за достойни заплати постави въпроса за оцеляването

Снимка: Георги Нейков

Миналата седмица в сряда, Работещи в Българското национално радио протестираха за достойно възнаграждение на труда си. Акции на протест имаше както в столицата, така и в регионалните радиостанции, включително и в Радио Кърджали.

Основното искане е за спешно увеличение на средствата от бюджета за 2023 г. за БНР, което да направи възможно повишение на заплатите с 25%, за да бъде покрита поне част от натрупаната от 2021 г. насам инфлация.

Какво доведе до този протест? "Пътят ни беше много труден и дълъг, за да стигнем до този протест. Всичко започна, може би преди няколко години, когато след последното индексиране на заплатите през 2020 година, ние не получихме нито един лев в бюджета на Българското национално радио. Естествено, освен нашите заплати, страдат и много други дейности в националното радио. Ние писахме много писма през годините, когато бяхме оставени буквално на трупчета - към всякакви институции. Сменяха се министри на финансите, председатели на парламент. До президента сме адресирали, до централите, но така или иначе останахме без отговор.", припомни в ефира на Радио Кърджали Адриана Киселинчева, председател на Съюза на българските журналисти в БНР. 

Исканията на журналисти и работещи в радиото вече са въпрос на оцеляване, а не просто на достойно заплащане, изрази настроенията сред колегите журналистката.

"Доколкото знам, лидерът на КНСБ Пламен Димитров вече е провел някои неофициални срещи. Разпратени са писма до политическите формации. Предстои да разговаря и с бюджетна комисия, но всичко това остава с една огромна надежда, на фона на това, което се случва в държавата. Ако отново не ни бъде обърнато внимание, отново ще излезем на протест. Може би този път пред парламента", каза още Адриана Киселничева.

БНР е медията с може би най-ниско заплащане и може би най-ощетената медия от трите обществени в България.

И надеждата на всички е, че този път ще бъдем чути.

В прикачения звуков файл може да чуете целия разговор на Станислава Георгиева с Адриана Киселинчева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Петя Цонева

Петя Цонева представя новата си стихосбирка в Кърджали

Премиера на стихосбирката на Петя Цонева - "Люлката на живота" събира средства за за издаване на сборник на английски език на поета Ивайло Балабанов. Поетичната книга на младата авторка, излезе миналата година с финансовата подкрепа на община Ивайловград. " Люлката на живота е една книга,  която е вдъхновена от  посещението ми в село Хухла,..

публикувано на 17.05.24 в 11:00
д-р Димитър Димов

Педиатърът д-р Димов: Най-уязвими при коклюш са кърмачетата, ваксината е важна

Спад в заболеваемостта от остри респираторни заболявания наблюдава в последните дни педиатърът д-р Димитър Димов. Това не е изненадващо за края на зимния сезон и пролетта. Няма ръст и на заболеваемостта от коклюш, посочи още в ефира на Радио Кърджали специалистът с дългогодишна практика.  „ За съжаление в началния стадий коклюшът не се отличава..

публикувано на 13.05.24 в 23:40
Алириза Юсуф, кмет на с. Гургулица и с. Момина сълза

Алириза Юсуф - кмет на 50 души от две села

Гургулица е село в община Момчилград, разположено на западен склон на Източнородопския рид Стръмни рид. Къщите изградени от камък, каменни дувари ограждат дворовете. Еднолентов асфалтов път води до селската чешма, в центъра на селото. От там тесни пътечки водят до всяка къща. В селото някога е имало училище. Днес само сградата напомня за това. Къщите..

публикувано на 13.05.24 в 12:07

Възстановиха стар ритуал за гадаене около вековния дъб в Житница

Една вековна традиция се възроди по Гергьовден в Чернооченско.  Това се случва в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, както и в Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Местните жените празнуват Хъдърлез като възстановяват обичая "мартъфал". Още предната вечер, на 5 май, млади момичета разнасят..

публикувано на 06.05.24 в 12:24

Габриела Руменова: Срокът за рекламация на туристическа услуга е 14 дни

Хората винаги да проверяват туроператора в регистъра на Министерството на туризма , преди да реализират почивката си и да четат внимателно договора. Те трябва да проверят и дали търговецът има застраховка професионална отговорност. При съмнение за повече права на оператора за сметка на техни, да преговарят и едва при отстраняване на..

публикувано на 06.05.24 в 11:58

Поставиха 10 контейнера за стари дрехи и обувки в Кърджали

Десет контейнера за разделно събиране на дрехи и обувки са поставени от няколко дни в централната част на Кърджали и в кв. "Възрожденци".  В тях ще могат да бъдат изхвърлени дрехи, обувки и  текстилни изделия. Препоръчително е старите текстилни отпадъци да са чисти. Те трябва да бъдат опаковани в торба, която да може да премине през плъзгащия се..

публикувано на 02.05.24 в 12:23
Маймунски салеп

Разцъфнаха първите диви орхидеи в Източните Родопи

Започнаха да цъфтят едни от най-красивите и изящни цветя в Източните Родопи - дивите орхидеи. Заради климатичните си особености този район е един от най-богатите на видово разнообразие в цяла България. Голяма част от орхидеите са включени в Червената книга на страната.  Сред първите разцъфтели видове по поляните на област Кърджали са пурпурният и..

публикувано на 28.04.24 в 18:19