Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всеки градус нагоре засилва смъртността при тежките психични разстройства

При екстремните горещини се повишава тревожността и обострят психозите, казва доц. д-р Стефан Попов

Снимка: pixabay


Топлото време е предизвикателство не само за сърдечно-съдовата система, но и за емоционалния ни баланс, отключва и паник атаки. С всеки един градус нагоре, се засилва смъртността при тежките психични разстройства с около 2.2%.

Това коментира доц. д-р Стефан Попов, завеждащ клиниката по психиатрия към Университетската болница в Пловдив. Заради екстремните температури, съчетани с промени в атмосферното налягане и влажността, се завишава тревожността у хората, които страдат от афективни разстройства.

Механизмът за това е имунен. Афективните разстройства, както и тежките психични разстройства, се влошават в различните сезони, припомни доц. Попов.

"Това е така, разбира се, поради въздействието на няколко основни фактора. На първо място, високата температура, но също така и промените в атмосферното налягане и влажността на въздуха, които оказват също въздействие. Особено атмосферното налягане, което повлиява т.нар. барорецептори в организма, които реагират по съответен начин. Това довежда в много случаи освен до тези общо взето соматични състояния, които са добре известни като колапс, но и до изключително завишаване на тревожността. ....А ще стане дума след малко по какви имунни механизми това може да се получи. И затова не само тревожните разстройства, и в частност паническото разстройство, но и много други заболявания, се влошават по време на тези екстремално високи температури."

- Какъв е механизмът? Защо се случва това? Само заради това, че е нагорещен въздухът и не може да се диша буквално, ли?

- Действително това, което е добре известно на науката, високите температури, влажност, атмосферно налягане - неща, които ние добре знаем.  Добре знаем също така, че много от психичните разстройства, специално афективните, депресивните манийни епизоди, психозите, в частност шизофренията се влошават в определени сезони. Много често моделът е сезонен и най-добрият пример в това отношение е депресията. В есенно-зимния сезон се повишава броя на депресиите и обратно, -  в пролетно- летния сезон имаме състояния, които наричаме мания - превъзбуда, повишено настроение, и разбира се, психотични разстройства с налудности, халюцинации и други симптоми. И всъщност това, което ще си позволя да споделя с вас, слушателите, са публикации буквално горещи, от последните дни, в които отново става дума за тази имуносезонна теория на психичните разстройства. Тук нещата са много интересни, защото нашият организъм реагира на всички тези фактори, наричани атмосферни. И не само, разбира се, и различни причинители - биологически като вирусите със своя имунен отговор на антитела. Типичният пример са т.нар, Т-хелперни клетки или Т-хелперен имунен отговор. Това са две системи - Т-1 и Т-2. Т-2 системата се активира в есенно-зимния сезон и се свързва с понижено настроение, липса на мотивация с промени в настроението. Докато в пролетно-летния сезон тази система бива потисната от една друга, наречена Т-2 система, която пък прави точно обратното. Тя води до повишена подкорова активация, на подкорови центрове. От там вече започва, състояние на възбуда, може да се прояви в мания, може да се прояви и с някаква психоза.

- Цитирам ви - "Всеки един градус нагоре в температурата се свързва с повишение на заболеваемостта от афективни разстройства". Към това не спада ли депресията?

- Спада.... само че ние вече уточнихме, че в пролетно-летния сезон депресията не е господар. В този период, поради редица фактори, включително и този имунен отговор, са други нещата. Там имаме състояние на възбуда, състояния на обостряне, на психози, предимно с възбуда и с халюцинаторна продукция.

Чисто фактологично един градус повече повишава повече от 2 пъти смъртността. Сега някой ще каже: "Ама как така... Ти говориш за психични заболявания?" Ами да, защото когато една психоза, когато едно дори тревожно разстройство, се обостри, то натоварва цялата цялата система на организма, включително всички вътрешни органи. По механизми, които са свързани с невромедиаторните системи, хормонални и така нататък. И затова не е чудно, че ако ти си тревожен кръвното налягане ще стане 200 и тогава може да имаш неблагоприятен изход. Затова говорим за повишена смъртност.

По думите на доц. Попов сега през лятото спешните отделения се пълнят от хора с повишена тревожност и обострени психози, както и клиниките по психично здраве.

По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Родовете от Дрангово се събират на селищен празник

Кирковското село Дрангово се готви за селищния си празник на 25 май (събота). Кметът на селото Радостина Чилингирова ще открие празника в 11 часа, в двора на училището. Музикалната програма ще открият децата от ДГ “Славейче” с. Дрангово. В празника ще се включат самодейците от местното читалище “Васил Левски - 1952”, танцови и певчески групи от община..

публикувано на 18.05.24 в 15:20
Лазар Каневски

Момчиловци отбелязва 120 години от рождението на гайдаря Лазар Каневски

Момчиловци отбелязва 185 години просветна дейност, 120 години от рождението на гайдаря Лазар Каневси и 60 години обществена колекция с. Момчиловци. Официалното откриване на Майските празници е на 18 май в 17:30 ч. Гостите ще имат възможност да разгледат изложба от снимки и вещи на гайдаря Лазар Каневски. Лазар Каневски, познат като Лазо е роден в..

публикувано на 18.05.24 в 15:10

Жени, преборили се с насилието, споделиха научените уроци

Кърджали беше домакин на първото събитие от националното турне на програмата „МОГА САМА“ на фондация „Emprove“ в подкрепа на жени и развитието на тяхната лична увереност. Гостуването беше разделено в две части. В първата половина от деня се проведе обучение на специалисти, които имат интерес да подкрепят жени в израстването им и пътя към нов живот...

публикувано на 17.05.24 в 15:44

Земеделските култури са застрашени от гниене, възможни са болести по тютюна

Растенията са атакувани от бактерии, стопаните да пръскат до 24 часа след градушка , съветва Соня Новодрянова, началник на отдел „Растителна защита“ към Областната дирекция по безопасност на храните в Кърджали. В същото време дъждовете имат и добра страна , защото почвата, като цяло е суха. Ако стопаните са разсадили тютюна, трябва да..

публикувано на 16.05.24 в 12:14
Стената на родолюбието в село Гугутка, Ивайловградско

Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани

Ивайловградското село Гугутка вече има Стена на родолюбието и първите си двама почетни граждани. Това са хирургът проф. д-р Георги Паскалев и общественикът и писател Георги Петков, автор на „Кървавата 1913 година“, в която са описана историята на селото и трагичните събития през 1913-та, когато Гугутка е ограбено и опожарено до основи от османски..

публикувано на 13.05.24 в 17:56

Надежда Захариева: Човек има право да се разпорежда само със собствената си душа

В светлата седмица разговаряме с поетесата Надежда Захариева, която гостува на града ни и на радио Кърджали, което скоро навърши 8 години в ефира. Тя е  съпруга на големия поет Дамян Дамянов и майка на трети им деца.  Тя бе гост на Кърджали на Регионална библиотека и на В оенния клуб по повод Светла събота и Деня на Светите  братя Кирил и..

публикувано на 12.05.24 в 17:22
Ирминден в Лозен

В Лозен ще празнуват Ирминден

В село Лозен, община Любимец за четвърта поредна година ще проведат празник на подницата и хляба “Ирминден". На него ще съберат хора от Югоизточна България. Това съобщи Христо Янъков, секретар на читалище "Просвета" и организатор на празника. Ирминден се празнува на 1 май, когато Православната църква почита паметта на Свети пророк Йеремия...

публикувано на 11.05.24 в 14:15