Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Три поколения момичета пренасят със сърцата си българския фолклор в бъдещето

Д-р Петя Терзиева-Петрова: Всеки българин трябва да носи фолклора ни на 100 процента

Три поколения момичета пазят с танците си жив българския фолклор в пограничния Тополовград.

Българският фолклор трябва да се пази и да се предава на поколенията напред. Това е всеизвестна истина. Всички със сигурност я знаем, но малцина са тези, които наистина влагат сърце и душа, за да го правят в действителност. Коментарът е на тополовградчани, които с удоволствие гледат изявите на момичетата от танцов клуб „Сакар“.


Формацията е създадена през 2015 г. Началото е поставено от жени и е по инициатива на ръководителя Дарина Терзиева. Впоследствие към групата се присъединяват и много деца, които с времето, заради различни причини, остават по-малко, разказва хореографът д-р Петя Терзиева-Петрова. Репертоарът им включва танци от всички фолклорни области на България, но любими са им най-трудните – шопските. Имат много награди – медали, купи, грамоти от десетките участия във фестивали. Най-ценни са им обаче срещите с хората, от които черпят знания – професори-хореографи, а също и колеги самодейци.

„Всеки българин трябва да обича българския фолклор, трябва да го пази“, категорична е Дарина Терзиева.

Трудно е да „запалиш“ днешните деца по народната музика и танци, сочи опита на Петя, „а това е най-българското и най-истинското. Българският фолклор трябва не само да го предадеш, ти трябва да го носиш в себе си 100 процента“, допълва тя.


Впечатляваща е репетиционната зала на танцов клуб „Сакар“. Първото, което посреща погледа са многобройните грамоти и награди... И снимки, много снимки от десетките участия и стотиците часове заедно – в усилия, пот, разочарования, болка, но също с невероятната емоция да си с приятели, с близки по дух хора и с неповторимите български ритми, събрали мъдростта, топлотата, красотата на народа ни.

И всичко това подредено с грижовността и обичта на три поколения танцьорки.


Ръководител на състава е Дарина Терзиева, хореограф е дъщеря ѝ д-р Петя Терзиева-Петрова, а петокласничката Дара Терзиева, внучка, е най-малката сред младите танцьорки. Танцува от тригодишна. Не се притеснява, че е най-малка. Шегува се, че е по-висока от „каките“ – Силвия Атанасова и Уарис Петрова в седми клас и Денислава Панкова в осми клас.


Девойките казват, че ходят на репетиции с удоволствие. Често, на купон със съученици, са „звездите“, защото танцуват добре. Най-трудно им е разпределянето на времето за многобройните ангажименти и подготовката на уроците. А инак всички са с много таланти. Уарис е шампионка по джудо. Дара, Сиси и Дени са майстори на художественото слово. Дени е и певица. Хореографът Петя е и актриса в любителския комедиен театър в града. Дарина също има и друг талант – сръчни ръце. Изработила е огромен гоблен с любимата си петорка – Дара, Сиси, Уарис, Дени и Петя. Подреден е на видно място в репетиционната зала. Даже завесите им са с мотиви от народни шевици. И всичко това са събрали и подредили сами, със собствени средства, време и любов.

Програмата им е запълнена до края на годината с участия във фестивали, на които „ще танцуваме от сърце“, отсича Петя. „Най-важното е, че професорите винаги оценяват нашите деца какво са постигнали и какво могат, а това е гордост за нас, защото го правим ние и се гордеем с децата си“, категорична е и Дарина. А още по безапелационни са девойките, че ще продължат да танцуват български народни танци и да пренасят традицията за поколенията напред.

Целия репортаж можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Цветен "Вкусен следобед" с Росица Пейчева!

Във втората част на предаването ще разкажем за пътя на една млада майка, Ирина Пеева към здравословните храни. Как се прави вкусна супичка, когато имаш болен син или с която Ежко Бежко лекувал животните с гората . Защо Великден е именно велик ден и защо променя коренно борбата срещу смъртта и срещу греха . Това ще ни каже художникът Хари..

публикувано на 28.04.24 в 18:25
Ивайло Атанасов за първи път представи своя творба в Керимовата къща -

Малък празник на изкуството в Керимовата къща

Областният управител Никола Чанев също не скри възхищението си: "37 картини са повече от впечатляващо. Аз се  радвам, че имаме възможност да се насладим на такива прекрасни творби от утвърдени имена,  класици, както и нови дарования.  Искам да пожелая много успех на изложбата и много  закупени картини" Никола Чанев пожела успех..

публикувано на 25.04.24 в 14:58

Ансамбъл "Филип Кутев" представя "Извори" в Кърджали

Държавният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев“ ще представи в Кърджали най-мащабния си спектакъл “Извори”, който е част от националното турне на ансамбъла през 2024 година. Събитието ще а на 6юни, от 19 ч., в Театрално - музикален център Кърджали (театъра).   Със специалното участие на “Quarto Quartet”. В новаторския спектакъл участват над 100 певци,..

публикувано на 24.04.24 в 11:57
Група X-R@y за музиката си, инициативата

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва една рецепта на Росица Генчева за козунак на конци в домашни условия с точни указания за втасването на тестото . Ще чуем и защо хлебарят е добър психолог, мнение на шеф Пеньо Иванов, който също както Генчева е имал множество участия в известното кулинарно предаване на Иван Звездев. Във втората част на предаването, веднага след новините в 17..

публикувано на 21.04.24 в 18:11

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43