Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Очакване" на Елена Стоева

6
Снимка: Галерия Le papillon

Арт Галерия Le Papillon от 8 юли до 5 август 2020 г. представя изящните творби на романтичната Елена Стоева, създадени в ситуацията на „спряло време“. Времето, в което  натиснахме спирачка и позабавихме забързаното ни ежедневие.
Този период даде много надежди за промяна към добро в живота ни, в поведението и мисленето на хората, в загрижеността един към друг, мисълта за света, който ни заобикаля. Тази надежда и очакване на положителната трансформация в човека са основните емоции в творбите, обединени от темата "Очакване". Пейзажът през прозореца с усмихнати нотки и застиналият живот, пресъздаден в ефирните натюрморти с осезаемото присъствие на пролетта като мощен обновяващ символ, са основните теми, чрез които изразява мислите и емоциите си Елена Стоева. В изложбата са включени малко повече от 20 творби, утвърждаващи романтичната художничка в лиричен разказвач.
На какво ни научи времето в изолация? Стана ли човекът по-чувствителен към малките неща и цени ли природата? Художничката Елена Стоева сподели размишленията си по темите  в разговор със Светлана Вълкова.

Заглавието на картината Ви - „Душата ми бяга по полета от макове“, ми звучи като заглавие на стихосбирка. Всичко в картините Ви излъчва щастие, промяна, нещо ново и красиво. Кога рисувахте вашите творби?
Рисувах ги по времето, когато започна карантината. Останахме си вкъщи, ходихме само сред природата. Но в самото начало се чувствах така- дуашта ми бягаше по полета от макове.

Какъв беше този период за вас? Промени ли се нещо във вашето възприятие за света?
Смятам, че светът не е същият. Нещо повече – убедена съм в това. И мисля, че никога няма да бъде такъв, какъвто го познавахме преди. Цялата тази ужасна ситуация промени общуването, хората започнаха да се страхуват един от друг, дори вече като видиш приятел си по-предпазлив и не смееш да го прегърнеш. Тази прибраност на хората е доста потискаща, но от друга страна ги има и ясните знаци, че е дошло времето те да си променят мисленето.
Живеем на такова място, където имам възможност непрекъснато да наблюдавам природата. Видях какво се случва с нея, когато всички бяха затворени и не можеха да й вредят. Всичко избуя, животните станаха по-социални. В една от разходката си край реката (бел. ред. -  по брега на р. Янтра, във Велико Търново, където живее и твори художничката) се запознах с една гарга. Животните са по-спокойни.
Цялата природа реагира положително на това, че хората се спряха. Това също беше толкова ясен знак, че е крайно време да приберат лакомията си и да бъдем малко по-толерантни към целия свят, който ни заобикаля.

Тази природа, която видахтя по време на кризта ли запазихте в картините си?
Нещо такова се случи. Краят на май ми е много любим с черешовите дъждове. В условията на карантина си стоиш вкъщи и съзерцаваш през прозореца страхотния дъжд, живота.Тогава имах много силни надежди, че хората ще стигнат до нови изводи. В началото всички бяха много добри. Започнаха да си помагат, възникнаха групи във фейсбук за тов.  Всеки споделяше своите преживявания и какво се разкрива пред неговия прозорец. В този период, този труден момент се улавяше нотка на взаимопомощ.
В някои от картините си показвам каква гледка виждам аз през стъклото. Тези с котките, например, илюстрират техния чудесен живот, как общуват помежду си, те не спярха да живеят.
Истината е, че на мен много ми липсваха близките ми. Липсваха ми събиранията, нормалната комуникация. След това една обикновена среща с приятели можеше да ме разреве. Започнахме да отдаваме значение на малките неща. Когато пък всички бяхме вкъщи, се замислих, че никога не сме общували толкова пълноценно.
                                 
Класическа живопис - любимите Ви цветове може би са ярките?
В един момент рязко минах в синьо. Тези сини и зелени цветове не съм ги мислила нарочно, но те си идваха.
"Очкаване" нарекохте изложбата си? Какво очаквате?
Очаквам нещо по-добро. Очаквам хората да разберат посланието. Да започнат да се радват на малките неща. Те вече обръщат внимание на природата. Седейки вкъщи, те започнаха да забелязват, че навън има небе. Много се надявам да продължи да бъде така.
Цялото интервю на Светлана Вълкова с Елена Стоева можете да чуете от звуковия файл по-горе.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерти за ограниченията за електрическите тротинетки: Заповедта, която се грижи за безопасността за пешеходците, ще увеличи опасността при шофьорите

На последното заседание на Общинския съвет във Варна бяха приети измененията в правилата за движение на електрическите тротинетки. По силата на новата заповед, се въвежда ограничение на скоростта им до 25 км/ч. Забранява се и движението им в паркове, градини, площади и детски площадки, както и тротоари и кръстовища с пресичания на..

публикувано на 01.05.24 в 09:55

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 01.05.24 в 08:30

"Морето не е за една ваканция" припомнят "Приятели на морето"

Морски клуб "Приятели на морето" започва работа по нов, 7-месечен проект "Живият свят на Черно море". 30 деца и младежи ще преминат гмуркаческа подготовка за подводно заснемане на дънната флора и фауна и за вземане на проби от дъното край дивите плажове и буните.  Ще се документират крайбрежните морски екосистем, а след това ще анализират..

публикувано на 30.04.24 в 09:30

Забравени пейзажи представя художникът Милчо Талев

 Галерия Ларго ще представи за първи със самостоятелна изложба във Варна Милчо Талев.  Експозицията се нарича „Забравени пейзажи“ и представя около 20 живописни платна, повечето създадени специално за представянето му във Варна. Чуйте още от разговора на репортера ни Ваня Славова с художника Милчо Талев:..

публикувано на 29.04.24 в 09:20

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20