Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Стоев: Възможно е да се намери частен терен за построяване на опера в Пловдив

Георги Стоев
Снимка: Ирина Недева

"Преди три години идеята Пловдив да има сграда за операта беше само мечта. Три години по-късно имаме конкретно предложение с конкретен парцел. Той се намира под сграда, която пловдичани познават като бившия Партиен дом, в самия център, в самото сърце на града. Имаме пари в банковата сметка на фондацията, с която сме готови да финансираме конкурса за това как би изглеждала една нова сграда на мястото на този бивш партиен дом. Имаме и широка обществена коалиция зад този процес. Оттук насетне стъпките са доста конкретни и доста прагматични. Вече не говорим само за абстрактно желание да има опера, вече говорим за конкретен път, който трябва да извървим", заяви пред "Хоризонт" Георги Стоев, председател на "Тракия тех", който очерта няколко сценария за развитие на казуса с липсващата сграда.

"Ако общината построи една нова сграда за нейната администрация в квартал, да речем "Тракия", ще излезе по-евтино сметката и ще се изплати инвестицията по-бързо, отколкото ако поддържа тази сграда. Тя един ден ще има нужда от капиталово саниране."

"Ако гражданите на Пловдив искат да запазят тази сграда, в крайна сметка ние ще се опитаме да инициираме процес, при който да намерим частен терен, на който да построим с общи средства този обект", посочи Стоев.

Аз съм противник на това да зависим от държавата за всяко нещо, което се случва в нашия живот, допълни още икономистът.

"Мисля, че тази подкрепа, която  операта получава като продукция, като бизнес, ако искате, тя е различна от подкрепата, която е необходима за един актив, за построяването на една сграда. Мисля, че когато става дума за мениджмънт на една сграда, тя трябва да бъде независима от държавата, независима от общината. Нашето предложение винаги е било това да бъде управлявано от един надзорен съвет с приоритетно частно участие и то с хора, които са дали пари, за да се случи това нещо. Ако има държавно или общинско финансиране, то да бъде по-скоро кофинансиране като някакъв процент към пари, които са събрани от частния сектор. Това е моето лично мнение, защото знам, че когато има държавно начинание, това се превръща в една тръба за източване на пари. Винаги е така. Тук искаме да е обратното, искаме ефективно управление, смислено за града, с минимални средства за нуждите", подчерта икономистът.

Какво показва направеното "измерване" на икономическите ползи от културни събития в Пловдив?

"Опитвали сме се да инициираме няколко такива изследвания. Единственото успешно, което сме провели макроикономически, е изследване на икономическите ефекти от "Нощ"-та в Пловдив. Тогава открихме, че дори в много тесен смисъл ползите са около 4 пъти повече от разходите, направени за този фестивал. Буквално измерени под формата на хора, които са посетили града и са оставили своите пари в града в дадения период. В много по-широк смисъл това генерира други ефекти - скачени услуги, инвестиции в нови ресторанти, хотелски площи и т.н.", отбеляза Георги Стоев, като допълни, че такъв анализ до момента не е правен за Пловдив Европейска столица на културата 2019. 

"Това, което е важно да се знае, че преди всичко това е един маркетингов инструмент, маркетинг на самия град. Дори си мисля, че напоследък, поне като гледам какво се случва в града, този маркетинг е основно национален. Освен големия ръст на туристите има много българи, които буквално за пръв път посетиха Пловдив, което е странно. Аз имам приятели в София, които не бяха идвали до Пловдив, който е на един час път, което е малко абсурдно", коментира Георги Стоев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54