Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съпътстващи ефекти от кризата с коронавируса

Дезинфектанти с наночастици и фини термометри у нас

Сребърни наночастици се използват в някои дезинфектанти.
Снимка: БНР, архив

В тежката ситуация с коронавируса могат да се откроят положителни, съпътстващи развития, заяви днес доц. Ангел Кунчев, като посочи три от тях - информационната система за Covid-19, бум в регистрацията на дезинфектанти и проект за фин термометър за ранна диагностика.

„Нещо, което иначе отнема месеци и години, в случая бе направено за по-малко от 2 месеца“, каза той за изграждането на информационната система на страната по отношение на Covid-19. И добави, че тя е „многофункционална, има много входове, възможност за изготвяне на най-различни анализи и за ползване от всеки един потребител“.

По подобен начин се развиват нещата и в областта на биоцидите, дезинфектантите.

„Ако досега експертният съвет към Министерството на здравеопазването, който разрешава тези продукти, заседаваше веднъж месечно за това, сега правим тези заседание всяка седмица, като утвърждаваме между 20 и 30, до 40 нови продукта, включително и такива, стъпващи на съвършено нови технологии, като нанотехнологиите“, каза доц. Кунчев.

„Има дезинфектанти, които вече работят на основата на наночастици. Нанесени на повърхността, те образуват слой от микроскопични шипчета, които не позволяват на бактерии и вируси да се закрепват за тази повърхност, унищожават ги, като при това този ефект продължава значително по-дълго време, отколкото другите биоциди“, добави той.

Главният държавен здравен инспектор спомена и проект, осъществяван от български, италиански и испански учени, чиято цел не е била точно ковидинфекцията, а проследяване състоянието на хора с други заболявания – астма, белодробни болести.

„Той много бързо бе адаптиран и се използва в момента под ръководството на проф. Тодор Попов в сътрудничество с Инфекциозна болница с проф. Червенякова. Представлява много фин термометър, който се дава на контактни лица и измерва по много съвършен начин температурата на издишвания въздух като първи признак за настъпване на усложнения, което изключително важно за диагностицирането“, посочи доц. Кунчев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворителен базар в Дома за деца и младежи с увреждания в Монтана

Благотворителен великденски базар организираха в Дневния дом за деца и младежи с увреждания в Монтана. Изработените сувенири се изкупиха за кратко време За поредна година в Дневния дом направиха изложба – базар от сувенири за Великден. От няколко месеца настанените в центъра, с помощта на педагозите и възпитателите, изработваха венчета,..

публикувано на 26.04.24 в 20:21
Найден Тодоров

Найден Тодоров: Опитваме се да наваксаме едни забавени процедури във Фонд "Култура"

Медиите са към министерство на културата, но по закон се води само списък – регистър, на медиите. И аз питам къде принадлежи БНР или БНТ, и електроните медии?  Министерство на културата се опитва да работи за създаването на законите, уточняващи кой са реалните собственици, но къде е властовият лост в Министерство на културата? Няма такъв!..

публикувано на 26.04.24 в 20:02

Кюстендилските абитуриенти ще дефилират по променен маршрут

Изпращането на абитуриентите от кюстендилските гимназии, до което остава по-малко от месец, но подготовката вече върви, ще става по нов маршрут и по нова концепция. Това обяви градоначалникът инж. Огнян Атанасов.  Досега тийнейджърите се събираха на гаровия площад, при Паметника на Войнишкото въстание, но вече ще го правят на централния пл...

публикувано на 26.04.24 в 19:59

Проучват кои преградни съоръжения в реките от водосбора на Янтра може да бъдат премахнати

Водостоци, прагове и бентове нарушават естественото протичане на река Янтра. За това предупреждават от Сдружението за дивата природа "Балкани" и започват пилотно проучване за премахване на преградите в реките от водосбора на Янтра във Великотърновско.  Изкуствено изградената хидротехническа инфраструктура и практиката за коригиране на речните..

публикувано на 26.04.24 в 19:49

Йото Пацов: Днешната журналистика и медии са по-несвободни от тези преди 1989 г.

Степента на политическата демагогия е несравнимо по-голяма днес, отколкото едно време. Съответно обслужващият персонал в лицето на медиите боледува точно от тази болест. Това коментира в интервю пред БНР журналистът Йото Пацов, кореспондент на „Работническо дело“, който заедно с Любен Антонов влизат в забранената радиационна зона при..

публикувано на 26.04.24 в 19:15
Йенс Столтенберг

Столтенберг призова съюзниците в НАТО да увеличат помощта си за Украйна

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова от Берлин другите съюзници в Алианска да последват примера на Германия и да увеличат помощта си за Украйна. "Германия е най-големият европейски донор на военна помощ за Украйна. Вие току-що решихте да изпратите трета система "Пейтриът" на Украйна и аз силно вярвам, че другите съюзници трябва да..

публикувано на 26.04.24 в 19:11

МС одобри над 195 млн. лв. допълнителни разходи за различни ведомства

Правителството одобри общо над 195 милиона лева допълнителни разходи за различни ведомства.  От пресслужбата на Министерския съвет посочват, че целта е преодоляване на разликите във възнагражденията на персонала в бюджетните организации и увеличаване на заплатите.  Близо 2 500 000 лева получава Националния статистически институт, над 4 милиона лева -..

публикувано на 26.04.24 в 19:04