Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Езерец - свобода и джаз край морето. Защо една французойка разпозна селото като място за живеене?

Снимка: Мая Щърбанова

За четвърта година в село Езерец се проведе фестивалът "Джаз до морето".

Романтиката на малкото северно крайморско селце почти до границата с Румъния отново привлече музиканти и публика.

"В тази почти крайна точка на България, до морето – невероятно романтично. Аз харесвам да попадам в Добруджа, в тази част по-рядко съм идвал. Тук е място, откъдето човек може да потегли, чрез морето, навсякъде по света", споделя Теодосий Спасов.

"Толкова на север за първи път идвам. Миналата година с Теодосий имахме удоволствието да свирим в Балчик. Тук наистина се усеща една свобода, в самия въздух", казва бас китаристът Александър Леков.

"От Балчик насам не съм идвал. Тук мястото има свободна енергия. В България, особено по Черноморието, почти няма вече такива места", допълва ги Начо Господинов, който свири на ударни инструменти.

Пианистката Павлета Проданова е организатор на "Джаз до морето" в Езерец. Тя описва своята мотивация да направи музикалното събитие възможно:

"Да накараме хората да обикнат тази музика – джаза, който се смята за елитарна, а всъщност не е. Тази музика е достъпна до душата на всеки, даже на малките деца. Тази година каузата на фестивала беше мирът. Свързахме тези неща и надявам се, че се получи вълшебно."

Павлета се надява и догодина, макар и кратък – за два дни, животът на фестивала да продължи. Тя е подарила първото си пиано на читалището в селото.

Елен Сабатини е от Франция, но от 16 години живее в село Езерец и е секретар на местното читалище. Дошла е като доброволка по европейска програма през 2006 година и е останала.

Сега продължава да се занимава с екология. Разпознава мисията си в много други дейности.

"Основна мисия за мен е връщането на мястото на селото като място за живеене, защото предоставя идеални условия за живот. Малко повече спокойствие, красота всеки ден, радост от сезоните. През културата, екологията и събитията животът може да е пълноценен – не само да копаем пипер и да посрещаме туристите, но и да имаме и култура, да има място както за по-възрастните, така и за по-малките."

Теодосий Спасов на тазгодишното издание на фестивала в Езерец

Пламена Костова е завършила поп и джаз пеенe в Пловдив, вече има три авторски песни. 

"Написах четвърта. Вдъхновението ми беше от морето. Другите са свързани с любовта, с любовта ми към музиката."

В момента Пламена живее в Добрич, но планира да се завърне към Пловдив - "културната столица на Европа".

Повече за Езерец и музикалния фестивал чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57
Десислава Тихолова

За първи път в България изкуството от окопите е във фокуса на изложба

За първи път в България изложба поставя фокуса върху изкуството от окопите .  Автор на експозицията, която можете да бъде видяна в Музея на градския живот в Русе , е етноложката Десислава Тихолова.  Близо година тя работи по темата за тренч арт - окопното изкуство и получава подкрепа от много музеи в страната.  Досега много от..

публикувано на 06.05.24 в 16:03