Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Температурите на Земята продължават да чупят рекорди

Снимка: Pixabay

Пореден рекорд по затопляне температурата на Земята беше счупен от месец февруари, което е и още една лоша новина за борбата с климатичните промени. 

"Февруари 2024-а година е най-топлият месец февруари в историята със средна температура от 13.54 градуса по Целзий. Забележително е, защото това е с една десета градус по-високо от предишния най-топъл февруари от 2016-а година," отбеляза климатологът Карло Бонтемпо. 

Нещо повече, февруари е деветият по ред месец с рекордно високи средни температури в глобален мащаб. Всеки месец от юни 2023-а е бил сред най-топлите откакто се води статистика, отбелязва професор Дан Мичъл - климатолог от университета на Бристъл.

"Имаме затопляне в глобален мащаб заради Ел Ниньо. В комбинация с дългосрочното покачване на температурите от въглеродния диоксид ставаме свидетели на чупенето на много температурни рекорди. Така че изобщо не сме изненадани. Дори предишните три месеца февруари бяха много топли, а тогава действаше феномена Ел Ниня - обратното на Ел Ниньо - което беше много по-изненадващо за нас."

Макар да повишава температурите в глобален мащаб, феноменът Ел Ниньо е само частично отговорен за затоплянето на планетата. Основният виновник за климатичните промени са парниковите газове. Според европейския климатичен институт Коперник концентрацията на въглероден диоксид е на най-високите си нива от два милиона години. Именно те са направили февруари най-топлият месец в историята и с близо два градуса повече от прединдустриалните нива. Особено засегнати от затоплянето са западните части на Австралия, югоизточна Азия, южна Африка и Южна Америка. 

"Не е голяма изненада, защото сме в година на феномена Ел Ниньо и температурите по принцип са по-високи. Но по-важното е, че през последните десетилетия отчитаме огромно натрупване на парникови газове, а те повишават температурите по цялата планета."

Учените отчитат, че макар и временно сме преминали прага от 1.5 градуса за покачване температурата на Земята в сравнение с прединдустриалната епоха. Прагът, заложен в Парижкото споразумение за климата и приет от 200 държави, се отнася за двайсет годишен период. Безмилостният възходящ ход на температурите обаче все повече ни приближава към прекрачването му, отбелязва професор Мичъл. 

"Градус и половина се отнася за средната температура на Земята през годината и то в сравнение с прединдустриалните нива, когато не са се отделяли парникови газове от човешката дейност. Градус и половина може да не ни се струва много, но това е средна стойност. Затоплянето е много по-голямо на сушата, където живеят хората и животните, също в градовете. Така че на места затоплянето може да достигне пет-шест градуса."

Рекорди чупят не само температурите на въздуха. Безброй климатични показатели са отвъд обичайните нива. Един от най-фрапиращите е температурата на морската повърхност - през месец февруари тя е била сред 21.09 градуса по Целзий, което е най-високата стойност отчитана някога. Учените отбелязват, че това не може да се обясни само с Ел Ниньо, който традиционно затопля океанските води в южните части на Тихия океан. 

"Температурите на океана се затоплят много и виждаме ефектите от това. Например определени популации риби мигрират на север. В Обединеното кралство  треската, която се срещаше почти навсякъде, сега се премести във водите на север от Острова. Виждаме и увреждането или избелването на кораловите рифове от по-високите температури, което е и най-голямото ни притеснение, защото те не се възстановяват."

На фона на рекордните температури властите в испанските провинции Каталуния, Валенсия и Андалусия обявиха извънредно положение заради засушаването. 80% от населението на каталунската столица Барселона и над 230 общини в околностите й ще бъдат подложени на ограничения. Първоначално потреблението ще бъде ограничено до 200 литра на човек на ден, но ако положението се влоши, лимитът ще бъде намален. Земеделието също ще е обект на ограничения. А за неспазващите правилата ще се налагат солени глоби до три хиляди евро. 
   
"Много хора са притеснени, но повечето дори не са обърнали внимание на ограниченията. Като завъртиш кранчето, водата си тече по същия начин и не мисля, че много хора са наясно с какво бедствие имаме работа."

Каталуния преживява 40 последователни месеца с по-ниски от обичайните нива на валежи или пълната им липса. Според експертите цялото Средиземноморие е застрашено от климатичните промени и ще се затопля много по-ускорено от други части на света в следващите години. Навлизаме в нова климатична реалност, отбеляза местен жител, посетил най-големия воден резервоар в Каталуния, чието ниво е спаднало до под 16% от капацитета и в центъра на който има потопена църква. 

"Не съм виждал нищо подобно. Нивото на водата е спаднало страшно много. Преди година се виждаше само камбанарията на църквата, а сега се вижда целият храм, чак до гробището. Мирише и тежко на кал и разложение. Не знам как ще се справим."

Властите във Валенсия и Андалусия отпускат още средства за увеличаване капацитета на инсталациите за обезсоляване на вода като част от мерките за борба със засушаването.  Ако сушата продължи и нивото на водните запаси в резервоарите продължава да спада, първите кораби трябва да могат да доставят питейна вода в Барселона и Каталуния още през месец юни. 

"Повечето хора са наясно с проблема, но като дойдеш да видиш със собствените си очи, че язовирът е почти празен, осъзнаваш, че съвсем скоро ще останем без вода, а ние не можем да живеем без вода. Затова препоръчвам повече хора да дойдат и да се уверят лично, за да разберат колко голям е проблемът. Защото когато вкъщи потече вода от кранчето, пуснеш душа или пералнята и си мислиш, че проблемът не е твой, а той е на всички. "

Според регионалният премиер на Валенсия Карлос Мазон провинцията „си е написала домашното“ и е инвестирала в преработването на морска вода, за да може да се използва за питейни нужди при все по-честите жеги и суши.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Терзиев обеща поне един лифт на Витоша да заработи до края на мандата му

Кметът на София Васил Терзиев пое ангажимент до края на неговия мандат да заработи поне един лифт на Витоша. По-рано днес от групата  на ГЕРБ - СДС в Столична община поискаха освобождаването на заместник-кмета по правни въпроси на Столичната община заради възможното постоянно спиране на Симеоновския кабинков лифт - последната такава връзка на..

публикувано на 19.05.24 в 12:13

Преподаватели от ЮЗУ "Неофит Рилски" се включват в утрешния протест в София

Преподаватели и служители от Югозападния университет „Неофит Рилски“ ще участват в националния протест пред Министерството на финансите утре. Те ще бъдат подкрепени и от студенти, които също тръгват за столицата. Искането на преподавателите и служителите в държавните университети не е само за повишаване на заплатите, защото в закона за..

публикувано на 19.05.24 в 11:56

Украйна е атакувала Крим с ракети, руската офанзива в Харковска област продължава

Украйна е атакувала окупирания полуостров Крим с американски далекобойни ракети ATACMS, твърдят назначените от Москва местни власти, като деветте снаряда са били свалени. За няколко часа е било спряно движението по моста над Керченския проток. Силите на Киев са изстреляли и близо 60 дрона по южни руски области като петролна рафинерия в..

публикувано на 19.05.24 в 11:45
Служебният министър на туризма Евтим Милошев

Евтим Милошев: Очакваме ръст над 10% от летния туристически сезон

Очакванията ни за летния туристически сезон са големи, оптимистичната ни прогноза е ръст от 10%, а ако е над 10% ще е отлично. Това каза служебният министър на туризма Евтим Милошев интервю пред БНР. Оптимистичната му прогноза се базира на разговорите му с бранша, работодатели, туроператори и представители на сектора. „В петък открихме..

публикувано на 19.05.24 в 11:31
доц. Христо Попов

Доц. Попов: На 11 юни готвим мащабна експозиция за праисторическия обект - "Провадия - Солницата"

Националният археологически институт с музей при Българска академия на науките участва в инициативата "Европейска нощ на музеите – София", организирана от Френският институт в България в партньорство с Министерство на културата и Столична община, съобщават от музея. "Нощта на музеите предизвиква все по-голям интерес през годините, посетителите..

публикувано на 19.05.24 в 11:26
Николай Василев

Николай Василев: Раздаването на пари трябва да се комбинира с драстични реформи

Всякакво раздаване на пари в бъдеще трябва да се комбинира с драстични реформи в бюджетната сфера .  Това заяви пред БНР Николай Василев, бивш вицепремиер и министър на икономиката, и изказа мнение, че ако трябва в държавата на някого най-много да се увеличават заплатите, това са университетските преподаватели, учителите, лекарите и медицинските..

публикувано на 19.05.24 в 11:09
Леонид Волков

Съратник на Навални: Никога няма да се откажа да се боря с Путин

Леонид Волков, близък съюзник на покойния руски опозиционен лидер Алексей Навални, обеща в интервю за Би Би Си "никога да не се отказва" да се бори срещу Владимир Путин, въпреки че наскоро беше нападнат пред неговия дом. Навални почина в арктическа наказателна колония през февруари, за което Волков обвини пряко руския президент Путин...

публикувано на 19.05.24 в 10:45