Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Решението на Европейския съд по правата на човека може да създаде прецедент и да повлече след себе си серия подобни дела"

Георг Клинглер: Климатичните промени не са "дъвка" за отделни активисти, а тема, засягаща живота и здравето на всички

Над 2500 възрастни дами заведоха дело срещу швейцарското правителство, че не е въвело достатъчно политики за справяне с изменението на климата

Снимка: Pixabay

Тази седмица Европейският съд по правата на човека в Страсбург не допусна дело срещу България и още 31 държави, заведено за това, че правителствата им не полагат достатъчно усилия да ограничат емисиите въглероден диоксид, смятани за основна причина за затоплянето на климата. Затова пък магистратите в Страсбург се произнесоха по дело, заведено от швейцарски пенсионерки, и признаха и се мотивираха в 260 страници, че правителството в Берн е нарушило човешкото право на личен и семеен живот, като не е въвело достатъчно политики за справяне с изменението на климата.

"Влошаването на климатичните условия води до влошаване на здравословното състояние, а това е нарушение на човешките права. Не сме си и помисляли, че е възможно Съдът по правата на човека да признае това. Много хора ни предупреждаваха, даже нашите адвокати: Не залагайте много, ще бъдете разочаровани. А сега сме изключително щастливи!"

Възторжените думи са на Розмари Видлер-Велти - една от швейцарските дами, завели делото, след като председателят на Европейския съд по правата на човека Шофра О'Лиъри аргументира решението:

"Съдът счита, че бъдещите поколения вероятно ще носят все по-тежко бреме от последствията от настоящите провали и пропуски в борбата с изменението на климата.

Съдът счита, че особеностите на изменението на климата като обща грижа на човечеството, и необходимостта от насърчаване на споделянето на тежестта между поколенията правят уместно да се даде възможност за прибягване до правни действия от страна на сдруженията в контекста на изменението на климата".

Решението на Европейския съд по правата на човека може да създаде прецедент и да повлече след себе си серия подобни дела, коментира за "Събота 150" Георг Клинглер от швейцарския клон на Грийнпийс. 

"Делото заведоха над 2500 възрастни дами, които основаха свой клуб и го нарекоха "Климатични сеньорки". Средната им възраст е 73 години, т.е. те наистина са възрастни. Дамите обвиняват Швейцария, че не предприема достатъчно в борбата срещу климатичните промени, което според тях нарушава човешките им права. А обосновката е, че горещините през последните години доказано водят до здравословни проблеми и дори смърт при възрастните хора, и особено при жените".

Спечеленото от швейцарските сеньорки дело не е първото. Има цяла серия подобни дела, но на национално ниво. В Нидерландия най-висшият съд на страната задължи правителството да предприеме повече мерки срещу климатичните промени. Подобно решение взе в Германия Федералният конституционен съд. Спечелени дела има и във Франция, Белгия, Ирландия. Решението на Европейския съд по правата на човека обаче е първият наднационален пробив, защото се отнася до всички 46 държави членки на Съвета на Европа. Освен това то съдържа и критика към швейцарските съдилища. Защо, обяснява Георг Клинглер:

"Клубът беше основан през 2015 година, след като подобен иск беше заведен в Нидерландия и делото беше спечелено. Година по-късно възрастните дами се обърнаха към швейцарското правителство с молба да предприеме мерки срещу климатичните промени, които застрашават здравето и живота им. Правителството обаче отхвърли тези обвинения, което накара "климатичните сеньорки" да се обърнат към Върховния административен съд, а след това и към Федералния съд - най-висшата инстанция в Швейцария. И в двата случая съдиите потвърдиха мнението на правителството, че то прави достатъчно срещу климатичните промени.

Тази седмица Европейският съд по правата на човека отсъди, че отхвърлянето на иска на възрастните дами в Швейцария представлява нарушение, защото им е отказан достъп до правосъдие", обяснява Георг Клинглер. 
Какво конкретно трябва да направи швейцарското правителство сега? Адвокатката на "климатичните сеньорки" Корделия Бер:

"Очаквам правителството най-после да приеме бюджет за финансирането на мерки, които да ограничат вредните емисии, а след това да приеме и нужните климатични закони".

Но това явно няма да се се случи скоро, както става ясно от думите на говорителката на швейцарското министерство на правосъдието Ингрид Ризер:

"Решението е много обемно, трябва да го разучим в детайли. Но така или иначе, Съдът задължи Швейцария да задълбочи мерките срещу климатичните промени.

- Какви международни последствия ще има решението на магистратите в Страсбург, г-н Клинглер?

Основният извод е, че съобразявайки се с чл. 8 от Европейската конвенция за правата на човека, който описва правото на зачитане на личния и семейния живот, съдът в Страсбург подчертава значението на здравословната околна среда. За мен това тълкувание е впечатляващо. 

Съдът определи още, че при дефинирането и спазването на климатичните цели правителствата трябва да стъпват на научно обосновани изчисления. Всички в момента твърдят, че спазват Парижкото споразумение за климата за намаляване на вредните емисии и ограничаване на покачването на средната годишна температура до градус и половина. Но реалността е друга - нито една държава не спазва това изискване.

- Юристи определят това съдебно решение като прецедент, който ще има отражение върху политическите решения в страните членки на Съвета на Европа.

- Така е, всички 46 държави от Съвета на Европа трябва да се съобразят с решението на Международния съд. За Швейцария решението е със задължителен характер. Съдилищата в останалите страни ще трябва да се съобразяват с това решение при бъдещи дела от подобен характер. А може да се очаква, че ще има такива дела. 

- А какви са реакциите в Швейцария, г-н Клинглер? Ако съдим по медийните публикации, политиците не са очаровани. От представители на управляващата "Народна партия" дори се чу призив за напускане на Съвета на Европа.

Не само в Швейцария е така. И в други държави има коментари, че съдии от Международен съд се намесват във вътрешните работи. Не вярвам за толкова кратко време всички да са успели да прочетат и да анализират 260 страници съдебни мотиви, за да са толкова категорично против решението от Страсбург. Такова поведение е опасно. Опасно е да призоваваш за напускане на Съвета на Европа, както направиха някои политици от управляващата в Швейцария консервативна "Народна партия". 

Решението на съда в Страсбург е силна подкрепа за основните човешки права и се надявам, че гражданите на Европа разбират това. 

Много е тъжно, че гражданското общество се оказа неподготвено за едно толкова ключово решение на Европейския съд по правата на човека. Какво имам предвид - много хора бъркат Европейския съюз и Съвета на Европейския съюз, т.е. лидерите на 27-те, със Съвета на Европа, който е по-старата организация, създадена веднага след края на Втората световна война и в която членуват 46 държави. Съветът на Европа е пазителят на човешките права на Стария континент и наистина не разбирам как може с лека ръка да искаш да напуснеш тази организация, защото съдебното решение не ти харесва. Но тази реакция показва и друго - колко емоционална и същевременно важна за хората е темата климат.

За мен решението на съда в Страсбург е ключово, защото вдигна темата климатични промени на по-високо ниво. Това не е "дъвка" само за някакви отделни активисти, понякога радикални в действията си. А е тема, която пряко засяга живота и здравето на всички. Всяко следващо лято е по-горещо, сушата превръща почвата в неизползваема земя, наводненията унищожават реколтата. И въпреки това хората не се изправят срещу неглижирането на тази тема от страна на политиците. Дано това съдебно решение промени нещо.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Уилям Бърнс, директор на ЦРУ

Директорът на ЦРУ е в Кайро за преговори за уреждане на конфликта в Газа

Директорът на ЦРУ Уилям Бърнс пристигна в петък в египетската столица Кайро, за да преговаря за уреждане на конфликта в Газа, съобщи агенция Ройтерс, цитирайки източник от египетските служби за сигурност и три свои източника от летището в Кайро. Египет, Катар и Съединените щати ръководят от месеци усилията за посредничество между Израел и..

публикувано на 03.05.24 в 20:47

Руски съд остави в ареста театралния режисьор Евгения Беркович и драматурга Светлана Петрейчук

Руски военен съд остави в ареста до 22 октомври театралния режисьор Евгения Беркович и драматурга Светлана Петрейчук, предаде Франс прес. Двете бяха задържани преди година и обвинени в оправдание на тероризма заради театрална пиеса, с която през 2021-ва печелят престижната руска театрална награда "Златна маска". Пиесата е написана по..

публикувано на 03.05.24 в 20:36

Димитър Главчев посети СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев"

Специализираната болница за активно лечение на детски болести "Проф. Иван Митев" ще получи нов рентгенов апарат. Това стана ясно след неочаквано посещение на служебния премиер Димитър Главчев в лечебното заведение. Преди това той е разговарял с председателя на Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница. Процедурите за..

публикувано на 03.05.24 в 20:25
Румен Христов

Румен Христов е водач на листата на ГЕРБ - СДС в област Монтана за парламентарните избори

ГЕРБ – СДС обяви водачът на листата за предстоящите извънредни парламентарни избори в област Монтана. Това е лидерът на СДС Румен Христов. ДПС и „Продължаваме промяната – Демократична България“ все още не са съобщили официално водачите си. Лидерът на СДС Румен Христов ще е първи в листата на коалиция ГЕРБ - СДС за 12-ти многомандатен..

публикувано на 03.05.24 в 19:28

Посолството на Кремъл в Германия опроверга обвиненията за руски кибератаки срещу страната

Руското посолство в Германия опроверга обвиненията, че руски държавни структури са замесени в хакерски атаки срещу страната, и ги определи като "още един опит" за насаждане на русофобия сред германците, съобщават Ройтерс и АФП. По-рано днес руският дипломатически представител бе привикан, за да изслуша формалния протест на федералното..

публикувано на 03.05.24 в 19:21

Израел потвърди смъртта на още един заложник, задържан от "Хамас"

Израел потвърди смъртта на още един заложник, задържан от палестинкото ислямистко движение "Хамас" в Газа, съобщава Франс прес.   49-годишният Дрор Ор от кибуца Беери е бил убит по време на атаката на групировката в Израел на 7 октомври и от тогава тялото му е държано на палестинска територия, съобщи израелското правителство в платформата "Х"...

публикувано на 03.05.24 в 19:00

Сърбия почете паметта на застреляните преди година 9 ученици в Белград

Сърбия запази минута мълчание тази сутрин - точно година след като ученик застреля 9 свои връстници и охранител в основното училища "Владислав Рибникар" в Белград. Въпреки дъжда множество белградчани се събраха пред училището със запалени свещи и цветя, за да почетат жертвите. Точно в 8.41 ч. - часът, когато стрелбата започна, сирени огласиха сръбската..

публикувано на 03.05.24 в 18:29