А сега накъде


Оля Стояновасъбота, от 19.00 до 20.00 часа

В предаването „А сега накъде“ разказваме истории, чертаем маршрути и даваме посоки за пътуване. Говорим за туризъм, екология, история и археология, но и включваме репортажи и автентични гласове, даваме думата на пътешественици и колекционери на истории, поставяме във фокуса на внимание онези хора, които имат неспокоен дух и не обичат да стоят на едно място. И разказваме, разбира се, за познати и непознати места у нас.
Героите на „А сега накъде“ са не само пътешественици, но и фотографи, археолози, историци, биолози, природозащитници, алпинисти, учени или просто хора, които имат история за разказване и маршрути за споделяне. Защото светът е голям и какво по-нормално от това да се опиташ да обхванеш многообразието му – и от истории, и от гласове.
Екип: Оля Стоянова и Диляна Трачева
За контакти с екипа тел: 02 93 36 647.

Публикации

Входът към градината на щастието в Кукенхоф

Един разказ за цветните градини по света

От философията на хипи-движението през 60-те години на 20 век и идеите на децата-цветя до безкрайните полета с лалета в Холандия днес, до Сан Франсиско и българските рози, Гергана Рачева ще ни разходи из градините по света. И ще ни каже защо дори Антоан..

публикувано на 24.06.19 в 12:25

Добре дошли на Фестивала на дивите цветя в Родопите

За дивите цветя говорим в „А сега накъде“. И с Антония Чиликова, един от основателите на Фестивала на дивите цветя, чертаем маршрути из Родопите. Това, което обединява всички онези хора, които тръгват към Фестивала на дивите цветя, е тяхната..

публикувано на 21.06.19 в 17:10
Елеонора Гаджева

За Ликийския път, който следва контурите на морето

„ 150 нюанса синьо. Уникални са цветовете на морето, които могат да се видят по времето на този преход.“ Така описва Елеонора Гаджева пешеходния маршрут в Турция, познат като Ликийския път. Древен път, който върви по старите търговски пътища и следва..

публикувано на 17.06.19 в 10:39

Добре дошли в Девня и древния град Марцианопол

Знаете ли къде се намира античният град Марцианопол? Знаете ли, че в град Девня има Музей на мозайките? И знаете ли, че от една от мозайките в Музея на мозайките в Девня ни гледа горгона Медуза – неочаквано красива, с розови бузи и капризни..

публикувано на 13.06.19 в 10:23
Бряг на светлината. Фотограф: Маргарита Русева

Маргарита Русева и страстта на Андалусия

Животът трябва да се живее със страст, казва Маргарита Русева, фотограф и автор на две фотокниги. Заедно с писателя Раймондо Версано представиха наскоро общата си книга "Контекст". Сега Маргарита Русева е готова с нов проект - само преди дни тя подреди и..

публикувано на 12.06.19 в 15:41

Един пристрастен поглед към датчаните

„Всичко тук е насочено към семейството. Дания   е най-благодатната страна в света, където да имаш деца.“ Това казва една американка пред британската журналистка Хелън Ръсел – авторката на документалната книга „Така го правят датчаните“. В това..

публикувано на 07.06.19 в 10:20

Даниел Пангев и българските места по света

В търсене на българските места или къде е живял писателят Димитър Димов в Мадрид, къде се намира вятърната мелница, в която Ботев и Левски прекарват една студена зима, и защо има български паметник на Фритьоф Нансен на сградата на общината в Осло. Това са..

публикувано на 28.05.19 в 10:50
Марин Куртев

Една зелена история от Маджарово

Тази история наистина е зелена. Зелена буквално. Защото става въпрос за зелени маршрути, за устойчиви практики, за природозащитници, за диви цветя и за птици. Ще ви заведем в Маджарово в кратера на вулкана, където светът е все още див и чист. А Марин..

публикувано на 27.05.19 в 16:58

За божурите и защитените местности

„Теснолистен божур“ е една нова защитена местност в близост до София. Намира се на територията на с. Волуяк и заема площ 13,52 хектара. И както се сещате – там растат диви божури, защитен и рядък вид. Оттам идва и името на Божурище – заради хилядите диви..

публикувано на 08.05.19 в 15:46

Холокьо или „живото село“

Наричат унгарското етнографско селище Холокьо „живото село“. То е първото сeло в света, включено в списъка на Световното културно наследство на ЮНЕСКО. Всички постройки в старата част на селото са в т.нар. архитектурен стил „палоц“, а в почти всяка къща има..

публикувано на 07.05.19 в 12:42