Благовестие

неделя, от 8.06 до 9.00 часа

Предаването за завещаната ни Христова вяра. В огромната си част българите се обявяват за православни християни, но малцина са тези, които осъзнават, че вярата е живот. Ние, екипът на „Благовестие”, търсим различни и атрактивни пътища, за да доближим православното вероучение до своите слушатели. В основата на нашите търсения съвсем естествено са вярата, надеждата и любовта. В християнството няма колективна отговорност. Всеки човек е свободен да избира по кой път да тръгне, но за да избере своя път, той трябва да го познава. Точно това се опитваме да сторим - да разкрием същността и смисъла на нашата вяра. Правим го чрез дискусии, репортажи, разговори с богослови, свещенослужители и с всички, които живеят в Църквата и искат тя и обществото ни да благоденстват. В рубриката ни „Хроника на религиите” се опитваме да ви информираме за това какво се е случило през седмицата у нас и по света. А редовната ни рубрика „Християнска поезия” чрез гласа на актьора Ириней Константинов ни въвежда в богатата съкровищница от български поети, отправили своя талант към Създателя. Разбира се, че се стараем да бъдем толерантни към всички, без да нарушаваме своите принципи, които се заключват в златното правило на човешките взаимоотношения, завещано ни от Спасителя Господ Иисус Христос: „Каквото искате да правят вам човеците, същото правете и вие тям”.

Екип на предаването: Ана-Мария Кръстева, Ивайло Кицов, Весела Цанкова

Публикации

Христовият кръст

Както пътникът, уморен от дългия път, отдъхва някъде по средата на пътя, така и християните, които пътуват към Небесния Йерусалим – Пасхата Господня, се прекланят пред кръста, по средата на Великия пост, за да съберат сили за по-нататъшното пътуване...

публикувано на 27.03.22 в 09:15
Стенописно изображение на Григорий Палама в „Свети Трима“ в Костур, 1401 г.

За прехода от душевното към духовното

В неделята на св. Григорий Палама основният разговор е за възникването и същността на исихазма, за живота и делото на един от неговите представители. Св. Грирорий Палама и нашето време.Разликата между душевното и духовното. За греха и неговите..

публикувано на 20.03.22 в 09:15

В Неделя Православна за православието

Ние приемаме, че Православната църква, е традиционното ни вероизповедание, спасило ни от обезличаване и не позволило да загубим националното си достойнство, но доколко това е вярно? Църквата е преди всичко „стълб и крепило на истината“ в Бога...

публикувано на 13.03.22 в 09:15

За прошката

Простено – прости . Това е фразата, която си разменят православните християни в навечерието на Великия пост, неделя Сиропустна – денят, определен от Църквата за всеопрощение. Малко трудно можем към днешна дата, когато се води братоубийствена война, да..

публикувано на 06.03.22 в 08:15

Страшен ли е Страшният съд

Неделята, в която става местното заговяване, наречена Неделя Месопустна, е подготовка за следващата неделя, от която започва Великият пост в Църквата. В този ден евангелският текст от Матей изобразява т.нар. "Страшен съд", за който ние все по-рядко си..

публикувано на 27.02.22 в 09:15

Християнската свобода

Притчата за блудния син дава красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Взет от всекидневието, сюжетът ѝ се повтаря доста често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва..

публикувано на 20.02.22 в 09:10

Митарят и фарисеят – битийно-фактичен превод на съвременен език

Познай себе си призовава Сократ. Въпреки че живее четири столетия преди въплъщението на Сина Божий в своята теология той открива познавателния хоризонт, в който се разкрива религиозният опит, свързан с християнското Откровение. За себепознанието, както и за..

публикувано на 13.02.22 в 09:15

Всеобщността на християнството

Евангелското четиво от тази разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. Макар Спасителят да знае силата на вярата на тази жена Той сякаш не чува нейната молба. Така Сърцеведът порицава гордостта на евреите, които смятат,..

публикувано на 06.02.22 в 09:25

Срещата ни с Христос

„Син Човечески дойде да потърси и спаси погиналото“, в тези думи се съдържа определението за мисията на Господ Иисус на земята, защото не праведници имат нужда от спасение, а грешници. Случаят с митаря Закхей разкрива именно как грешник, благодарение на..

публикувано на 30.01.22 в 09:25

Духовната слепота

В евангелско четиво от тази неделя става дума за един незрящ просяк, който от сутрин до здрач до градските порти на Иерихон проси милостиня от минаващите. Години наред този нещастник седи там, рядко получава милостиня и въпреки несретата си,..

публикувано на 23.01.22 в 09:35