Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли да се съгласим с новите общи условия на столичната топлофикация

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Ще ни спират топлата вода и парното при повече от две неплатени сметки. Това е записано в новите общи условия, по които „Топлофикация – София” ще работи с клиентите си. Документът беше одобрен от енергийния регулатор и публикуван на страницата му.

Почти половината от домакинствата в столицата имат повече от две забавени плащания за парно и топла вода. Всички те могат да останат не само на студено, но и без топла вода. Ако два месеца поред не сме плащали сметката си, „Топлофикация” ще ни изпрати 15-дневно уведомление, за да ни подкани да платим. Ако не успеем, ще ни спрат парното. А когато покрием задълженията си, ще трябва да платим, за да ни го пуснат отново.

И експерти в енергийното законодателство, и топлоинженери обаче са скептични, че мярката въобще ще може да се приложи. Спирането на тока отнема няколко минути, а за парното ще трябват няколко дни. Кой ще плати и как ще се изчисли източването на цялата инсталация на блока и може ли да става често, заради поредния некоректен платец, също не е ясно.

Процедурата по пускането е също толкова сложна.

И още - без значение, че ни спират парното, пак ще ни се трупат левове от сградната инсталация.

Според енергийни експерти правилата са недомислени и няма да имат ефект.
 
В правилата пише още, че клиентът  е длъжен да пусне служителите на „Топлофикация”, за да му спрат парното. Въпросът е какво ще стане, ако откаже?

Междувременно ако забавим плащания, скоро ще плащаме лихва не върху прогнозните си сметки, а върху изравнителната, която получаваме през лятото. Именно в нея е отчетена реалната консумация през отоплителния сезон. Всичко това, ако избегнем спирането на парното.

Темата коментираме и търсим съвети от потребителска гледна точка с експерта на федерацията на потребителите в България Константин Павлов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Споделяне на наследството

Валерия Хог от София учи и работи години наред в чужбина, както във Франция, така и в Ирландия. Село Владимир до Радомир я привлича с близостта си до София, със старите си къщи и прекрасната гледка към радомирската котловина.  Къщата, която тя възстановява, е строена преди век, така че спасяването е било съвсем навременно, даже закъсняло...

публикувано на 12.05.24 в 11:25

Вяра и суеверие

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя..

публикувано на 12.05.24 в 09:05

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия?

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия, ако законопроектът за  " чуждестранните агенти " , който бе одобрен на второ четене и предизвика огромни протести в Тбилиси, бъде приет? На 11 май, в събота, предстои третото и може би фатално гласуване на този законопроект, който вероятно ще постави на риск цялото демократично наследство на..

публикувано на 11.05.24 в 08:50
Антония Ламбиева и Александра Величкова

Проявленията на земното

Антония Ламбиева и Александра Величкова са възпитанички на Националната художествена академия и заедно изработват керамика в ателието си в София. Освен керамични съдове за дома, те изработват и пана за градската среда. Както много млади керамици, двете дами присъстват активно в дигиталното пространство, където ги срещнах и аз. При все това и..

публикувано на 10.05.24 в 18:05
Константин Фотинов и сп.

130 години организирано журналистическо движение

През 1844 г. Константин Фотинов започва да издава сп. "Любословие" в град Смирна, който тогава се намира в пределите на българските земи под Османско владичество. С появата на това издание се заражда българският периодичен печат, чиято 180-годишнина честваме днес. Тази година се навършват и 130 години от появата на първото организирано..

публикувано на 10.05.24 в 15:46