Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прогнозата за времето или какво става в БАН?

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Замисляли ли сте се какво би станало, ако БАН спре да работи само за един ден. На първо четене се сещам, че ще усетим спирането на прогнозата за времето, на мониторинга за радиацията, на епидемиологичния надзор и на компютърната вирусология. Казвам „на първо четене“, защото това изобщо не е изчерпателно изреждане на дейностите на 42-та института на БАН, всеки със своята особеност и тясна специализация. И няма съмнение, въпреки че във всекидневието влиянието на повечето от тях не се забелязва, че не може да се пренебрегне научната им работа в дългосрочен план.
Започвам коментара си така заради вчерашната информация в медиите, че на съвместно заседание на Общото събрание и Събранието на академиците и член кореспондентите ръководството на БАН е представило „Стратегия за развитие на БАН до 2030“.
Според критиците въпросната стратегия обаче предлага не реформи, а развитие и оптимизиране на академията при твърдото запазване на организацията, управлението и структурата, като се базира на нереалистичен анализ на „състоянието и международната видимост на институцията“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юлиан Попов: Проблемите в градската инфраструктура са комплексни

В рубриката "Темите на деня" на поредното изданието на предаването "Нашият ден", бившият министър на околната среда и водите, Юлиан Попов, обсъди няколко ключови теми, свързани с екология, климатични промени и урбанизация. Попов подчерта икономическото значение на околната среда , разглеждайки я не само като фон на нашето ежедневие, но и като важен..

обновено на 09.05.24 в 10:06

Отбелязваме Деня на Европа и Деня на победата над нацизма

На 9 май се отбелязва Денят на Европа, който е в чест на историческата декларация на Шуман от 1950 година. Тази дата е символ на сътрудничеството, единството и мира между европейските народи. Основните теми от декларацията продължават да бъдат актуални дори 74 години след тяхното формулиране. Тази дата така също символизира началото на..

обновено на 09.05.24 в 09:12

За свободата да знаеш

Овцефермата в пловдивското село Строево отглежда 500 овце от породата Лакон, а началото е поставено през 2015 г. Мандрата към фермата съществува от 2019 г., а в производството е ангажирано цялото семейство. Мария Василева се занимава основно с мандрата, но с нея разговарям в момент, когато е ангажирана и с храненето на агнетата. Във фермата..

публикувано на 08.05.24 в 17:00

Редките белодробни заболявания – възможности и предизвикателства

Световният ден на пулмоналната хупертония се отбелязва всяка година на 5 май. Lege Аrtis насочва вниманието на слушателите към редките белодробни заболявания. За предизвикателствата, пред които са изправени пациентите и медицинските специалисти у нас, говорят Наталия Маева , председател на Българското общество на пациенти с белодробна хипертония..

публикувано на 08.05.24 в 14:00
Мила Минева

Младите хора искат идеологически ориентири – това е начинът да знаят как и какво избират

Социолозите ни изследват по това, което им казваме. Често ги обвиняваме, че представят един повърхностен и неверен обществен образ. Оскар Уайлд, от друга страна, е казал: "Само повърхностните хора не вярват на повърхността." Пред прага на поредните избори в "Нашият ден" разговаряме със социолога Мила Минева за ценностните грешки, които..

обновено на 08.05.24 в 12:12