Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С духа на Русе

БНР Новини
Снимка: ММД Русе

Русенският фестивален оркестър в поредица от няколко години е не само местен акцент в богатата винаги на събития програма на Международния музикален фестивал (ММД) в Русе, но и внася своята наистина несравнима атмосфера на ентусиазъм, радост и удоволствие от музицирането. А оркестърът в някакъв смисъл е международен, ако се смятат държавите и континентите, от които идват не малка част от музикантите, където работят от много години и са възприели културните традиции там. Всички те обаче са свързани с едно обстоятелство, че са бивши възпитаници на НМУ „Веселин Стоянов“ в Русе.


Срещи на бивши възпитаници за юбилейни годишнини на училища се правят навсякъде, но в Русе идеите са винаги в една повече и най-важното, че не липсва енергия и желание за осъществяване на цял проект, свързан с ежегодното вече организиране на концерт на оркестър, съставен от музиканти, които свирят в други оркестри в България и по света, но са завършили Русенското музикално училище. „Музикалният продукт“ е изцяло русенски в тези важни формиращи години за всеки професионален музикант, включително солистите, които тази година бяха цигуларят Светлин Русев и пианистът Евгений Божанов, две световно известни имена и разбира се диригента Емил Табаков, представител на първите випуски.
Впрочем оркестрантите са от различни випуски от повече от половинвековното съществуване на Музикалното училище в Русе. Някои се срещат за първи път тук, но всички носят своя „чип“ за разпознаване – ценностите музикантски и човешки възпитани в Русе, откъдето са излезли не само големи имена в българската и световната музика, но тук са се създавали и развивали традиции с национално значение по своята тежест и художествен вкус.


Слушайте предаването "Студио Музика" във вторник, 19 юни, от 19.20 часа





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Открива се 55-ото издание на международния фестивал "Софийски музикални седмици"

От 23 май до 1 октомври в два модула – пролетен и есенен (първият повече симфоничен и хоров) ще продължи тазгодишното 55-о издание на фестивала "Софийски музикални седмици". Многобройни международни гости и изявени имена ще представят палитра от камерни и симфонични концерти, хорови и дуетни изпълнения. Акценти с подбрани произведения, композитори,..

публикувано на 22.05.24 в 10:09

София Главопулу – една от дамите на Балканите в "Ритъмът на Балканите 9" на ОНМ на БНР

Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов представи "Ритъмът на Балканите" – един от най-успешните си концертни проекти, който вече 8 издания прескача граници и събира на българска сцена едни от най- изявените музиканти на Балканите. 9-ото издание, тази година, представи дамите на Балканите, с великолепен подбор на..

публикувано на 22.05.24 в 08:20
Фридрих Велики свири на флейта, а Карл Филип Емануел Бах му акомпанира

Музиката на Фридрих Велики

Пруският крал Фридрих II (1712-1786), известен още като "Велики", е не само   успешен военачалник и щедър патрон на изкуствата, но и умел флейтист и автор на голямо количество инструментални творби, сред които над 120 сонати за флейта и континуо и 4 концерта за флейта и струнни. Роден през 1712 г., Фридрих от рано проявява по-голям интерес..

публикувано на 21.05.24 в 09:05

Kласика в жанра – Глен Хюз се завръща в София

А сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето, като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, който гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го..

публикувано на 20.05.24 в 14:37

От ноти към багри: Художествено пътешествие с маестро Мичо Димитров

За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата – разговор в ефира на предаването "Нашият ден".  Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на автора..

обновено на 20.05.24 в 10:44