Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бабините гозби разказват

Традиции и легенди в старата кулинария

Снимка: Кулинарен журнал

Наскоро излязлата книга „Стари български рецепти“ съдържа не само стари и изпитани бабини ястия за делник и за празник, съдържа и много почти непознати или забравени традиции, стари документи и легенди от различни краища на България.

Съставителите на книгата – колегите от сп. „Кулинарен журнал“ – са стигнали до идеята за цяла книга, след като в продължение на години са получавали читателски писма с много типични за различните региони готварски рецепти. Паралелно с писмата – самите журналисти също са ги събирали по време служебни и лични пътувания.

Най-поразяващото по време на кулинарните пътешествия е било огромното разнообразие от кулинарни изкушения в една неголяма територия, а също и свързването на почти всяка гозба с някакъв ритуал, казва главният редактор на списанието Елица Минева. Такъв е ритуалът на чупенето на хляба – от най-стария член на семейството, при това по строго определен начин, оставянето на парче хляб, ястие и вино пред вратата на къщата по време на тъжните обреди и още много други.

Всичко е обредност и като че ли някакво жертвоприношение – трапезата през вековете не е била едно просто чревоугодие, смята Елица Минева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Мира Хрисова и Нейка Кръстева (от ляво надясно)

Нейка Кръстева представя Илия Темков – един рицар на музиката

Странният мъж на масата до прозореца, който говори за музика – това е диригентът, музиковедът, просветителят, основателят на Международния фестивал "Мартенски музикални дни", основоположникът на музикално-образователните лектории в България Илия Темков. В "Terra Култура" разговаряме с Нейка Кръстева , журналист и автор на книгата "Илия Темков –..

публикувано на 20.05.24 в 11:30

Теодора Чичанова – българката, която покори испанския фестивал "Las Fallas"

Испанският фестивал "Las Fallas" е симфония от цветове, изкуство и веселие. Празникът на пролетта във Валенсия олицетворява душата на испанците и е част от списъка на световното нематериално културно изкуство на ЮНЕСКО. Основна атракция на фестивала са традиционните гигантски фигури, наречени "фаи".  Те носят настроение, като шестват из града, а..

публикувано на 20.05.24 в 10:25
Влади Въргала (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Влади Въргала – актьор, режисьор, сценарист и художник

Владислав Карамфилов или както е известен – Влади ОоооВъргала, е завършил  НАТФИЗ  със специалност " Актьорско майсторство " за драматичен театър в класа на проф.  Стефан Данаилов  през 1992 година. В началото на 90-те години се присъединява към екипа на студентското предаване " Ку-ку " и започва да прави първите комедийни скечове в него.  Един от..

публикувано на 20.05.24 в 10:10

Графикът Петър Лазаров – тук и сега с изложбата "Графика"

Петър Лазаров представя в софийската галерия "Графикарт" самостоятелната изложба "Графика"  – изящна комбинация между китайски графични методи и традиции в българската графика. Близо 20 години българският график живее и твори в Китай и се смята за изключителен майстор на дърворезбата. Петър Лазаров е художник и преподавател в областта на..

публикувано на 20.05.24 в 10:03

Вълната – уют превърнат в изкуство

Александра Камбурова намира своя път към вълната чрез изработването на кукерски маски, килими и декоративни пана. Силно повлияна от българската занаятчийска школа днес създава първата своя работилница за изработка на вълнени изделия, като иска да дава шанс и на млади дърворезбари да творят идеите си в спокойно и уютно ателие в Трявна. Мотивацията ѝ..

публикувано на 20.05.24 в 09:34