Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Замъкът Жеротин – домакин на Двореца в Балчик

БНР Новини
12
Замъкът Жеротин

Културен рейд в чешкия гр. Валашске Мезеричи, Моравия, осъществи наша българска делегация в дните между 11 и 18 януари тази година. Галеристи, културолози и преводачи бяха включени в нея. Посещението бе свързано с проект на програмата "Еразъм +" на ЕС.

Държавният културен институт „Двореца“ - Балчик и работата на екипа му получиха поредното признание за сътрудничество и партньорство с Валмез. Това е краткото име на градчето с над 7-вековна история и 22 хиляди жители. Намира се в Моравия, източна Чехия, откъдето започва и делото на първоучителите Кирил и Методий. Валмез е културният център на региона. Около 200 млн. крони са инвестирани в образованието, близо 30 млн. крони годишно са предназначени за реставрация и поддържане на историческите му паметници.

На 16 януари на тържествена церемония в средновековния замък Жеротин (Zamek Zerotinu) Жени Михайлова, директор на „Двореца“ в Балчик бе обявена за почетен гражданин на Валашске Мезеричи, а кметът на града Роберт Стржинек ѝ връчи символичния кристален ключ на града. За това е гласувал единодушно Общинският съвет на Валмез.

Град Валашске Мезиричи е получил особена популярност извън пределите на Чехия, откакто има съвместни проекти с Държавния културен институт в Балчик – твърди кметът Стржинек. Всяка година учениците от Средното училище за художествено стъкло и промишлен дизайн, което е единствената школа под егидата на ЮНЕСКО в Моравия, участват като доброволци през лятото в „Двореца“, организират изложби и пленери. А екипът на културния институт в Балчик учи чешки език. Благодарение на проектите по програма Еразъм+, гр. Валашске Мезеричи и „Двореца“ в Балчик продължават партньорството си и през 2020 година с подписването на нов договор между училището по художествено стъкло и държавния културен институт.

В звуковата разходка до чешкия град  Валмез ще чуете репортаж от тържествената церемония в средновековния замък Жеротин, в който за цяла седмица бе настанена българската делегация от „Двореца“ в Балчик. Там няма призраци и балдахини. Има Wi-Fi. А подземията му се свързват през тайни проходи и тунели с катакомбите, които опасват целия град. Йозеф Садлер е рисувал в този замък, а по същото време у нас Паисий пише „История славянобългарска“. Уникалната музейна колекция на замъка  Жеротин буди адмирации за това, как чехите пазят културното си наследство и го представят пред света.

Ще ви срещнем също с чешкия клуб „Приятели на България“ във Валашске Мезиричи, ще надникнем в Средното училище  за художествено стъкло и промишлен дизайн под егидата на ЮНЕСКО, художникът и преподавател Йозеф Дивин ще изповяда любовта си към Балчик на български език…

Чувствайте се поканени в предаването „Време и половина“ по програма „Христо Ботев“ и в галерията, която донесе от Валашске Мезиричи Димитрина Кюркчиева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Творба от изложбата

Художници даряват картините си, за да помогнат на талантливи студенти

В новия брой на рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" бе представена уникалната инициатива "Изкуство в помощ на изкуството". Този благотворителен проект е замислен и организиран от преподавателя по живопис в Националната художествена академия, главен асистент д-р Юлиан Станкулов , който е и инициатор на идеята. Изложбата, част от..

обновено на 13.05.24 в 13:23

Български ученици ще създават филми за климатичните промени

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" беше представен интересен проект, в който български ученици се включват активно в борбата с климатичните промени. Институт Сервантес София, в сътрудничество с други членове на клъстер EUNIC-България, стартира инициативата "Научи, разкажи, заснеми", продължаваща няколко месеца в градовете..

обновено на 13.05.24 в 12:35

Гражданската инициатива "Княжевецъ"

"Княжевецъ" е гражданска инициатива, която се бори за опазването на Княжевската минерална баня и културното наследство на водата. Любо Стефанов споделя в "Terra Култура" новини от последната кръгла маса, обсъждаща съдбата на сградата. По думите на Стефанов ситуацията не е розова. " Според Общия устройствен план Княжевската минерална трябва..

публикувано на 13.05.24 в 12:07
Петър Ганев

13 май: Ден на данъчната свобода – символичен, но доколко?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" дискусията се съсредоточава върху отбелязването на Деня на данъчната свобода в България. Тази година, след 134 дни на работа изключително в полза на държавния бюджет, 13 май е определен като символичната дата , на която гражданите номинално започват да работят за себе си. Петър Ганев , икономист..

обновено на 13.05.24 в 10:42

111 години от откриването на Централната минерална баня в София

На 13 май 1913 година е открита сградата на Централната минерална баня в София , построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов. За бурната история на тази историческа сграда в "Нашият ден" разговаряме с арх. Петър Диков – председател на УС на СБА и бивш главен архитект на София. В своята книга "Малки софийски истории"..

публикувано на 13.05.24 в 10:15