Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кап. I ранг Васил Данов: Коронавирусът не е предизвикан от биотероризъм

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Възможно ли е наистина коронавирусът да е лабораторно създадено биологично оръжие? Какви са международните разпоредби за т.нар. "биотероризъм". Има ли основания за подобни тревоги в дните на световна пандемия от Covid-19.

На днешния ден през 1975 г. в сила влиза Конвенцията за забрана на разработването, производството и натрупването на запаси от биологично оръжие и токсини, и за тяхното унищожаване. За случаите на нарушаване на конвенцията през тези 45 години и за биологичните оръжия в наши дни за "Нашият ден" говори медийният координатор на Атлантическия съвет на България кап. I ранг Васил Данов.

"Ужасите от Първата световна война, когато след употребата на химически отровни газове умират или ослепяват десетки хиляди хора, принуждават ужасеното човечество да събере учени, юристи, политически и военни дейци. През юни 1925 г. е подписан първият протокол в Женева, който забранява употребата по време на война на задушливи, отровни или други газове или бактеорологични средства. Това е предистория на Конвенцията за забрана на разработването, производството и натрупването на запаси от биологично оръжие и токсини, и за тяхното унищожаване. През Втората световна война не са използвани нито химически, нито биологични оръжия – от страх, че ответният удар може да бъде по-ужасен. Великобритания е инициатор, към нея се присъединяват Съветският съюз и САЩ. Към наши дни са включени 185 държави."

Коронавирусът – биологично оръжие?!

"Ще разберем истината от развитието на вируса. Първоначалните фалшиви информации от Иран и от Русия, че американците са произвели и подхвърлили коронавируса в Китай, се опровергават от развитието на самата пандемия. 

Авторитетни и многобройни учени доказаха и обясниха, че няма как да е изкуствено предизвикана тази пандемия, защото и предишните пандемии и епидемии, повечето тръгнали от Китай, представляват "изтърван" и самовзривил се вирус, тръгнал по естествен път и в следствие на лоша хигиена, ненавременно взети мерки или укривани мерки.

Той не е предизвикан от биотероризъм", категоричен е кап. I ранг Васил Данов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53