Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Михаил Екимджиев:

Ако лошият дух от бутилката бъде пуснат, трудно ще бъде върнат обратно

Ако успеем да излезем от кризата с поносими морални, икономически щети, ще е прекрасен повод за доверие между българските граждани и държавата

Адвокат Михаил Екимджиев
Снимка: Личен архив

Законно ли е критиката срещу противоепидемичните мерки и политики да бъде основание за наказателно преследване, питат от Асоциацията на европейските журналисти - България в свое становище. В „Мрежата“ коментар направи адв. Михаил Екимджиев, от Асоциацията за европейска интеграция и защита на правата на човека.

„Този текст в чл. 326 от Наказателния кодекс е мъртъв текст, защото той инкриминира неверни сигнали за бедствия, аварии, тревога, нужда от спешна помощ и т.н. И изведнъж прокуратурата, тълкувайки по перверзен начин този текст, реши да актуализира неговото действие, да го възкреси в това извънредно положение. Като по този начин, на институционално ниво, тя торпилира усилията на останалите власти – изпълнителната, Националния оперативен щаб, да балансират между нуждата от мобилизация и разумното ограничаване някои права и свободи в рамките на това извънредно положение. И ние, и правозащитници, и журналисти трябва да реагираме. Да, нека дадем необходимото време на властите да направят това, което трябва. Но не и да търпим и толерираме нагона към злоупотреба с власт, който демонстрира прокуратурата. Защото, докато останалите власти поне на този етап създават впечатление, че знаят какво правят, единственото, което прави прокуратурата, е да използва ситуацията, за да разшири по един зловреден начин параметъра на своята компетентност, придавайки едно перверзно тълкуване на текст, който е създаден за съвсем друг правен контекст“, каза адв. Екимджиев.

Прокуратурата се превръща в изключително силен властови център

„Както видяхме, г-н Гешев започна да критикува Националния оперативен щаб, започна да се произнася по икономически въпроси, от които нищо не разбира, и то от институционалната позиция на държавен орган, от който нищо не зависи. Защото, каквото и да се случи – по-значими драконовски мерки, или пък рухваща икономика, той не носи никаква отговорност. Отговорността ще носят хората от изпълнителната власт и Оперативния щаб, които в момента вземат тези тежки, непопулярни решения. А той като някакъв пророк стои на една безопасна дистанция, дава прогнози от типа „самореализиращото се пророчество“, защото всички знаем, че ситуацията ще стане по-драматична, но той после ще каже – "Аз нали ви казах, нали ви предупреждавах". Това е непочтеното в тази негова позиция, той си позволява да дава популистки съвети и да навлиза в чужди компетенции, без да носи никаква отговорност за тяхното сбъдване или не сбъдване“, категоричен е адв. Екимджиев.

Доверието в институциите по време на криза

„Ако успеем да излезем от тази криза с поносими морални, икономически щети, това ще бъде един прекрасен повод за създаване, за учредяване на доверие между българските граждани и държавата. Защото поне на този етап виждаме едно усилие на държавата да приложи разумни, прагматични мерки в интерес на обществото, а не в корупционни или партийни интереси, както сме свикнали да ги виждаме и с основание сме ги критикували. Ако успеем с това, ние ще разберем какъв е смисълът на държавата, че тя не съществува само, за да се корумпира, а в такива моменти на бедствие да ни пази, като политиците поемат отговорност и прекарват безсънни нощи в търсене на правилните решения", допълни адв. Екимджиев.

Междуетническа враждебност и медии

„Отговорът на ген. Мутафчийски за опитите за нагнетяване на етническа враждебност от някои сайтове беше поредният изключително адекватен негов отговор. Много по-адекватен, отколкото на много наши политици, които използват ситуацията и за това да нагнетяват междуетническа враждебност. И ето, това е чудесен повод за прокуратурата, вместо да насочва репресията на Наказателния кодекс към журналисти и лекари, които поставят въпроси от обществен интерес, нека насочи наказателни репресии към такъв тип изявления, които са в състояние да предизвикат разединения в обществото и междуетническо напрежение“, акцентира адв. Михаил Екимджиев.

Чуйте цялото интервю с адв. Михаил Екимджиев в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53