Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Документалният филм "Траяна" и „Български исторически четения“ 2020

Документалният филм за пресътворяването на българската народна звучност със средствата на модерното акапелно изпълнение „Траяна“ (1987) има прожекция в рамките на на петото издание на конференцията „Български исторически четения“ 2020. След прожекцията на филма на 19 юни от 18.30 ч. в зала „Виктория“ на Столичната библиотека има среща с певицата Надя Тончева и с режисьора Таня Доганова-Христова.

Акапелната формация „Траяна“ е създадена в Стара Загора през 1985 г. от дългогодишния концертмайстор на Операта в града Кирил Тодоров. Творчеството на „Траяна“ е съчетание на поп, фолклор и джаз в многогласна хармония без инструментален съпровод. Имат активна концертна дейност по цял свят и остават в историята на българската култура като единствената професионална акапелна формация от този вид. Филмът „Траяна“ е създаден през 1987 г., с продължителност 23 минути. Сценарист и режисьор – Таня Доганова-Христова. Оператор – Иван Варимезов.

„Откакто свят светува, старите народни песни и свирни не потъват в забрава. Те вдъхновяват нови и нови творци да пресъздават за кой ли път в творбите си духа на народната музика. Преди стотина години това е правил Добри Христов, след него така са постъпвали Петко Стайнов, после Филип Кутев… Сега това прави и певческата група Траяна“ – из учебника по музика на изд. „Булвест 2000“.

Вход свободен. Местата са ограничени.

А на 20 юни в София ще се проведат „Български исторически четения“ 2020 под наслов „Наследство Българско“. Организатори са АНДАРИ – Анатолий Радев и Дария Василева. Партньор е Столичната библиотека. Поредното пето издание е под патронажа на президента на Република България Румен Радев. Четенията започват в 10 часа в зала „Виктория“ на библиотеката. 

„Наследство Българско“ – как помним, съхраняваме и опазваме българското културно-историческо наследство – истории от миналото и настоящето на дадена личност, място, традиции, събитие, изкуство: слово, музика, танц в исторически контекст. За онази ценност, която да споделим, разкажем и превърнем в памет за тези след нас. Едно духовно и културно богатство, което да вдъхновява. Организатори са АНДАРИ – Анатолий Радев и Дария Василева.

Програмата на „Български исторически четения“ 2020 можете да видите тук .

Разговора на Дарина Маринова с Таня Доганова Надя Тончева в "Артефир" можете да чуете в звуковия файл.

Снимки - АНДАРИ - Анатолий Радев и Дария Василева

„Български исторически четения“ са създадени от АНДАРИ – Анатолий Радев и Дария Василева. През годините 2016–2020 се провеждат в София с домакинството на Националния етнографски музей, Националния природонаучен музей, КТ Подкрепа, Столичната библиотека; а от 2018 г. и в Морско казино – Варна. В четенията по зададена тема участват широка група изследователи – историци, богослови, етнолози, фолклористи, философи, културолози, изкуствоведи, музиковеди, архивисти, краеведи, архитекти, урбанисти, инженери, писатели, журналисти и други. Те явяват знание, като представят резултати от свои проучвания с научни доказателства за историята и настоящето на българите, отпечатани и издадени от АНДАРИ в сборник „Български исторически четения“: „Богатството на Българското християнство“ 2016, „Писания и предания в Българската история“ 2017, „Образ Български“ 2018, „Зов Български“ 2019, „Наследство Българско“ 2020.

Вокална група „Траяна“ е българска акапелна формация, създадена през 80-те години на миналия век в Стара Загора. „Траяна“ е създадена от композитора, цигулар, дългогодишен концертмайстор на Операта на Стара Загора Кирил Тодоров през 1985 г. През 1989 г., след нови промени в състава, вече като квартет, певците от „Траяна“ започват работа като вокална група към БНР в София и развиват още своята звукозаписна дейност. Репертоарът им се разширява и обогатява с нови, оригинални обработки, направени от Надя Тончева. 

Надя Тончева е вокален изпълнител, пианист, аранжор и педагог. Кариерата ѝ започва като вокалист в първата у нас акапелна джаз формация „Траяна“. Прави някои от аранжиментите на групата. Гастролирала като певица и пианист в много държави по света, участвала е с местни изпълнители и мегазвездата Принс на музикалните тържества в кралския двор в Мароко; със самостоятелен концерт в Париж, по повод откриване на българската експозиция в Лувъра (2015); концерт в Синсинати, САЩ, по покана на българската общност (2019). В последните години присъства активно на българската концертна и клубна джаз сцена. Надя Тончева е артистичен директор на „Джаз фест Казанлък“ и „Национална младежка джаз сцена“ – Стара Загора. Удостоена с държавно отличие „Златен век – звезда“ за изключителен принос към българската култура (2016).

Таня Доганова-Христова е носител на множество награди, диригент, кинорежисьор-документалист. Тя е създател и дългогодишен художествен ръководител на камерен ансамбъл „Йоан Кукузел“ – съставът, утвърдил името и славата на първия български композитор със своята забележителна концертна дейност по света. Тя е създател, диригент и консултант на Университетски състав за старинна музика към Софийския университет „Св. Климент Охридски“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Кои са важните "други" в живота ни

"Значимите други в живота на човека" е изследване на д-р Надя Колчева, психолог и преподавател в НБУ, което проследява основните фактори, които влияят на начина, по който взаимодействаме с хората около нас. "Началото на живота на човека наистина е ключово. – казва д-р Надя Колчева – Дори от най-ранните взаимоотношения с новороденото бебе зависят..

публикувано на 26.04.24 в 13:15

Книгите оживяват в изложба в Ларгото в София

Интерактивната изложба "Книгите оживяват" представя 33 големи пана с откъси от едноименния независим дигитален проект за българските детски градини и училища. Той обединява книгите от образователната мултимедийна поредица за деца "Туй-онуй" на художник илюстратора и аниматор Мая Бочева-Уики. Подходът в дигиталните книги-игри е..

публикувано на 26.04.24 в 11:40

"Картички и контрабанда" – изложба по архиви от Агенция "Митници"

На 11.04.2024 г., в ПОСТА и Галерия ХАРТА се откри изложбата "Картички и контрабанда", координирана от Аарон Рот и Никола Стоянов, под кураторството на Христо Калоянов . Тази изложба, продължаваща до 12.05.2024 г., разглежда архив от Агенция "Митници", Дирекция "Борба с наркотрафика", от периода между 1975 и 1985 г. В изкуството на Никола..

обновено на 26.04.24 в 10:48

Надежда Радулова с книга за литературния палимпсест

Книгата на Надежда Радулова "Палимпсести в литературния модернизъм. Хилда Дулитъл, Джийн Рис, Марина Цветаева" беше представена снощи в зала 1 на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тя излиза с 20-годишно забавяне, но както сподели проф. Миглена Николчина, текстът не е загубил от силата си. Изданието беше представено от Васил..

публикувано на 26.04.24 в 09:00