Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седмица на иранското кино в София

Седмица на иранското кино ще стартира на 24 юли в Дома на киното. Събитието е организирано от фестивала Sofia MENAR със съдействието на Иранския културен център в София. Панорамата включва 7 заглавия от последните 5 години, отличени на международни филмови форуми.

Седмицата ще бъде открита с фаворита на зрителите от последното издание на MENAR „Пастаряни”. Кулинарната комедия представя жестоката битка за приза „Най-добър ресторант в Техеран”. Двата основни претендента са луксозен италиански ресторант и малко семейно ресторантче, което предлага традиционни ирански специалитети. Нищо няма да спре амбициозната собственичка на „Паста и пица” да смрази усмивката на малкия Хушан и любимата му баба, горди собственици на „Торандж”.

Ден по-късно, на 25 юли, ще бъде показан последният шедьовър на иранския класик Реза Миркарими „Приказният замък”. Филмът е отличен с наградите за най-добър филм, най-добър режисьор и най-добър актьор (Хамед Бехдад) от фестивала в Шанхай, най-добър режисьор и най-добър актьор от форума в Анталия и наградата за най-добър сценарий от МФФ Фаджр в Техеран.

В неделя, 26 юли, зрителите ще могат да видят фаворита на публиката в Техеран „Стадо без пастир” спечелил 4 награди от 13 номинации на фестивала Фаджр. Историята проследява живота на трима братя и една сестра, които живеят в престъпно гето в покрайнините на Техеран. Останали без родители, те се лутат в дебрите на тъмния свят и търсят своя пастир. Най-големият брат с железен юмрук държи властта в семейството, а най-малкият се опитва да го надвие и да ръководи престъпната фамилия. Един ден някой качва клип в интернет как сестра им Мона сваля кърпата от главата пред мъж, за да се похвали с красивата си плитка. Честта на семейството е застрашена и братята трябва да я защитят.

В понеделник и вторник ще бъдат показани филмите „Майчинство” и „Сезонът на нарцисите” режисирани от две дами – Рогие Таваколи и Негар Азарбайджани. Фестивалът MENAR често поставя акцент върху творчеството на жените в региона.

„Майчинство” показва сложните взаимоотношения в едно иранско семейство, където мъжът и жената живеят разделени, но той отказва да й даде развод, защото е убеден, че тя все още го обича и това е просто временна криза.

„Сезонът на нарцисите” преплита историите на три жени от различни квартали на Техеран. Гизу кара такси из улиците на Техеран, но един ден в колата й случайно се качва известен актьор и животът й се променя на мига. Айлар е тайно влюбена в учителя си по музика, но той страда по жена си, която е изгубил наскоро и не може да мисли за друго. Наргис трябва да даде смисъл в живота на Солмаз, която наскоро е изгубила детето си и да й покаже, че смъртта не е краят.

Изключителният „316” на Пайман Хагани ще бъде показан на 29 юли. Зрителите ще проследят живота на една жена чрез обувките, които е носила през годините. Тя отброява, че през целия си живот е имала 315 чифта обувки. Тази история може да бъде разказана чрез обувките толкова добре, че не е нужно да виждаме лицата на хората, защото можем да си изградим образа и характера на всеки един от тях. Остава й само да обуе последния чифт.

Седмицата на иранското кино ще приключи на 30 юли с прожекция на зрителския хит „Хотел 5 звезди”, в който блестят носителят на "Сребърна мечка" от фестивала в Берлин ("Раздяла") и на наградата за най-добър актьор от фестивала в Кан ("Търговският пътник") Шахаб Хосейни и ветеранът Хомаюн Ершади, познат от класиката на Аббас Киаростами „Вкусът на черешата”.

По време на прожекциите в Дома на киното зрителите ще бъдат изненадани и с множество награди, благодарение на Иранския културен център в София.

Снимки - Pozor Ltd


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Кои са важните "други" в живота ни

"Значимите други в живота на човека" е изследване на д-р Надя Колчева, психолог и преподавател в НБУ, което проследява основните фактори, които влияят на начина, по който взаимодействаме с хората около нас. "Началото на живота на човека наистина е ключово. – казва д-р Надя Колчева – Дори от най-ранните взаимоотношения с новороденото бебе зависят..

публикувано на 26.04.24 в 13:15

Книгите оживяват в изложба в Ларгото в София

Интерактивната изложба "Книгите оживяват" представя 33 големи пана с откъси от едноименния независим дигитален проект за българските детски градини и училища. Той обединява книгите от образователната мултимедийна поредица за деца "Туй-онуй" на художник илюстратора и аниматор Мая Бочева-Уики. Подходът в дигиталните книги-игри е..

публикувано на 26.04.24 в 11:40

"Картички и контрабанда" – изложба по архиви от Агенция "Митници"

На 11.04.2024 г., в ПОСТА и Галерия ХАРТА се откри изложбата "Картички и контрабанда", координирана от Аарон Рот и Никола Стоянов, под кураторството на Христо Калоянов . Тази изложба, продължаваща до 12.05.2024 г., разглежда архив от Агенция "Митници", Дирекция "Борба с наркотрафика", от периода между 1975 и 1985 г. В изкуството на Никола..

обновено на 26.04.24 в 10:48

Надежда Радулова с книга за литературния палимпсест

Книгата на Надежда Радулова "Палимпсести в литературния модернизъм. Хилда Дулитъл, Джийн Рис, Марина Цветаева" беше представена снощи в зала 1 на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тя излиза с 20-годишно забавяне, но както сподели проф. Миглена Николчина, текстът не е загубил от силата си. Изданието беше представено от Васил..

публикувано на 26.04.24 в 09:00