Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ден на бесарабските българи – 30 години дружество „Родолюбец“

Празничен концерт от район Тараклия
Снимка: Стоп кадър YouTube

В годината на 30-ия си юбилей дружество „Родолюбец“ отново отбелязва Деня на бесарабските българи.
Ако днес знаем доста повече за българските общности извън пределите на страната ни, голяма заслуга за това има Културно-просветното дружество за връзки с бесарабските и таврийските българи „Родолюбец“, основано на 15 януари 1990 г. По негова инициатива е възстановено и честването на Деня на бесарабските българи – 29 октомври – датата на освещаването през 1883 г. на храма „Свето Преображение Господне“ в Болград, построен изцяло със средствата и труда на местната българска общност.

Запазването на езика и самосъзнанието на българите в чужбина, насърчаване на творчеството на български език, образованието на младите и поддържането на връзките със „старата родина“ са основните посоки в дейността на изцяло доброволческата организация.

За юбилея на дружество „Родолюбец“ и Деня на бесарабските българи разговаряме с Наталия Петрова, Мария Стоянова и Мария Билга,членки на управителния съвет на Дружеството.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четиресети Кирило-Методиевски четения в Софийския университет

Традиционно през месец май Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет провежда годишните си Кирило-Методиевски четения. Тази година те са юбилейни – 40-и, с посвещение на проф. Красимир Станчев и на 160-ата годишнина от рождението на големия словенски езиковед Ватрослав Облак, който има особени заслуги за „откриването“ и..

публикувано на 23.05.24 в 17:32
д-р Радослав Александров

Учени разкриха нова функция на ключов белтък – мишена на мощна таргетна противоракова терапия

Нови, още по-ефективни, лекарства срещу рак ще бъдат разработени след фундаментално откритие на 13 учени, двама от които са българи. Нашите молекулярни биолози са част от международен екип от 13 специалисти, които са разкрили нова функция на ключов белтък – мишена на мощна таргетна противоракова терапия – PARP инхибиторите.  Д-р Радослав Александров..

публикувано на 23.05.24 в 17:25

Изчезнала ли е морската рупия в Атанасовско езеро

Една от най-предизвикателните дейности в рамките на LIFE проект "Лагуната на живота" е възстановяването на морската рупия. Единственото водно растение във водите на Атанасовско езеро дълго време се смяташе за изчезнало тук. Това е тревисто растение с нежни листа, високо около 15 см. Неслучайно групата на тези растения се нарича морски треви –..

публикувано на 23.05.24 в 16:45

Д-р Антоанета Грозева: Не е полезно съчетаването на балнеолечението с почивка на море

Д-р Антоанета Грозева е дългогодишен директор на Специализираната болница за рехабилитация в Поморие. Успоредно със значителната си клинична работа, тя извършва и научноизследователска дейност в областта на калолечението и рехабилитацията на редица социално значими заболявания.  Д-р Грозева има над 50 труда, които са публикувани у нас и в чужбина...

публикувано на 22.05.24 в 19:45
Обявяването на независимостта на България – княз Фердинанд на преден план

Цар Фердинанд – преместване на тленните останки и следи в историята ни

По повод преместването на тленните останки на цар Фердинанд от църквата "Свети Августин" в гр. Кобург в двореца "Врана" в София, разговаряме за самия монарх, за интерпретациите на ролята му в новата ни история, и за династията изобщо. Участниците – професор Иван Илчев, проф. Искра Баева и Николай Поппетров разглеждат въпросите от различни ъгли,..

публикувано на 22.05.24 в 19:12