Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подари книга за Коледа

Снимка: Pixabay

Както много браншове, така и книжният пострада от кризата с коронавируса, но както много други, така и хората на книгите започнаха редица инициативи, с които се опитват да подкрепят своята дейност. През пролетта Асоциация „Българска книга“ стартира инициативата „Купи 1 книга“ под надслов „За да я има книгата“. Само за няколко дни тя успя да обедини над 200 издателства и онлайн книжарници в една обща кауза – да помогне на книгата, да я съхрани като ценност и национално богатство, да гарантира нейното бъдеще.

През септември кампанията беше продължена с инициативата „Купи 1 книга. Дари я на своето училище“, като мисията беше да насърчи училищната общност да покаже своето отношение към литературата и книгите, да превърне учениците в посланици на четенето, които, споделяйки любимите си книги, да дадат своя принос към училищния живот и образователния процес. Стотици училища в цялата страна се включиха в кампанията и допринесоха за обогатяването на училищните библиотеки с нови заглавия.

Предстои третата инициатива под надслов „Купи една книга. Подари я за Коледа“.

„Книгата е много повече от материален подарък. Цените много често се дискутират, но ако ги сравним с други стоки, които могат да бъдат подарени за Коледа, всъщност това е един среден в ценовия клас подарък. Разбира се, има и по-евтини и по-скъпи книги, но това няма значение, защото е важно какво послание искаме да отправим. Има книжки, които струват по 2-3 лв., но текстът в тях е прекрасен и непреходен.“ Това споделя Виктория Бисерова, издател и един от инициаторите на кампанията.

Именно във времена като тези хората се обръщат към изкуството, защото именно то ни пренася в друг свят. Купувайки книга например, освен че се наслаждаваме на текста, по този начин подпомагаме нейното оцеляване. Виктория Бисерова споделя още:

„Особено сега, в този труден период в края на годината, аз смятам, че изкуството ни спасява, защото в началото на годината, когато беше шокът, хората бяха страшно тревожни. Не знаеха какво се случва, защо се случва и как трябва ние да реагираме като общество. Тази тревожност доведе до невъзможност хората да се съсредоточат да изгледат един филм от началото до края или да прочетат една книга, тъй като мислите им блуждаеха в тези тревожни теми. Но ние, хората, сме адаптивни и сега имаме повече време да четем книги и да гледаме филми. Надявам се ситуацията от пролетта да не се повтори, за да можем да се наслаждаваме на хубавите книги и филми, защото те ни отвеждат в други светове и много често в тях намираме решение на проблемите си. Лишени сме от това да ходим на концерти и да посещаваме изложби например, но пък от друга страна това е един добър период именно за книгата.“

Повече за четенето по време на пандемия, предстоящите книжни събития през декември и повече за кампанията „Купи 1 книга. Подари я за Коледа“ можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Христо Хинков

Проф. Христо Хинков: Откровено за българското здравеопазване

Откровено за българското здравеопазване в Lege Artis говори бившият министър на здравеопазването проф. Христо Хинков . "Правих няколко пъти равносметки и отчети – официални и неофициални. Започнах мандата с една фраза, която не е моя – че здравеопазването няма цвят. В последствие разбрах, че здравеопазването има много цветове и те са..

публикувано на 15.05.24 в 14:10

Платформата БЕРОН, или как да направим надеждна езикова справка онлайн?

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" отбелязваме годишнината от основаването на Института за български език "Проф. Любомир Андрейчин" към БАН. Специален гост в предаването е гл. ас. Илиана Кунева от службата за езикови справки, която разказва как се променят с годините въпросите на хората, които звънят по телефона. Ето какво..

обновено на 15.05.24 в 13:36

Д-р Смилен Марков за "моралната палитра на човешкото" във време на война

Днес се отбелязва Международният ден на убежденията по съвест и на лицата, които съзнателно се отказват от военна служба поради собствени принципи и вярвания . За правото на отказ от воюване, дълга към родината и сложната палитра от измерения на човешкото – разговор с д-р Смилен Марков , преподавател по християнска философия във Великотърновския..

публикувано на 15.05.24 в 13:00

Проф. Кирил Топалов: Обществото ни все още е кипящ котел

"Празникът на Светите братя Кирил и Методий е празник на всеки грамотен българин, който знае да чете и пише" – така започва разговорът в "Семейно радио" с проф. Кирил Топалов. Срещаме се в светия за българите месец май, който е и съдбовно свързан с именника и рожденик проф. Топалов, както и с ключови моменти от биографията му като: дипломат от..

публикувано на 15.05.24 в 12:05

Асен Ненов, ИКИ: Да стимулираме живота, не само икономиката!

В последното издание на рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гост е Асен Ненов, съпредседател на "Институт Кръгова Икономика" (ИКИ). Той разглежда значението на потребителските битки в контекста на ценностите , които обществото ни приема. Ненов поставя под въпрос концепцията за потреблението като ценност, подчертавайки, че..

обновено на 15.05.24 в 11:27