Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Божидар Абрашев – един живот, отдаден на изкуството

Проф. Божидар Абрашев
Снимка: архив Люлина Абрашева

Споменът за личността на проф. Божидар Абрашев е все още така ярък и жив за неговите колеги, приятели, студенти и близки. На 28 март тази година се навършват 85 години от неговото рождение. В своето издание предаването „Студио „Музика“ отдава дължимото на творчество и делото на проф. Абрашев с избрани фрагменти из неговото музикално наследство.

Роден в София през 1936 г. в семейство с богати традиции в областта на изкуството, Божидар Абрашев завършва композиция в Българска държавна консерватория (днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“) през 1960 г. при патриарха на българската класическа музика Панчо Владигеров. Първоначално работи като диригент в Държавния ансамбъл за народни песни и танци (днес НФА „Филип Кутев“), а от 1964 г. почти до края на жизнения си път той е свързан неизменно и с преподавателската дейност както в НМА, така също в СУ „Свети Климент Охридски“, ВМПИ (днес АМТИИ) Пловдив, ДУ „Епископ Константин Преславски“ – Шумен и ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград. Като обществен деец е член на Експертния съвет по музика към Министерство на културата от 1990 г., а между 2001 и 2005 г. е министър на културата. Носител е и на държавни ордени и национални награди за творчески постижения.

Музикалното творчество на Божидар Абрашев обхваща широк жанров диапазон и се отличава с мащабност на формата, богат тембров колорит и гъвкав динамичен рисунък, а музикалният образ се изгражда на основата и средствата на симфонизма дори и в спектъра на камерната музика.
Проф. Божидар АбрашевСред по-значимите му творби са 5 симфонии, създадени между 1964 и 1997 г., Вокална симфония на 8 гласа (1971), Концерт за две пиана и струнен оркестър (1969), Кончерто гросо за струнен оркестър (1978), Концерт за кларинет, пиано и ударни (1982), „Младежки картини“ (1985), Концертино за тромпет и оркестър (2000), Увертюра с фанфари (2003), „Прелюд, песен и скерцо“ за 12 виолончели (1994), 3 струнни квартета, солова музика за различни инструменти, хорова, вокална и вокално-инструментална музика, над 300 обработки на народни песни и инструментални мелодии и около 20 оркестрации на творби от други автори.

Като музикален изследовател Божидар Абрашев публикува редица педагогически и научно-теоретични трудове, студии, статии и др.

Пътеводител в творческия свят на проф. д-р Божидар Абрашев е неговият син и съименник – композиторът и диригентът Божидар Абрашев, а свои мисли, спомени и преживявания от общуването си с личността на професора споделят неговата дъщеря – пианистката Кристиана Абрашева, съпругата му Люлина Абрашева, кларинетистът Едуард Сарафян, диригентът Велизар Генчев, музиковедът Стефка Венкова и композиторът Никола Вълчанов.

Вие също можете да сте съпричастни на това музикално-културно преживяване, ако бъдете с предаването „Студио „Музика“ във вторник – 6 април, от 19.30 часа.

Снимки: архив на Люлина Абрашева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Златомир Фунг: Музиката е толкова безкрайна, че ако си любопитен, винаги има какво да научиш

Едва на 24 години Златомир Фунг продължава да удивява публиката с безграничната си виртуозност и изключителна чувствителност. Като резидентен артист с Кралския филхармоничен оркестър през сезон 2023/24 Фунг се подвизава в Cadogan Hall в Лондон и обикаля Обединеното кралство с оркестъра. Акцентите в Северна Америка и Азия включват дебюта на Фунг с..

публикувано на 12.05.24 в 16:55
Борис Христов в ролята на Борис Годунов

Фестивал "Гласът на Борис Христов" представя изкуството на изключителния певец

Общество "Борис Христов" ще представи в две различни локации Аулата на Софийски университет и Руски културно-информационен център в периода 13 май - 18 май шест последователни прожекции, които обхващат изкуството на изключителния певец Борис Христов в областта на операта, месата и камерната песен. Ще бъдат представени над 191 аудио и видео записи от..

публикувано на 11.05.24 в 18:35

Директно от Ню Йорк – шедьовърът на Пучини "Мадам Бътерфлай"

Пролетните изпълнения на "Мадам Бътерфлай" на Пучини събират сопраното Асмик Григорян и тенора Джонатан Тетелман, двама вълнуващи певци, които правят големи дебюти на сцената на Метрополитън този сезон. Възхвалявана като "един от най-яростните драматични таланти" от The New York Times, литовското сопрано Асмик Григорян пристига в Метрополитън този месец..

публикувано на 11.05.24 в 08:05
Мила Павлова и Аделина Александрова с студиото на програма „Христо Ботев“

Мила Павлова: Обичам да ми е интересно!

"Желязна ръка в кадифена ръкавица" – това е за мен Мила Павлова, която с изненадващи за привидната си крехкост сила и енергия успява да движи паралелно два елитни фестивала и дейността на един духов квинтет. Мила е идеен вдъхновител, организатор и артистичен директор на "Дни на музиката в Балабановата къща" – един "бутиков" пловдивски фестивал, който..

публикувано на 10.05.24 в 12:15
Виенски филхармоници в Музикферайн

Неделно матине на Виенските филхармоници в Музикферайн

На 25 февруари тази година под диригентството на Франц Велзер-Мьост Виенските филхармоници представиха в Музикферайн, Виена, втората концертна програма за предстоящото турне през март в САЩ: един концерт с музиката на Паул Хиндемит, Рихард Щраус, Арнолд Шьонберг и Морис Равел, блестящо реализиран и много горещо аплодиран. Музикалният предобед беше..

публикувано на 10.05.24 в 11:05