Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Влади Симеонов: Музиката, моя съдба

Влади Симеонов – цигулар, диригент, педагог и общественик – български музикант, който с пълно основание може да бъде причислен към будителите на нашето време. Творец, който оставя името си в новата ни музикална история като един от създателите и съзидателите на българското симфонично дело.

Tой е основател на цели седем български оркестрови състава, сред които първия български камерен оркестър (1937 г.), Пловдивския симфоничен оркестър (1945), Симфоничния оркестър на Националното радио и Учебния симфоничен оркестър на Българската държавна консерватория (днес Академичен симфоничен оркестър на Националната музикална академия).

Запленен от малък от магията на музиката, той започва да се занимава с цигулка на 5-годишна възраст под ръководството на баща си. Още в тези ранни години у Влади Симеонов се формират и затвърждават онези качества, с които той се отличава в бъдещата си работа – пределна самовзискателност и точен критерий за самооценка.


Известен е и неговият изострен абсолютен слух, а редица негови колеги си спомнят как той респектирал музикантите в различните оркестри, с това, че чувал неточно изпълнен тон дори когато свири целият състав. Неслучайно изпълнителският талант и музикално чувство на младия Влади Симеонов не остават незабелязани и още като юноша той е избран за оркестрант в основания от проф. Саша Попов тогавашен Академичен симфоничен оркестър, прераснал впоследствие в Софийска филхармония. Този факт дава основание на Симеонов да счита себе си за един от съоснователите и на този наш симфоничен оркестър. Самият той разказва в спомените си за своето музикално обучение, своите учители и началото на професионалния си път като диригент в запис, съхраняван в Златния фонд на националното радио.

Разбира се, когато се спомене името на Влади Симеонов, в съзнанието на повечето български музиканти, както и на почитателите на високото класическо музикално изкуство, безспорно засиява венецът в жизнения му и творчески път – основаният от него през 1952 г. първи по рода си детско-юношески симфоничен оркестър. Впоследствие той прераства в Младежка филхармония "Пионер", с която е свързан най-плодотворният период в живота му, и която той ръководи до края на земния си път през 1990 г.

Влади Симеонов оставя ярка следа в симфоничната ни диригентска школа и като педагог, посветил 35 години от живота си на преподавателска дейност в Националната музикална академия, а сред възпитаниците му се открояват имената на такива изявени български диригенти като Александър Владигеров, Борис Хинчев, Борис Спасов, Васил Казанджиев, Емил Табаков, Емил Чакъров, Росица Баталова и много други.

Влади Симеонов и ФилхармонияВ изданието си на 24 май 2022 г. от 19.30 ч. предаването "Студио "Музика" отдава заслужено внимание и почит към личността и делото на проф. Влади Симеонов.

Освен музика, прозвучала под негово диригентство в изпълнение на различни оркестрови състави, в предаването свои съкровени преживявания и спомени от общуването с Влади Симеонов и неговото изкуство споделят и трима от неговите възпитаници, преминали през школата на Младежка филхармония "Пионер": проф. Владислав Григоров, един от доайените на българската валдхорнова школа, доц. д-р Александър Пешев, изпълнителен директор на фондация "Проф. Влади Симеонов" и Весела Господинова – вицепрезидент на фондацията.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Златомир Фунг: Музиката е толкова безкрайна, че ако си любопитен, винаги има какво да научиш

Едва на 24 години Златомир Фунг продължава да удивява публиката с безграничната си виртуозност и изключителна чувствителност. Като резидентен артист с Кралския филхармоничен оркестър през сезон 2023/24 Фунг се подвизава в Cadogan Hall в Лондон и обикаля Обединеното кралство с оркестъра. Акцентите в Северна Америка и Азия включват дебюта на Фунг с..

публикувано на 12.05.24 в 16:55
Борис Христов в ролята на Борис Годунов

Фестивал "Гласът на Борис Христов" представя изкуството на изключителния певец

Общество "Борис Христов" ще представи в две различни локации Аулата на Софийски университет и Руски културно-информационен център в периода 13 май - 18 май шест последователни прожекции, които обхващат изкуството на изключителния певец Борис Христов в областта на операта, месата и камерната песен. Ще бъдат представени над 191 аудио и видео записи от..

публикувано на 11.05.24 в 18:35

Директно от Ню Йорк – шедьовърът на Пучини "Мадам Бътерфлай"

Пролетните изпълнения на "Мадам Бътерфлай" на Пучини събират сопраното Асмик Григорян и тенора Джонатан Тетелман, двама вълнуващи певци, които правят големи дебюти на сцената на Метрополитън този сезон. Възхвалявана като "един от най-яростните драматични таланти" от The New York Times, литовското сопрано Асмик Григорян пристига в Метрополитън този месец..

публикувано на 11.05.24 в 08:05
Мила Павлова и Аделина Александрова с студиото на програма „Христо Ботев“

Мила Павлова: Обичам да ми е интересно!

"Желязна ръка в кадифена ръкавица" – това е за мен Мила Павлова, която с изненадващи за привидната си крехкост сила и енергия успява да движи паралелно два елитни фестивала и дейността на един духов квинтет. Мила е идеен вдъхновител, организатор и артистичен директор на "Дни на музиката в Балабановата къща" – един "бутиков" пловдивски фестивал, който..

публикувано на 10.05.24 в 12:15
Виенски филхармоници в Музикферайн

Неделно матине на Виенските филхармоници в Музикферайн

На 25 февруари тази година под диригентството на Франц Велзер-Мьост Виенските филхармоници представиха в Музикферайн, Виена, втората концертна програма за предстоящото турне през март в САЩ: един концерт с музиката на Паул Хиндемит, Рихард Щраус, Арнолд Шьонберг и Морис Равел, блестящо реализиран и много горещо аплодиран. Музикалният предобед беше..

публикувано на 10.05.24 в 11:05