Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Ифра Нийман – английската следа в българската цигулкова школа

Ифра Нийман – големият английски цигулар, педагог и общественик е музикант, който повече от половин столетие запленява слушатели, колеги, приятели и студенти с харизматичното си присъствие в музикално-културния живот на Европа. Той е творец с изключителни познания в дълбините на музикалните пластове – исторически и стилистически, намерили ярко отражение в неповторимите му интерпретации.

Роден на 13 февруари 1923 г. в Сидон, Ливан, до 1932 г. живее в Тел Авив, след което се премества в Париж, за да учи в Парижката консерватория. Само на 14 години, през 1937 г., той става най-младият изпълнител, носител на "Premier Prix". След обучението си в Париж, Нийман заминава за Лондон, за да учи при Карл Флеш, а през 1939 г. се връща в Париж, където негов учител е Жак Тибо. Нацистката окупация на Франция го принуждава отново да емигрира в Лондон, където остава за постоянно. Там той се запознава с Майра Хес и Хауърд Фъргюсън, които полагат началото на кариерата му като концертиращ артист. Те го канят да стане част от тяхната поредица обедни концерти в Националната галерия, където Нийман изнася 15 концерта под тяхната егида.

В следващите години той музицира с някои от най-реномираните британски и европейски оркестри, а репертоарът му обхваща музикалните образци от барока до съвременността, като акцент представляват френските и немските композитори от XIX и XX век. Нийман се утвърждава и като активен популяризатор на творчеството на съвременните британски композитори, реализирайки редица премиери на техни творби. Като музикален общественик той е член на журито на някои от най-авторитетните конкурси за изпълнители, най-известен от които е конкурсът на името на Карл Флеш. Носител е на множество международни и британски награди, сред които е и Офицер на Ордена на Британската империя от 1983 г.

Повече от 45 години Ифра Нийман отдава всичките си сили на благородната мисия да предаде своите познания и опит на следващите генерации, не само като професор във The Guildhall School of Music and Drama в Лондон, но и като ръководител на многобройни майсторски класове по целия свят. Но най-важното за нас като българи е това, че от 1978 г., когато започва постоянното му творческо сътрудничество с Международния музикален фестивал "Варненско лято", Ифра Нийман става един от ревностните приятели на нашата страна и почитател на българската култура и изкуство, който в продължение на близо три десетилетия оставя ярък отпечатък в професионалното изграждане на поколения български музиканти, голяма част от които днес са изявени интерпретатори и педагози у нас и в Европа.

Всичко това е само част от личностния и творчески портрет на големия цигулар проф. Ифра Нийман, чиито 100 години от рождението и 20 години от края на земния път музикалният свят и българските му почитатели и последователи отбелязват през 2023 г. Ще го направим и ние в предаването "Студио музика" на 21 февруари, вторник, от 19.30 часа с паметни записи на негови изпълнения, не само на обичани от всички творби и творци, но и на музика, която със сигурност е малко позната на българския слушател, сътворена от композитори като Джон Айрлънд, Роберто Герхард, Грейс Мери Уилямс и други. А за личността на Ифра Нийман като музикант и преди всичко като преподавател и изключителен човек разговаряме с някои от неговите български възпитаници, при това от различни поколения. Събеседници в предаването по телефона от различни точки в Европа са представители на младата генерация, днес изявяваща се като артисти и преподаватели в лицето на Яна Бурова, Мирослав Бояджиев и Тодор Николаев, а в студиото своите спомени от общението си с проф. Ифра Нийман споделя един от доайените на българската цигулкова школа – проф. Ангел Станков.

В предаването звучи и уникален запис, съхраняван в звуковата памет на Златния фонд на радиото с гласа на самия проф. Ифра Нийман. В интервю за БНР той говори за своите виждания за начина на преподаване на цигулка и отношенията между преподавател и ученик. Разкрива и своето мнение за музикалните конкурси и участието на младите музиканти в тях.




По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Златомир Фунг: Музиката е толкова безкрайна, че ако си любопитен, винаги има какво да научиш

Едва на 24 години Златомир Фунг продължава да удивява публиката с безграничната си виртуозност и изключителна чувствителност. Като резидентен артист с Кралския филхармоничен оркестър през сезон 2023/24 Фунг се подвизава в Cadogan Hall в Лондон и обикаля Обединеното кралство с оркестъра. Акцентите в Северна Америка и Азия включват дебюта на Фунг с..

публикувано на 12.05.24 в 16:55
Борис Христов в ролята на Борис Годунов

Фестивал "Гласът на Борис Христов" представя изкуството на изключителния певец

Общество "Борис Христов" ще представи в две различни локации Аулата на Софийски университет и Руски културно-информационен център в периода 13 май - 18 май шест последователни прожекции, които обхващат изкуството на изключителния певец Борис Христов в областта на операта, месата и камерната песен. Ще бъдат представени над 191 аудио и видео записи от..

публикувано на 11.05.24 в 18:35

Директно от Ню Йорк – шедьовърът на Пучини "Мадам Бътерфлай"

Пролетните изпълнения на "Мадам Бътерфлай" на Пучини събират сопраното Асмик Григорян и тенора Джонатан Тетелман, двама вълнуващи певци, които правят големи дебюти на сцената на Метрополитън този сезон. Възхвалявана като "един от най-яростните драматични таланти" от The New York Times, литовското сопрано Асмик Григорян пристига в Метрополитън този месец..

публикувано на 11.05.24 в 08:05
Мила Павлова и Аделина Александрова с студиото на програма „Христо Ботев“

Мила Павлова: Обичам да ми е интересно!

"Желязна ръка в кадифена ръкавица" – това е за мен Мила Павлова, която с изненадващи за привидната си крехкост сила и енергия успява да движи паралелно два елитни фестивала и дейността на един духов квинтет. Мила е идеен вдъхновител, организатор и артистичен директор на "Дни на музиката в Балабановата къща" – един "бутиков" пловдивски фестивал, който..

публикувано на 10.05.24 в 12:15
Виенски филхармоници в Музикферайн

Неделно матине на Виенските филхармоници в Музикферайн

На 25 февруари тази година под диригентството на Франц Велзер-Мьост Виенските филхармоници представиха в Музикферайн, Виена, втората концертна програма за предстоящото турне през март в САЩ: един концерт с музиката на Паул Хиндемит, Рихард Щраус, Арнолд Шьонберг и Морис Равел, блестящо реализиран и много горещо аплодиран. Музикалният предобед беше..

публикувано на 10.05.24 в 11:05