Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Умно село – отворен клас" – мост между поколенията

Проектът "Умно село – отворен клас" предвижда прожекции до края на годината на епизоди от поредицата "Умно село" пред студенти по актьорско майсторство, млади професионалисти и изкушена публика от всички възрасти. Инициативата стартира с филма за Апостол Карамитев в чест на 100-годишнината от рождението на големия български актьор на 24 февруари в "Комеди бар Хепи Сатира" на Сатиричния театър.

Телевизионната поредица документира културния процес в България на ръба между две епохи. След 25 години, откакто започна излъчването на "Умно село", се натрупа богат архивен фонд, който днес има своята аудитория и се превръща в мост между поколенията, защото днешните млади хора няма къде другаде да видят всички тези хора на изкуството, показвани в поредицата, казва нейната създателка Антоанета Бачурова.

Инициативата за отворения клас е съвместно със Сатиричния театър и публиката предимно от младежи на първото представления беше толкова вдъхновена, че група от нея решава да отиде на театър след това, допълва Антоанета Бачурова. 

Следващият епизод "Дебютантът" е посветен на режисьора Рангел Вълчанов.

Това е поредица за духовен обмен между хората и тези епизоди са мярка, за да се завърши тази скъсана връзка на традицията.

В последните епизоди младите хора ще могат да видят свои връстници на срещи с преподавателите си и известни режисьори и актьори.

Достъпът до прожекциите е безплатен.

Снимки –  "Умно село" 
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва документална поредица за дарителството

Изключителните истории на едни от най-големите български дарители ще бъдат разказани от документалната поредица "Дарителите", която в четири последователни епизода ще проследи традициите на дарителството в България. Улисани в своето всекидневие, едва ли си даваме сметка колко много дължим на онези ярки личности, които са дарявали безкористно..

публикувано на 27.05.24 в 17:53

Софийският международен литературен фестивал за деца и младежи за осми път

Днес (27 май) започва осмото издание на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи , който ще продължи до 1 юни, в парка пред НДК в рамките на Пролетния панаир на книгата. Тазгодишното мото на фестивала е "Книгата – приключение без край". Директорът на форума Искра Джанабетска коментира мястото на проявата сред културните събития..

публикувано на 27.05.24 в 16:43

Фрагменти от текстове и знаци в изложбата на Антония Дуенде и Волфганг Ниблих

Изложбата на българо-германската художничка Антония Дуенде и на германския художник Волфганг Ниблих се нарича "Слова – прозорци". Посветена е на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май. Това, което обединява двамата автори е, че вече десетилетия наред те интегрират в..

публикувано на 27.05.24 в 15:36

Роман за любовта на обикновения българин към всичко свято

"Гайдарят" е роман за любовта на обикновения българин към всичко свято. Автор е дипломатът от кариерата Светлозар Панов , познат на българските читатели с романите „Царицата“ и „Дяволът“. В "Terra Култура" Панов споделя, че "Гайдарят" пренася читателя в едно по-далечно историческо време, което по дух наподобява нашето съвремие. "Българите..

публикувано на 27.05.24 в 11:10

Д-р Катерина Гаджева за немската фотография

В предаването тази седмица гостува д-р Катерина Гаджева – изкуствовед, главен асистент в Института за изследване на изкуствата към Българска академия на науките, с която си говорим за немската фотография.  Участие ще вземе и Теодора Златева, с която заедно ще разгърнем страниците на най-новото българско списание за фотография "Обскура". Представяме..

публикувано на 27.05.24 в 09:55